Sağlık

Göz Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Gözlerimiz beş duyumuzdan birisi olan görme duyumuzu sağlayan ve bir başka alternatifi olmayan önemli organlarımızdan birisidir. Gözler, aynı zamanda yapacağınız iyi bir ile sizin çekiciliğinizi kat ve kat arttıracak ve dikkat çekici bir görüntüye sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu kadar önemli bir organ olan gözlerimizin sağlıklı olması tabii ki önem arz etmektedir. Peki, nedir sağlığımıza iyi gelecek ve onlara daha parlak bir görüntü sağlayacak besinler?

Portakal

YazlikFinike_Portakali_detay-300x163

Portakal özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için çokça tükettiğimiz besinlerden birisidir. İçerdiği C vitamini bağışıklık sistemimizi oldukça güçlendirmektedir. Ama portakal aynı zamanda içerisinde bulunan askorbik asit sayesinde sizi katarakt ve sarı benek hastalığına karşı dirençli hale getirecek ve göz sağlığınıza oldukça önemli bir katkı sağlayacaktır.

İstiridye

istiridye-nasil-yenir-manset-300x199

İstiridye de göze olan faydası çok fazla bilinmeyen besinlerden birisidir. İçerdiği bol miktarda çinko sayesinde görüşünüzü daha net hale getirir ve aynı zamanda geceleri daha iyi görmenize yardımcı olmaktadır. Tabi bunun dışında afrodizyak etkisi de bulunmaktadır. Ancak çok fazla tüketilmesi de önerilmez çünkü fazlası size yarardan çok zarar getirecektir.

havuc-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir-2-300x200

Havuç göz sağlığına olan faydası en fazla bilinen gıdaların başında yer almaktadır. Aslında bu ününü de gerçekten hak etmektedir. En fazla A vitamini içeren besindir. A vitamini gözlerinizin görüşünü oldukça fazla arttıracak aynı zamanda sarı benek hastalığı riskinizi de oldukça azaltacaktır.

Balık

egede-bulunan-baliklar-ve-resimleri-ege-denizinde-yasayan-balik-turlerilar-674x400-300x178

Balıkta göze çok faydalı bir gıdadır. İçerdiği yağ asitleri sayesinde göz kuruluğu azaltmakta aynı zamanda görme yetisini de arttırmaktadır. Aynı zamanda omega3 ile tansiyonunuza da iyi gelir.

yumurta-besin-değeri-300x166

Yumurta hayvansal gıdalar arasında en faydalı olanlardan birisidir. İçerdiği beta kroten sayesinde göz sağlığınıza katkısı oldukça büyüktür. Aynı zamanda yumurta katarakta karşıda iyi bir antioksidandır.

4-1-300x95

Sarımsak içerdiği alisin ile bütün vücuda doğal bir antioksidan olarak katkı sağlar. Böylece gözlerinizi mikrobik kaynaklı oluşabilecek hastalıklara karşı da koruyacaktır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

812x467-koyu-yesil-yaprakli-sebzelerin-iyi-etkileri-1525334786403-300x173

Pazı, ıspanak gibi bitkiler de içerdiği lutenin sayesinde gözlerinize son derece iyi gelecektir. Aynı zamanda gözlerinize daha parlak bir görüntü sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu