Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Sıradan olan bir yatak odasına gelmekten bıktınız mı? Ya da yıllarca aynı stile sahip misiniz ve odanıza yeni bir görünüm vermek mi istiyorsunuz? Çok fazla para harcamadan yatak odanıza yeni bir görünüm vermenin bazı harika yolları vardır. Sahip olduklarınızı kullanmanın birkaç yolu bile var.

 Başlarken

1- Oda İçin Bir Stil Üzerinde Karar Vermek

Kesinlikle belirli bir stile sahip olmanıza gerek kalmasa da, bu hangi mobilyaların alınacağına, duvarlar, yatak çarşafları, kilimler ve yastıklar gibi şeyler için hangi renk ve desenlerin kullanılacağına karar vermenize yardımcı olacaktır. Belirli bir restoran, otel veya kahve dükkanı gibi gerçekten sevdiğiniz bir yeri düşünerek başlayınız. Sonra ilham almak için o yerin tarzını kullanınız. İlhamı şu yollarla da bulabilirsiniz:

 • Pinterest gibi web sitelerine göz atmak.
 • Ev dekorasyon kataloglarını gözden geçirmek.
 • Bazı mobilya mağazalarını ziyaret etmek ve beğendiklerinizi not etmek.

 2- Birkaç Yıl Sonra Bu Tarzınızı Beğenip Beğenmeyeceğinizi Düşünmek

yatak-odasi

Bir süre evinizde kalmayı planlıyorsanız ve sık sık yeniden dekore etmekle ilgilenmiyorsanız, şu anda sahip olduğunuz stili beğenir misiniz? Sık sık farklı ilgi alanlarından geçiyorsanız, nötr renk şemasına ve daha sonra tekrar kullanılabilecek çok yönlü mobilyalara sahip bir stil seçiniz. Yastıklar, ışıklar ve duvar süslemeleri gibi kolayca değiştirebileceğiniz daha küçük öğelerle mevcut ilgi alanlarınızı ifade edebilirsiniz.

 • Eğer bir gençseniz, ilgi alanlarınızı oldukça hızlı bir şekilde değiştireceksinizdir. 13 yaşında tutkularınız 17 yaşında farklı olabilir.

 3- Odanızın Temiz Olduğundan Emin Olmak

Odanız çok dağınıksa, önce temizlemek isteyebilirsiniz. Bu size çalışmak için boş bir sayfa verecektir. Bir şeyi hareket ettirmek ve nasıl göründüklerini görmek daha kolay olacaktır.

 4- Gereksiz Dağınıklıktan Kurtulmak

yatak-odasi-2

Oda dekorunuzu gözden geçiriniz. Zaten odanızda bir temanız veya farklı temaların bir karması var mı? Artık kullanmadığınız, zevkinize veya tarzınıza uymayan bazı öğelerden kurtulmayı düşününüz.

 • Hala sevdiğiniz bir şey varsa, ancak artık odanızın mevcut stiline uymuyorsa, yeniden amaçlayabileceğiniz, yeniden boyayabileceğiniz veya yeniden dekore edip edemeyeceğinize bakınız.
 • Odanızı yeniden tasarladığınız için her şeyi atmayınız. Yatak, şifonyer gibi eşyaları olmazsa olmazlara tutunuz. Her zaman yeni tarzınıza uyacak şekilde onları yenileyebilirsiniz.

 5- Sahip Olduklarınızla Çalışmayı Düşünmek

Eğer çok bütçeniz yoksa, mevcut mobilyalarınıza bir göz atınız ve bunları yeni tarzınıza uyacak şekilde yeniden amaçlayıp amaçlayamayacağınızı görünüz. Basit bir ahşap yatak, doğru boya işi veya yatak çarşafları ile birçok farklı stile uyacak şekilde kolayca yapılabilir. Örneğin:

 • Şık ve modern bir görünüm için yatağınıza düz bir renk veriniz.
 • Boho görünümü için renkli bir yorgan ve farklı desenlere sahip çok sayıda yastık ekleyiniz.
 • Vintage, şık bir görünüm için, yatağınıza temel bir renk boyayabilir ve daha sonra yıpranmış bir görünüm elde etmek için ikinci bir çatlak etkisi boyası ekleyebilirsiniz.

Duvarları Ve Pencereleri Süsleme

yatak-odasi-3

1- Duvarlarınıza Yeni Bir Kat Boya Vermek Veya Duvar Kâğıdı Uygulamak

Duvarlara yeni bir renkle boyamak veya bazı duvar kâğıdı koymak odaya tamamen yeni bir görünüm kazandırabilir.

 • Duvarları boyayamaz veya duvar kâğıdını değiştiremezseniz, bunun yerine duvara biraz kumaş yapıştırınız. Mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirmeye çalışınız.
 • Küçük bir odanız varsa, duvarlarınızı tek renk boyamayı ve tavanı beyaz bırakmayı düşününüz. Bu, odanızın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

 2- Bir Vurgu Duvarına Sahip Olmayı düşünmek

Tüm odanızı bir renk boyamak yerine, üç duvara nötr bir renk ve dördüncü duvara daha koyu, zıt bir renk boyayınız.

 3- Duvar Şablonlarına Sahip Bazı Tasarımlar Eklemek

yatak-odasi-4

Arka plan için bir temel renk ve tasarımlar için zıt bir renk seçiniz. Önce arka plan rengini boyayınız, kurumaya bırakınız, ardından tasarımları daha fazla boya ve şablonla uygulayınız.

 • Bir kiralık birimde yaşıyorsanız, bunun yerine duvar çıkartmaları kullanınız.

