Regl Ağrısını Azaltma Yöntemleri Nelerdir?

Regl; kadınların rahimlerinin içerisinde bulunan dokuların kanama yoluyla atılmasına verilen isimdir. Bu durum her sağlıklı ve ergenlik dönemine ulaşmış kadında ayın belirli günleri devam eden bir döngüdür. Kadınlar regl dönemlerinde stresli ve gergin olurlar. Bunun başlıca sebeplerinden birisi ise regl kanamasının kadınlarda yol açtığı şiddetli ağrıdır peki regl ağrısı nasıl azaltılır? Regl ağrısını azaltmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

regl-agrisi-azaltma
regl-agrisi

Regl Ağrısını Azaltma Yöntemleri

• Öncelikle ilk akla gelen yöntem tabii ki ağrı kesici kullanmaktır. Ağrı kesici kullanımı kesinlikle hekim tavsiyesi ile olmalıdır. Eğer hekim tarafından tavsiye edilen ağrı kesiciyi kullanacaksanız ağrı başlar başlamaz kullanmanız kesinlikle en uygun zamandır. Ağrı kesici ilacı kullanın ve uzanın.

• İkinci yöntem ise; ağrıyı azaltmak için ağrıyan bölgeye yani karnın alt kısmına hafifçe masaj yapmak ve sıcak su torbası koyarak kasların gevşemesini sağlamaktır.

• Üçüncü yöntem; yine sıcak ile kaslarınızı gevşetmeye yarayacak olan ılık duş almaktır.

• Dördüncü yöntem; orgazm olmaktır. Bunu isterseniz cinsel ilişki yolu ile isterseniz mastürbasyon yolu ile yapabilirsiniz. Orgazm olmak stresi azaltacağı için regl sancınızı da azaltacaktır.

• Beşinci yöntem ise; yatmak fakat cenin pozisyonu alarak yatmaktır. Bu yöntem de karın kaslarını gevşetir ve adet sancısını azaltır fakat en az etkisi olan yöntem budur.

• Altıncı yöntem; bitki çayları içmektir. Özellikle papatya ve ahududu gibi sizi rahatlatacak çaylar kullanmanız ağrınıza olumlu etki edecektir.

• Yedinci yöntem ise; masaj ve egzersiz yöntemidir. Karın kaslarını rahatlatacak ufak egzersizler ya da dairesel masaj hareketleri kesinlikle regl ağrınızı azaltacak ve sizi rahatlatacaktır.

• Son yöntem ise B vitamini eksikliğini tamamlamaktır. Alacağınız bu vitamin tabii ki yanında çinko içeren besinler ya da haplar ile birlikte sancınızı azaltacaktır.

Unutmayın regl ağrısının biyolojik sebebi olduğu gibi psikolojik yönleri de vardır. Adet sancısını arttıran esas neden ağrının size yaşatmış olduğu yoğun strestir. Aslında regl ağrısını azaltmanın en iyi yolu bu stresle başa çıkacak aktiviteler yapmanızdır. Örneğin sevdiklerinizle dışarıya çıkabilir, yeni insanlarla tanışabilir, yapmaktan keyif aldığınız bir hobi ile uğraşabilirsiniz. Ya da kısa yürüyüşler yapmak ta stresinizi azaltacaktır. Özellikle doğa ile iç içe olursanız. Yapacağınız bu tarz aktiviteler sizi adet sancısının stresinden uzaklaştıracak ve sizi belki de ağrıyı hiç hissetmeyecek duruma getirecektir. Size en iyi ilaç yine kendi beyninizdir.

Regl Ağrısı Evlenince Geçer Mi?

Aslında regl ağrısı ve evlilik arasında doğrudan bir bağ bulunmuyor. Sadece evlenildikten sonra daha aktif cinsel yaşantıya sahip olacağınızı varsayarsak. Cinsel aktiviteler östrojen düzeyinizi yükselteceği için regl ağrısında kısmi bir azalma olacağı varsayılabilir.

 

Ayrıca kadın doğum kontrol yöntemleri isimli yazımıza da bakarak geciken reglin nedenleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum yapın