Varisten Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Varis toplar damarlarınızın derinizin altında genişlemesine verilen isimdir. Bu durum özellikle orta yaş üstü kadınların önemli problemlerinden birisidir. Bu rahatsızlık ilk başlarda sadece görüntü olarak sizi rahatsız etse de sonradan ciddi bacak ağrılarına sebep olacaktır. Bu ağrılar da sizi fazlasıyla rahatsız edecektir.

Peki, Varisler Niçin Ortaya Çıkar?

varis
varis

       

Varisin ortaya çıkma nedeni olarak aslında birçok sebep gösterilebilir. Yalnızca kadın olmanız bile varisin bir sebebidir. Çünkü kadın bedeni anatomik olarak varis oluşumu için daha idealdir. Bunun yanında çok uzun süre ayakta kalıyor olmanız, yaşlanmaya başlamanız, çok dar kıyafetleri sürekli tercih ediyor oluşunuz ya da uzun süre doğum kontrol hapı kullanmış olmanız gibi varisin bir çok sebebi olabilir.

Varis Tedavileri Nelerdir?

Varisiniz eğer ilerlemiş ve ağrılar sizi gerçekten rahatsız etmeye başlamış ise bir hekime başvurmanız ilk tavsiyemiz olacaktır. Çünkü önemsemediğiniz varis akciğerinizde pıhtı atmasına dahi sebebiyet verecek türden bir hastalıktır. Bu durumda sizin hayatınıza mal olabilecek durumların oluşması ise kaçınılmazdır.

Bu hastalığın tedavisinde en çok kullanılan yöntem lazerle tedavi yöntemidir. Bu yöntem en faydalı olan yöntemlerden birisidir. Aynı zamanda lazer deri üzerinden uygulanacağı için bıçak altına yatmanız gerekmeyecektir.

Bir diğer yöntem ise köpük tedavisidir. Bu yöntemde ise köpük şeklinde bir ilaç damarınıza zerk edilir ve damarınızın açılması sağlanır.

Başka bir yöntem ise radyo frekans yöntemiyle damarınızın açılmasıdır. Bu bahsettiğimiz üç yöntem de ameliyat olmaksızın varis tedavisi yaptırabileceğiniz yöntemlerdir.

Tabii böyle bir rahatsızlık için en etkili yöntem ise ameliyat olmanız seçeneği olacaktır. Ancak ameliyat sonrasında ise ciddi bir iyileşme süreci sizi bekleyecektir. Ve bu sürecin uzun bir süreç olacağını da unutmamalısınız.

Varis çorapları da tedavide kullanılmakta olan önemli yöntemlerden birisidir. Varis çoraplarını da düzenli kullanmanız durumunda ciddi yararlar elde edebilirsiniz.

varis çorabı
varis çorabı

Peki, Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

Gün içerisinde sürekli ayakta kalmamalısınız. Eğer rahatsızlık genetikse bu konuya çok dikkat etmeli hatta gerekirse mesleğinizi dahi değiştirmelisiniz.

Egzersiz yapmaya özen gösterin. Hatta yapabileceğiniz en iyi egzersiz ise bisiklete binmek olacaktır.

Eğer varisiniz başlangıç aşamasındaysa gece yatarken ayaklarınızı biraz daha yüksekte tutmaya çalışmalısınız. Bunun için ayaklarınızın altına bir yastık koyabilirsiniz. Bu durum vücudunuzdaki kan akış hızını arttırarak sizi varisten koruyacaktır.

Son olarak eğer çok dar çok sıkı kıyafetler tercih ediyorsanız bu tarz kıyafetler giymeyi bırakmalısınız. Çünkü bu kıyafetleri giyerek varise davetiye çıkarıyorsunuz.

Tüm bunların dışında varise karşı evde uygulayabileceğiniz yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemleri öğrenmek ve rahatlıkla uygulamak isterseniz Varis Nedir Nasıl Tedavi Edilir? isimli yazımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın