Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Varis en basit tanımıyla toplardamar genişlemesi olarak adlandırılan bir çeşit hastalıktır. Varis genelde 50 yaş üzerinde bulunan insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlarda biraz daha yaygın olduğu için toplum içerisinde genellikle kadın hastalığı gibi görülür. Ancak kesinlikle erkekler de kadınlar kadar varis riskiyle karşı karşıyadır. Varisli bölgede kan akış hızı normal olmadığı için belli problemlerle karşılaşılmaktadır.

Varisler mor ya da koyu mavi şekilde görünen damar çıkıntıları şeklinde kendisini göstermektedir.

Bu hastalık genellikle bacaklarda görülen bir hastalıktır. Hastalığın bir diğer ismi ise örümcek damar hastalığı olarak bilinir. Hastalığın bacaklarda görülmesinin sebebi ise alt vücutta kan akışının üst vücuda göre biraz daha fazla olmasıdır.

Hastalık genellikle damarlarınızda yanma, zonklama gibi belirtilerle kendisini belli eder.

Varis Niçin Oluşur?

varis bacak

Aslında varisin oluşma sebepleri birden fazladır. Bu sebeplerden herhangi birisi sizde bu hastalığın oluşumunu tetiklemiş olabilir. Bu sebepler;

  • Günlük hayatta çok uzun süre boyunca ve devamlı olarak ayakta kalma.
  • Aynı şekilde günlük hayatta çok uzun süreler oturmak az hareket etmek.
  • Kalıtıma bağlı olarak.
  • Fazla kilo sorunları ve obezite.
  • Çok dar kıyafetleri özellikle de çorapları uzun süreler giyme.
  • Çok fazla ultraviyole ışına maruz kalma.
  • Gebelik ya da doğum kontrolü.
  • Ergenlik ya da hormonal değişiklikler olarak sıralanabilir.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

varis lazer

Burada bahsedeceğimiz yöntemler daha çok evde kendi imkânlarınızla yapacağınız yöntemler olacaktır. Tabii doktorunuza başvurursanız size varisli damarların çıkarılması, damar içerisine köpük verilmesi, lazer ile damarın yakılması ya da radyo frekans yöntemi gibi yöntemlerden bir tanesini önerecektir. Ancak bunlar uzman kişilerin uygulayabileceği yöntemler olduğu için ayrıntılı olarak öğrenmek isterseniz uzmanlardan öğrenmelisiniz.

Peki, evde varis için neler yapabilirsiniz;

Elma Sirkesi

varis elma sirkesi

Elma sirkesini bir pamuk yardımı ile varisli olan bölgeye iyice yedirecek şekilde masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi günde 3 defa yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun sonucunda varisli damarlarınız daralmaya ve küçülmeye başlayacaktır.

Lahana Yaprağı

varis lahana

İki adet lahana yaprağını üç su bardağı su ile birlikte kaynatın. Daha sonra bunu soğutun ve gün içerisinde azar azar tüketmeye çalışın. Bu işlemi yaparken 15 günde bir birkaç gün ara vermelisiniz. Daha sonra varisleriniz azalana kadar devam etmelisiniz.

Maydanoz

varis maydanoz

Bir bağ maydanozu iki su bardağı su ile birlikte iyice kaynatın. Kaynatma işleminiz bitince de bu karışımı soğuması için bir kenarda bekletin. Daha sonra maydanoz suyunu soğuyunca bir pamuk yardımı ile varisli bölgeye masaj yaparak uygulayın.

At Kestanesi Jeli

varis at kestanesi

Eczanelerden alacağınız atkestanesi jeli ile varisli bölgeye masaj yapmak ta varisleriniz iyileşmesi adına yarar sağlayacaktır.

Zeytinyağı

zeytinyagi

Zeytinyağı ile varisli bölgeye masaj yapmak ta hem sizi rahatlatacak hem de varisli damarların küçülmesine ve daralmasına sebep olacaktır.

Daha ayrıntılı varis tedavi yöntemleri için varisten kurtulma yöntemleri nelerdir isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Eğer yazımızı yararlı bulduysanız daha sağlıklı bir yaşam için sağlık kategorimize göz gezdirmenizi ve tavsiye ederiz.

“Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın