Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

goz sagligi icin ne yemeli 6637
goz sagligi icin ne yemeli 6637

Gözlerimiz beş duyumuzdan birisi olan görme duyumuzu sağlayan ve bir başka alternatifi olmayan önemli organlarımızdan birisidir. Gözler, aynı zamanda yapacağınız iyi bir makyaj ile sizin çekiciliğinizi kat ve kat arttıracak ve dikkat çekici bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu kadar önemli bir organ olan gözlerimizin sağlıklı olması tabii ki önem arz etmektedir. Peki, nedir göz sağlığımıza iyi gelecek ve onlara daha parlak bir görüntü sağlayacak besinler?

Portakal

Markafix YazlikFinike_Portakali_detay-300x163

Portakal özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için çokça tükettiğimiz besinlerden birisidir. İçerdiği C vitamini bağışıklık sistemimizi oldukça güçlendirmektedir. Ama portakal aynı zamanda içerisinde bulunan askorbik asit sayesinde sizi katarakt ve sarı benek hastalığına karşı dirençli hale getirecek ve göz sağlığınıza oldukça önemli bir katkı sağlayacaktır.

İstiridye

Markafix istiridye-nasil-yenir-manset-300x199

İstiridye de göze olan faydası çok fazla bilinmeyen besinlerden birisidir. İçerdiği bol miktarda çinko sayesinde görüşünüzü daha net hale getirir ve aynı zamanda geceleri daha iyi görmenize yardımcı olmaktadır. Tabi bunun dışında afrodizyak etkisi de bulunmaktadır. Ancak çok fazla tüketilmesi de önerilmez çünkü fazlası size yarardan çok zarar getirecektir.

Havuç

Markafix havuc-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir-2-300x200

Havuç göz sağlığına olan faydası en fazla bilinen gıdaların başında yer almaktadır. Aslında bu ününü de gerçekten hak etmektedir. En fazla A vitamini içeren besindir. A vitamini gözlerinizin görüşünü oldukça fazla arttıracak aynı zamanda sarı benek hastalığı riskinizi de oldukça azaltacaktır.

Balık

Markafix egede-bulunan-baliklar-ve-resimleri-ege-denizinde-yasayan-balik-turlerilar-674x400-300x178

Balıkta göze çok faydalı bir gıdadır. İçerdiği yağ asitleri sayesinde göz kuruluğu azaltmakta aynı zamanda görme yetisini de arttırmaktadır. Aynı zamanda omega3 ile tansiyonunuza da iyi gelir.

Yumurta

Markafix yumurta-besin-değeri-300x166

Yumurta hayvansal gıdalar arasında en faydalı olanlardan birisidir. İçerdiği beta kroten sayesinde göz sağlığınıza katkısı oldukça büyüktür. Aynı zamanda yumurta katarakta karşıda iyi bir antioksidandır.

Sarımsak

Markafix 4-1-300x95

Sarımsak içerdiği alisin ile bütün vücuda doğal bir antioksidan olarak katkı sağlar. Böylece gözlerinizi mikrobik kaynaklı oluşabilecek hastalıklara karşı da koruyacaktır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Markafix 812x467-koyu-yesil-yaprakli-sebzelerin-iyi-etkileri-1525334786403-300x173

Pazı, ıspanak gibi bitkiler de içerdiği lutenin sayesinde gözlerinize son derece iyi gelecektir. Aynı zamanda gözlerinize daha parlak bir görüntü sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*