 4- Bazı Posterleri, Fotoğrafları Veya Resimleri Asmak

Bu, bütçesi olmayan veya odalarını yeniden boyayamayanlar için harika.

 • Duvar sanatını yatağınızın üzerine asıyorsanız, yatağınızla eşleştirmeyi düşününüz. Örneğin, duvar resminizde altın rengi detaylar varsa, yatak için altın rengi yastık almayı düşününüz.

 5- Duvara Sabitlenebilecek Öğeleri Alarak Yerden Tasarruf Etmek

Ayarlanabilir lambalar duvarlara yapıştırılabilir ve yerden tasarruf etmenin harika bir yoludur. Ayrıca, en sevdiğiniz kişisel eşyaları da saklamak için yatağınızın üzerine bazı raflar koyabilirsiniz.

 6- Dize Işıklarını Duvarlara Asmak

Sıradan Noel ışıkları veya dekoratif ışıkları kullanabilirsiniz.

 Yastık, Çarşaf, Perde Ve Halı Ekleme

yatak-odasi-5

1- Yatağınıza Ekstra Yastıklar Eklemek

Daha büyük yastıkları arkaya, daha küçük yastıkları öne doğru yerleştiriniz. Farklı renk ve desenleri karıştırıp eşleştirmekten korkmayınız

 2- Pencerelerinize Ve Duvarlarınıza Perdelerle Biraz Renk Vermek

Perdeleri odanızın halı, yastık veya nevresim gibi bazı yönleriyle eşleştirmeye çalışınız.

 3- Rahat Bir halı İle Biraz Yumuşaklık Ve Sıcaklık Katmak

Yatak çarşafları, perdeler veya duvar rengi gibi odanızın bazı yönlerine uyan bir halı almaya çalışınız. En yaygın halı yerleşimi komodinin hemen önündedir, halı yatağın ayağını geçecek şekilde uzanır. Daha uzun bir halıya sahipseniz, komodinin altına koymayı düşününüz.

 • Odanızda zaten bir halı varsa, yatağın bir tarafına küçük bir halı yerleştirmeyi düşününüz.

 Aksesuar Ekleme

yatak-odasi-6

1- Aydınlatma Eklemek

Klipsli tavan lambası bunu başarmanın harika bir yoludur. Köşelerde uzun, ayakta duran lambaları veya şifonyerlerde masa lambalarını da kullanabilirsiniz. Peri ışıkları ve dize ışıkları, işleri biraz daha parlak hale getirirken duvarlarınıza biraz tasarım ve hareket eklemenin harika bir yoludur.

 2- Odanıza Yumuşak Bir Parlaklık Katmak İçin Mumlar Kullanmak

Kokulu veya kokusuz olanları seçebilirsiniz.

 • Mumları mevsimlerle değiştirmeyi düşünebilirsiniz. İlkbahar ve yaz için taze, çiçek veya meyveli kokular; sonbahar ve kış için baharatlı veya odunsu kokular kullanabilirsiniz.

 3- Odanızın Daha Büyük Görünmesini Sağlamak İçin Aynalar Eklemek

Şifonyerinizin üzerine küçük bir ayna asabilirsiniz. Düz bir ayna almak yerine, daha zarif bir çerçeve, sıra dışı bir şekil veya üzerine kazınmış bazı tasarımlar almayı düşününüz.

 4- Tek Renkli Olmayı Denemek

Odanıza güzel ve temiz bir görünüm istiyorsanız, ancak sade beyazlarla sıradan gitmek istemiyorsanız, aynı renkteki farklı tonları karıştırmayı ve eşleştirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, tüm yatak çarşaflarınız, yastıklarınız, halılarınız, perdeleriniz ve mobilyalarınız açık, orta ve koyu gibi farklı yeşil tonları olabilir.

 5- Odanızın Odağını Seçmek

Yatağınızı odanın odağı haline getirmeyi seçerseniz, bir duvarın ortasına yerleştirin ve yastıklarla ve battaniyeyle süsleyiniz.

 • Beğendiğiniz şeyleri içeren bir raf, harika bir odak parçası yapabilir. Bununla birlikte, rafı aşırı kalabalıklaştırmamaya çalışın ve daha küçük olanları daha büyük olanların önüne yerleştirerek öğeleri katmanlamayı düşününüz.

 6- Tüm İhtiyaçlarınızı İçeren Bir Komodin Eklemek

Bu, yatak alanınızın daha lüks ve rahat görünmesini sağlayacaktır. Okumak isterseniz bir kitap koymayı düşününüz.

 • Duvarın ortasında büyük bir yatak varsa, yatağın her iki yanında bir komodin olmasını düşününüz. Bu simetri ve denge yaratmaya yardımcı olacaktır.

 7- Oturmak İçin Rahat Bir Yer Almayı Düşünmek

Odanızda çok fazla zaman geçirmek isterseniz, oturmak için rahat bir sandalye almak isteyebilirsiniz. Bir koltuk, küçük bir kanepe, hatta bir puf koltuk bile kullanabilirsiniz.

Daha fazla Moda tavsiyesi için tıklayabilirsiniz. Eğer bizleri sosyal medyadan takip etmek isterseniz çok mutlu oluruz.

“Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

 1. Makalenin oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Yatak odası dekorasyonu yaparken özellikle duvarları nasıl dekore etmenin farklı yöntemlerini öğrendim. Bu bilgilere dayanarak kendi tarzımı yaratmak için harika bir fikir elde ettim. Teşekkürler!

  Yanıtla

Yorum yapın