Hamsili Pilav Tarifi

Fırında hamsili pilavımız için gereken malzemeler;

 • 800 gram hamsi
 • 100 ml zeytinyağı
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 25 gram çam fıstığı
 • 200 gram pirinç
 • 40 gram kuş üzümü
 • 400 ml. sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane
 • 1/2 demet dereotu
 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı tuz

Fırında hamsili pilav tarifimizin en önemli noktası kılçıklarını tamamen ayıkladığımız hamsileri bol suda yıkamamız ve temiz hamsilerimizi süzmemiz gerekiyor. Hatta süzülen temiz hamsilerin kuruduklarından emin olmadan pilav yapımına başlamamız gerekiyor.

Fırında hamsili pilavımızın hazırlanışı ise şu şekilde;

images 2

Pirincimizi ve sap kısımlarını ayırdığımız kuş üzümlerini ayrı ayrı kaplarda sıcak suya iyice basıyoruz. Bastığımız pirinç ve kuş üzümleri suda beklerken hamsilerimizi iyice temizleyip, kılçıklarını iyice çıkartıyoruz. Tamamen temizlenen kılçıksız hamsilerimizi tekrar yıkayıp, sularını süzgeç yardımı ile süzüyoruz.

Daha sonra ise kuru soğanımızı yemeklik olacak şekilde doğruyoruz. Zeytinyağını ısıtıyoruz. Az önce doğradığımız yemeklik soğanlarımızı zeytinyağımıza ekliyoruz. Ocakta orta ateşe alıyoruz ve ara ara karıştırarak soğanlar yumuşayana kadar soteliyoruz. Bu soteleme işlemi yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

Soğanlarımız sotelenirken üzerine çam fıstıklarımızı ilave ediyoruz ve arada karıştırmak şartı ile fıstıklar pembeleşinceye kadar bir 5 dakika kadar daha kavuruyoruz.

Bu arada pirincimizi yıkıyoruz ve süzgeç yardımı ile süzüyoruz. Nişastası gidene kadar pirinçlerimizi yıkıyor ve süzüyoruz. Temizlenen pirincimizi bir tencereye döküyoruz. Daha sonra tencereye döktüğümüz pirincin içerisine tuz ve karabiber serpiyoruz. Serpme işleminden sonra pirincimizi birkaç kez karıştırıyoruz.

Kuru nane ve az önce süzdüğümüz kuş üzümlerini üzerine tuz ve karabiber serptiğimiz pirince ilave ediyoruz. Naneli, karabiberli, tuzlu ve kuş üzümlü pirincimizi iyice karıştırıyoruz. Tenceremizin ağzını kapatıp ateşi biraz kısarak pirincin suyu emmesini bekliyoruz.

images

Daha sonra pilavımız pişerken, fırın kabımızın ya da tepsimizin dibini iyice yağlıyoruz. Daha sonra mısır unumuzun yarısını yağladığımız kap veya tepsiye serpiştiriyoruz. Kabın veya tepsinin dibine derileri alta gelecek şekilde süzdüğümüz hamsilerimizi yerleştiriyoruz. Bir kaşık yardımı ile özenle yerleştiriyoruz. Yerleştirme işleminden sonra arta kalan hamsilerimizi pilavın üzerine dizeceğiz.

Hamsilerimizi iyice yaydıktan sonra ateş üstünde olan pilavımızı alıyoruz daha önceden ince ince doğranmış olan dereotunu pilavımıza ilave ediyoruz, ardından pilavımızı iyice karıştırıyoruz. Bekletmeye almadan az önce yaymış olduğumuz hamsilerin üzerine pilavımızı yayıyoruz. Yine pilavımızı hamsi üzerine yayarken kaşık yardımı alıyoruz. Düzgün bir şekilde yaydıktan sonra kalan hamsilerimizi bu sefer derileri üst tarafta kalacak şekilde yerleştiriyoruz. Pilavımızı hamsilerimizle kaplıyoruz.

Üstte kalan hamsilerimize kalan mısır unumuzu serpiştiriyoruz. Fırınımızı 180 dereceye ayarlayıp kızdırıyoruz. Fırınımız hazır olduktan sonra hamsili pilavımızı hamsilerin üzeri pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Bu pişirme işlemi yaklaşık 30 dakika sürecektir.

Fırından çıkardığımız hamsili pilavımızı yaklaşık 5-10 dakika oda sıcaklığında dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis edebiliriz. Afiyet ol

Yorum yapın