Evlilikte Önemli Olan Nedir?

 

Evlilik Nedir?

Evlilik, erkek ve kadının bir toplumda kültür, din ve demografik özellikleri farklı olarak bir araya gelen ve aile kurmak amacıyla ruhen ve bedenen oluşturdukları bir sosyal yapıdır.

Evlilik Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlilikte onemli olan
Evlilikte Önemli Olan Nedir? 4

Evlenmek isteyen, hayatına yeni bir sayfa açmak isteyen gençler ve fertler, mazide yapmış olduğu veya oldukları bazı hatalar sebebiyle zor durumda kalabilirler. Mesela, fitne, dedikodu, kıskançlık gibi durumlardır. Bu gibi durumlarda mazide yaşanan olayları ve hataları gönül huzuru için anlatmaktan ve anlatılmasından çekinilmemelidir. Çünkü evliliğe atılan adımda ileride yaşanabilecek olumsuzluğu giderebilmektedir. Yani, kendini olduğundan farklı tanıtmak, kalıcı ve ciddi kusurları gizlemek, hasılı şeffaf ve dürüst olmamak da bir diğer problemdir. Eğer geçmişte yaşandıysa buna fertler güzel bir tövbe etmeli ve eş adayları ile evlenmeden önce konuşulmalı, paylaşılmalıdır. Eşler evlenmeden önce bunları gizler ve birbirlerine söylemez ise ileride evlilik hayatında, aile yaşamında, güvensizlik ve sadakatsizliğe yol açar. Bu durum ise evliliğin bozulmasına sebep olur.

Evlilikte Önemli Olan Nedir?

evlilikte en onemli
Evlilikte Önemli Olan Nedir? 5

Evlilikte işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Yani bu durumu inişli, çıkışlı bir yola benzetilebilir. Ve evlenmeden önce kurduğumuz o muhteşem pembe hayaller, evlilik süresince bize tam tersi bir durum oluşturabilir. İşte bu noktada evlilikte başarılı, huzurlu, mutlu olabilmek için, merhamet ve sadakat önemlidir. Evlilik boyunca eşler birbirine merhametli ve sadık olmaz ise güven ve sevgi kalmaz. Tabi kişiler evlenmeden önce kendi aralarında olumlu ve olumsuz yönlerini de birbirlerine söylemeli ve birbirlerini daha iyi tanımalılar.

Evlilik süresince Aşklar ve sevgiler ilk günkü gibi olmayacaktır elbette ama bu süre içinde eşinizle tartıştığınızda özür dilemesini bilmeli ve gönlünü almasını bilmelisiniz. Yine evlilik içinde, aile hayatında mümkün mertebe iş hayatınızı eve yansıtmamalı ve işten eve gelirken sıkıntıları kapıdan içeri girerken kapı dışında bırakmalısınız. Eğer bu durum tam tersi olursa şayet sağlam bir evlilik olmayacak ve aile hayatında sürekli bir tartışmalar olacaktır.

Diğer önemli bir husus ise, evlenecek kişiler eşlerini, sırf zahiri güzellikleri için ve nefsani arzu ve heveslerle gerçekleşen bir evlilik üzerine inşaat etmemelidir. Çünkü ailede ekseriyetle muhabbet ve ülfet meyvesi vermez. Ve unutmamak gerek ki, böyle bir temel üzerine inşaat edilen evlilikler de bu kişiler ileride de başkalarına bakarak aile yapısını bozar. Dolayısıyla evlilikte ve evlilik sürecinde iman ve ahlak noktası çok önemlidir.

” İnsanın en fazla ihtiyacını tatmin eden, kalbine karşılık bir kalbin mevcut bulunması ki, her iki taraf sevgilerini, aşklarını, paylaşsınlar ve güzel şeylerde birbirine ortak, gam ve kederli şeylerde ise yardımcı olsunlar.”

Bu sözden yola çıkarak, evlilikte pratik bilgiler olarak, kişiler iki taraf da sevgi ve aşklarını paylaşması ve yine gam ve kederde sıkıntı ve hüzünlü anlarda ise birbirine yardımcı olsunlar. Böyle yapan ise ailesinde mutsuz bir yaşam sürmeyecektir.

“Evlilikte Önemli Olan Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Evlilikte önemli olan şeyler üzerine düşünmek ve bunları partnerinizle paylaşmak bence. Sizce de öyle değil mi? Yazı için teşekkürler!

    Yanıtla

Yorum yapın