Kadın Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrolü istenmeyen gebeliklerin oluşmaması için uygulanması gereken yöntemlere verilen isimdir. Pek çoğumuzun aklına erkek doğum kontrol yöntemi olan kondom kullanımı ilk olarak gelir. Fakat kadınların da uygulayabileceği yöntemler vardır. Ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmasa da kadın doğum kontrol yöntemleri erkek doğum kontrol yöntemlerine nazaran daha etkilidir. Peki, nedir bu yöntemler?

dogum kontrol yontemleri

Doğum Kontrolü İçin Hap Kullanımı

Doğum kontrol hapları aslında yapay olarak üretilmiş kadınlık hormonlarıdır. Bu haplar spermlerin yumurtayı döllemesini engellemek çoğu zaman da hiç ulaşmamasını sağlamak amacı ile kullanılır. Çok etkili bir yöntemdir. Ancak hapların yan etkileri olabileceği her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca da düzenli kullanılması son derece önemlidir. Bu haplar size biraz kilo aldıracağı gibi aynı zamanda yumurtalıklarınızda oluşan kistlerden de kurtulmanızı sağlar.

Doğum Kontrolü İçin Spiral Kullanımı

Spiral rahmin içine yerleştirilen tamamen insan yapımı yani inorganik bir maddedir. Bizzat sağlık personelinin kendisi tarafından rahme yerleştirilir. Belki de en etkili diyebileceğimiz doğum kontrol yöntemidir. Rahmin içine yerleştirilen spiral spermlerin yumurtalara ulaşmasını engeller. Kullanım süresi kullanacak olan kişi tarafından belirlenir. Cinsel ilişki sırasında varlığı erkek tarafından hissedilmez. Ancak adet ağrısını ve aynı zamanda kanamayı arttırabilme ihtimali vardır. Rahimde bulunduğu sürece hareket ettirilmesi sakıncalı olmaktadır.

Doğum Kontrolü İçin İğne Kullanımı

İğneler aslında haplarla hemen hemen aynı işlevi görmektedir. Düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Eğer hapları düzenli kullanmayı unutacağınızı düşünüyorsanız iğne kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum Kontrolü İçin Tüplerin Bağlanması

Erkekten gelen spermler önce rahime daha sonra ise yumurtalıklara gitmektedir. Eğer sperm yumurtaya ulaşırsa gebelik oluşma ihtimali yüksektir. Tüpler bu iki kısım arasında bulunmaktadır. Yani tüplerinizi bağlatırsanız rahim ve yumurtalıkların bağlantısını kesmiş olursunuz. Bu yöntem cerrahi bir müdahale ile yapılmaktadır ve geri dönüşü yoktur. Yani bunu yaparsanız bir daha hamile kalma ihtimaliniz olmaz. Fakat şüphe yok ki en etkili kadın doğum kontrol yöntemidir denebilir.

Doğum Kontrolü İçin Takvim Yöntemi

Bu yöntem aslında biraz da tarihsel bir yöntemdir. Yani bu yöntemi insanlar uzunca yıllardır uygulamaktadır. Bu yöntemde ne zaman adet döneminizin geleceğini dolayısıyla ne zaman yumurtlama döneminde olduğunuzu bilmeniz gerekir. Yumurtlama döneminde olmadığınız zaman ilişkiye girmelisiniz. Kesinlikle etkili denemeyecek bir yöntemdir ve bu yöntem ile hamile kalma ihtimaliniz çok yüksektir.
Bunlar dışında etkili olmayan ya da etkisi tam kanıtlanmamış başka yöntemlerde vardır fakat başlıca kadın doğum kontrol yöntemleri bunlardır.

“Kadın Doğum Kontrol Yöntemleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın