Yazılım Nasıl Öğrenilir 2023?

Yazılım öğrenme süreci asla bitmeyecek bir süreçtir sürekli yeni bilgiler öğrenerek ilerleme kaydedilir. Burada yazılımın temeli ve öğrenme aşamaları ile ilgili bilgiler yer alacaktır.

Yazılım Öğrenmek İçin Yazılım Bölümünün Okunması Zorunlu mu?

yazilim 2
Yazılım Nasıl Öğrenilir 2023? 6

Eğer yeterince azminiz var ise bölümün okunmasına gerek yoktur ama okumanız bu öğrenme sürecini daha çabuk atlatmanıza her ne kadar yazılım bölümünün iş seçiminde diploma o kadar önemli olmasa da işe alınırken ki etkisi küçümsenemez derecededir.

 Yazılımın Temelleri Nasıl Öğrenilir?

yazilim ogrenme
Yazılım Nasıl Öğrenilir 2023? 7

Yazılımın temellerini öğrenebilmek için elimizde birden çok kaynak var. Başta Udemy, Youtube, gibi kaynaklardan öğrenilebilir. İlk başta öğrenme süreci gerçekten zorlayıcı buradaki en önemli etken azminiz olacaktır. Temel kısımları öğrenirken sürekli pratik yaparak bilgileri pekiştirmek, hem daha çabuk öğrenmenizi hem de daha çabuk kavramanızı sağlayacak. Temelleri öğrenirken hangi programlama dili ile öğrendiğiniz pek bir önem arz etmez lakin ileride kullanacağınız bir dil seçmeniz daha faydalı olacaktır.

Temelleri Öğrenmek için bazı İngilizce siteler:

 1. https://www.bitdegree.org/learn/
 2. https://www.codecademy.com/
 3. https://ocw.mit.edu/index.htm
 4. https://freecodecamp.org
 5. https://www.pluralsight.com/codeschool
 6. Udemy
 7. Youtube
 8. https://www.theodinproject.com/
 9. https://www.codewars.com/
 10. https://dash.generalassemb.ly/
 11. https://www.codeavengers.com/
 12. https://code.org/
 13. https://.edx.org/
 14. https://www.khanacedemy.org/

Hangi Yazılım Dillerini Öğrenmeliyim?

yazilin nasil ogrenilir
Yazılım Nasıl Öğrenilir 2023? 8

Ne yapmak için yazılım öğrenmek istiyorum? Sorusuna vereceğiniz cevap sizin hangi programlama dilini seçeceğinizi belirleyecektir. Verdiğiniz cevap;

İnternet sitesi yapmak için ise Html5, Css3, Javascript dillerini öğrenmeniz ileride ise bir veri tabanı dili öğrenmeniz yapacağınız siteye bağlı olarak gerekebilir. Siteler yaparken admin paneli, ajax, bootsrap gibi birçok şeyler siteyi yazmanızı veya kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Windows da program yapabilmek için ise Visual Studio derleyicisi ile C# Windows Form uygulamaları yazarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun içinde C# programlama dili öğrenilmesi gerekir.

Oyun yapabilmek için ise Unity veya Unreal Engine öğrenmeniz gerekmektedir. Unity için C#, Unreal Engine için ise C++ öğrenmeniz gerekmektedir.

Telefon android uygulaması yapabilmek için ise Java ile Android Studio öğrenmeniz gerekmektedir. İos için ise objective-c öğrenmeniz gerekmektedir.

Bunların sayısını ve örneğini artırabiliriz. Artık her şeyin içinde yazılım olduğundan bu örnekleri fazlaca artırabiliriz. Örneğin robot programla veya yapay zeka programlama gibi çoğaltabiliriz.

 Yazılım Öğrenince Ne Yapabilirim?

yazilim nasil ogrenilir 2
Yazılım Nasıl Öğrenilir 2023? 9

Bu sorunun cevabı hayal gücünüzle orantılı olacaktır. Aklınıza gelecek hemen hemen her şey yapılabilir. Örneğin bir buzdolabındaki bir yiyeceğiniz veya içeceğiniz bitti fakat siz bunu bilmiyorsunuz ve telefonunuza bir mesaj geliyor x yiyeceğiniz bitmiştir almak ister misiniz? Attığınız mesaja göre buzdolabı yiyeceği internetten otomatik olarak sipariş veriyor veya vermiyor ne kadar uzak gözükse de aslında şuan gerçekleştirilme aşamasında olan bir yapı “Nesnelerin İnterneti”.

Görüldüğü üzere teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor ve iyi yazılımcılar teknolojiye ayak uydurabilmek için sürekli araştırıp yeni şeyler öğrenmelidir…

Yazılım öğrenmek hayat boyu bitmeyen bir öğrenme süreci gerektirir.

Daha fazlası için tıklayın.

“Yazılım Nasıl Öğrenilir 2023?” üzerine bir yorum

Yorum yapın