Şeftali Görünümlü Kurabiye Tarifi

Evet, malzemeler arasında şeftali yok. Görüntüde aynı şeftali gibi görünüyorlar, bunu gıda boyaları ile sağlayacağız. Hatta öyle ki, şeftalilerimizin sapları bile hazır, nane yaprakları. Tarifteki krema sütlü fakat dilerseniz tercihe bağlı olarak sütlü çikolatalı olarak da hazırlayabilirsiniz. Tarifteki kurabiyelerin miktarı 12 adet, hazırlama süreci 45 dakika kadar ve pişirme süresi ise 45 dakikadır.

 

Şeftali görünümlü kurabiye için gerekli olan malzemeler:

 

Öncelikle hamuru için gerekli malzemeler;

 1. 20 gram yoğurt,
 2. 1 tane yumurta,
 3. 350 gram un,
 4. 125 gram tereyağı,
 5. 80 gram pudra şekeri.

 

    Şeftali görünümlü kurabiyenin kreması için gerekli olan malzemeler;

 1. 50 gram şeker,
 2. 600 gram süt,
 3. 180 gram çikolata,
 4. 30 gram un.

images 5

         Üzeri ve süslemesi için;

 1. 3 yemek kaşığı toz şeker,
 2. 1 çay kaşığı olacak kadar turuncu renkli gıda boyası,
 3. 1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası.

 

 

Tarife geçmeden önce, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

İki kurabiye parçasını birleştirip, ortasına krema koyacağız ve kremanın bol, içinin dolgulu olmasını istiyorsanız, içi boş yuvarlaklar elde etmelisiniz dilerseniz içi boş herhangi bir nesneden yardım alabilirsiniz örneğin içi boş fakat bütün bir ceviz kabuğu olabilir. Fırın tepsinizin üzerine bir yağlı kağıt serin, yarım yuvarlaklar altta kalacak şekilde fırın tepsisine tüm parçaları dizin. Rengini alana dek pişirin ve hala sıcakken kabuklardan çıkartın. Şeftali görünümlü kurabiyelerinizi bu şekilde hazırlarsanız, sanki şeftalinin çekirdeğiymiş gibi görünmesi amacıyla kremanın arasına birer adet badem koyun. Tarife başlarken öncelikle kremasını yapmakla başlayın, diğer işlemler olurken krema soğuyacaktır. Ele yapışmayacak, kulak memesi kıvamında bir hamur elde etmelisiniz. Bu kıvamı elde edene dek unu yavaş yavaş ekleme işlemine devam edin.

 

Şeftali görünümlü kurabiyenin tarifi:

images 4

 1. Şeftali görünümlü kurabiyenin kremasını yapmak için süt, un ve toz şekeri ekleyerek şekerler tamamen eriyene kadar mutfak robotundan yardım alarak karıştırma işlemine devam edin.
 2. Krema karışımını ocağa koyun ve yüksek ateşte olmayacak bir ısıda devamlı olarak karıştırmaya devam edin. Kremanın kıvam almasının ardından artık çikolataları da karışıma ekleyip eritebilirsiniz.
 3. Krema kıvam aldıktan ve son olarak eklediğiniz çikolatalar eridikten sonra krema karışımını ocaktan alın. Kremayı bir çırpıcı yardımıyla tekrar karıştırın. Üzerinde pürüz kalmayacak bir kıvam elde ettiğinizde soğuması için buzdolabına koyun.
 4. Krema beklerken kurabiyenin hamuru için yumurta, yoğurt, pudra şekeri ve tereyağını herhangi bir kaba alın. Yavaş yavaş un ekleyerek kurabiye hamurunu yoğurmaya başlayabilirsiniz.
 5. Yoğurmuş olduğunuz hamurdan ufak ufak parçalar kopartın. Eliniz yardımıyla yuvarlak bir şekil verin. Fırın tepsinize yaymış olduğunuz yağlı kağıdın üzerine, birbirlerine çok yakın olmayacak bir uzaklıkta dizerek öncesinde ısıtmış olduğunuz fırın 180 derecelik sıcaklıkta 20 dakika kadar pişirin.
 6. Soğumaya bırakmış olduğunuz, buzdolabında bekleyen kremayı dışarı çıkartın. Fırında 20 dakikadır pişmekte olan kurabiyelerinizi fırından çıkartın ve bir süre dinlendirin. İki adet kurabiyenin arasına içleri dolacak kadar kremadan sürün ve iki kurabiyeyi birleştirin. Tüm kurabiyeler bitene dek bu işleme devam edin. Hepsinin birer yuvarlak olması gerekli.
 7. Kırmızı ve turuncu olan gıda boyalarının ikisini de ayrı ayrı tabaklara koyun. 120 gram su ile iyice karıştırın. Tarifte yazan ölçülerde toz şekerini ise ayrı bir yere koyun.
 8. Şeftali görünümlü kurabiyelerin bir tarafı kırmızı, bir tarafı turuncu renklerdeki gıda boya ve su karışımı olarak hazırladığımız tabağa bandırmanızın ardından toz şekere bulandırın. Tüm şeftali kurabiyelerine aynı işlemi uygulayın. Fazla uzun bir süre bekletmeden servis yapabilirsiniz.
 9. Dilerseniz şeftali görünümlü kurabiyelerinizin daha hoş görünmesi için uçlarını nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz. Yine tercihe bağlı olarak gıda boyasını tek renk de kullanabilirsiniz. Çok fazla bekletirseniz toz şeker eriyebilir, dolayısıyla fazla bekletmeden servis edin. Afiyet olsun

 

Yorum yapın