Tatil Planlaması Nasıl Yapılır?

Yaz mevsimi yaklaştıkça tatil sezonu açılıyor. Pek çok sitede oteller ile ilgili detaylar var. Yılın ilk ayları ocakta şubatta bile bazı otellerde rezervasyon yapmak mümkün. Üstelik yüksek indirim oranlı kampanyalar mevcut. Yıl boyu çalışmanın yorgunluğunu denizin ve havuzun serin sularına karşı içeceğinizi yudumlarken dinlenerek atabilirsiniz. Peki, bu tatili en verimli şekilde geçirebilmek için nasıl planlamalıyız?

 

 Tatil İçin Alternatifler

 

Yılın kısa bir süresinde birkaç gün tatil yapma imkanı var ise en huzurlu hissedilecek mekanını seçmek gerekir. Bu çok önemlidir. Tatil köyü olabilir, sakin bir butik otel ya da sessiz bir sahil kasabası olabilir. İkinci önemli konu buraya kimin ile gidileceğidir? Eş, aile, arkadaş, kardeş. Uyum sağlanabilecek dinlenmek için gidilen birkaç günde birlikte eğlenceli vakit geçirilebilecek biri ya da birileri olmalıdır. Çocuklu bir çekirdek aile ise tatil buna göre planlanmalı. Aksi halde tam bir kabusa dönüşebilir. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapılacak yerde çocuklar için oyun alanı, çocuklar için hazırlanmış özel yemekler, yatak – beşik ve çocuk havuzu detayları iyi araştırılmış olmalıdır.

 

Ülkemizde son yıllarda genellikle yaz tatilinde çıkılan yıllık izinlerin dışında bayram tatilleri de tatil yörelerinde eğlenerek ve dinlenerek geçiriliyor. Bununla birlikte birkaç kez tatil yapma imkanı bulunmuş olunuyor. Kış aylarında bulunan birkaç günlük fırsatlarda şehirlerden çok uzaklaşılmıyor ama kayak otelleri ve termal – spa otelleri tercih edilebiliyor.

 

 Tatil Planlaması Nasıl Olmalı?

tatil-planlamasi
tatil-planlamasi

– Tarihler belirlenmeli,

– Tarihin uzunluğuna ve mevsime göre şehir ve mekan seçilmeli. Yaz aylarında güney bölgeleri deniz kenarı tercih edilirken kış aylarında kayak otelleri, göl kenarında butik oteller ya da termal oteller tercih edilebilir.

– Otellerin kendi siteleri ve bu konuda hizmet veren yardımcı sitelerden gidilecek bölgedeki aranan kriterlere uygun oteller seçilmeli. Önceden rezervasyon mutlaka yapılmalı ki direk gidildiğinde sürpriz ile karşılaşılıp konaklayacak yer bulunamayabilir.

– Seçilen tatile ve kişisel ihtiyaçlara uygun liste yapılmalı, varsa alışveriş yapılıp eksikler tamamlanmalı.

– Seyahate çıkmadan birkaç gün önce aksilik ile karşılaşmamak için rezervasyon teyit edilmeli.

 

Tatil deyince akla sadece deniz, havuz, spa gelmemeli. Birçoğumuzun kasaba ve köylerde yaşayan büyükleri var. Buralarda tatil için bulunmaz fırsattır. Şehrin gürültüsünden hava kirliliğinden uzakta doğa ile baş başa organik gıdaların arasında bol oksijenli birkaç günde düşünülebilir. Ancak doğa güzel olduğu kadar tehlikeli de olabilir. Bu yönde bir seçim yapılırsa seyahat bavulunuzu hazırlarken gidilen yerin iklimine hava şartlarına uygun kıyafetler ve sinek, böcek ısırmalarına karşı sprey ve kremler ayrıca alerji ilaçları mutlaka listenizin en başında olmalıdır.

 

Eşiniz, çocuğunuz, kardeşiniz ya da bir arkadaşınız ile mükemmel zaman geçirmek için seçtiğiniz tatile gitmeden önce mutlaka araştırma ve plan yapmalı ve bu plana göre yola çıkmalısınız.

 

Ayrıca tatilde kullanacağınız mayo ve bikinilerinizi nasıl seçeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız mayo ve bikini nasıl seçilir yazımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Bizleri facebook üzerinden takip etmek için markafix

“Tatil Planlaması Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba! Makalenizde tatil planlaması konusuna değinilmişsiniz, ancak yazınızda tatil süresi hakkında biraz daha bilgi verilebilirdi. Örneğin, tatilin kaç gün sürmesi gerektiği veya uzun süreli tatillerin faydaları hakkında da düşüncelerinizi paylaşabilir miydiniz? Şimdiden teşekkürler!

    Yanıtla

Yorum yapın