El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Gün boyunca bütün vücudumuzun yükünü çeken ve neredeyse 24 saat boyuca kapalı olarak ayakkabı içerisinde bulunan ayaklar ve en çok bakteriye maruz kalan dokunma organı olan eller vücutta bakımına en fazla özen gösterilmesi gereken organlardır. Tabi ki bunu el ve ayak bakımı yaparken dikkatli ve düzenli olması önemlidir.

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Rastgele yapılan el ve ayak bakımı size hiçbir fayda sağlamayacağı gibi yanlış ürün kullanımı sağlıksız ve riskli olabilmektedir. Peki bu önemli organlarımıza bakım yaparken nelere dikkat etmek gerekir? O halde buyrun el ve ayak bakımı nasıl yapılır? sorusunun cevabına birlikte bakalım.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

el-ve-ayak-bakimi-nasil-yapilir

  • Öncelikle ayaklarınızın sağlıklı olması tam olarak temiz ve sağlıklı olması demektir. Sadece şekli güzel ayak tırnaklarına sahip olmanız sağlıklı ayaklarınız olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir.
  • Ayaklarınıza bakım yapmak için seçebileceğiniz en iyi zaman hemen banyo sonrasıdır. Çünkü sıcak suya uzun süre maruz kalmış olan deriniz tam olarak temizlenmeye hazır olur. Bunun nedeni bütün gözeneklerinizin açılmış olmasıdır.
  • Ayaklarınızı sıcak su ile yıkadıktan sonra bütün tırnaklarınızı tek tek dikkatli bir şekilde törpüleyin. Hemen ardından ilk yapılacak işlem soğuk su ile yıkamak ve düzgünce kurulamak olacaktır. Kesinlikle ıslak bırakmayın. Kurulama işleminin hemen ardından bolca yumuşatıcı krem sürebilirsiniz. Yumuşatıcı kremi parmak aralarınız dahil iyice yedirin.
  • Eğer çok sert ayak deriniz olduğunu düşünürseniz ayaklarınıza bolca yumuşatıcı krem veya vazelin sürerek yünlü çorap giyebilirsiniz. Ayaklarınızı yünlü çorap içerisinde 7-8 saat kadar bekletmeniz gerekir. Bunun için en iyi zaman da yatmadan önce uygulamaktır.
  • Bu işlemleri her gün uygulamak sizi daha sağlıklı ve daha yumuşak ayaklara kavuşturacaktır.
  • En son olarak ekmemiz gereken konu ise çoğu kadının ihmal ettiği bir konu olan yılda 2 kez gitmeniz gereken ayak bakım merkezleridir. Kesinlikle gitmeyi ihmal etmeyin.

Ayak bakımını ihmal ettiğiniz zaman varis gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Varis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? isimli yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

El Bakımı Nasıl Yapılır?

el-ve-ayak-bakimi-nasil-yapilir

  • Ellerimiz gün içerisinde çok fazla kire ve toza maruz kalıyor. El bakımında en önemli şey kesinlikle bolca yıkanmasıdır. Gün içinde ellerinizi her fırsat bulduğunuzda bolca sabunla yıkayın. Hatta bunun için mümkünse fırsat yaratın.
  • El bakımında bir başka önemli konu tırnak bakımıdır. Tırnaklarınızı çok fazla uzatmadan mümkünse kesin. Eğer uzatacak iseniz kesinlikle düzenli olarak manikür yaptırmayı ihmal etmeyin. Kendi manikürünüzü kendiniz yapmıyor iseniz kullanılan malzemelerin sağlıklı ve doğal olduğunu da kontrol etmeniz önemlidir.
  • El bakımı için ellerinize bazı kürler ile masaj da yapabilirsiniz. Bu kürlerden birisi; 3-4 kaşık at kuyruğunu iyice ezin ve kaynatın. Bu karışım içerisinde 15-20 dakika ellerinizi bekletin. Sonrasında ise ellerinizi iyice temizleyip nemlendirici krem sürün.
  • Gün içerisinde nemlendirici krem kullanmak ve özellikle kış aylarında eldiven kullanmakta ellerinizin kurumasını engelleyecek ve daha yumuşak ellere sahip olmanızı sağlayacaktır.

“El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın