Makyaj Malzemeleri Bozulur Mu?

Kadınların günlük hayatta çokça kullandığı materyaller olan makyaj malzemeleri belli bir standartta üretilmektedir. Her tüketim malzemesi gibi bu malzemelerin de belli bir son kullanma tarihi vardır. Birçok kadın bu ürünleri hayatları boyunca kullanabileceğini zanneder. Fakat tarihi geçmiş ve bozulmuş kozmetik ürünlerinin kullanılması hem cildinizde kalıcı hasarlar oluşturabilir hem de bunun sonucu ölümcül olabilir.

Makyaj Malzemeleri Bozulur Mu?

Peki güzel görünmek için kullanacağınız bu ürünlerin size böyle büyük zararlar vermemesi için nelere dikkat etmelisiniz. Bir makyaj malzemesinin bozulduğunu nasıl anlarsınız?

Öncelikle almış olduğunuz bütün makyaj malzemelerini oda sıcaklığında muhafaza etmeye özen gösterin. Özellikle aşırı sıcakta makyaj malzemelerinin bozulması çok daha kolaydır.

Ruj Ne Kadar Süre Kullanılır Nasıl Bozulur?

Ruj şüphesiz ki kadınların en çok kullandığı makyaj malzemelerinden birisidir. Özellikle makyaj malzemelerinde indirim olması durumunda kadınlar birden fazla ruj satın alarak uzun süre kullanma amacında olurlar. Fakat bir rujun kullanım süresi 2-3 yıl arasında değişmektedir. Peki rujun bozulduğunu nasıl anlarsınız? Rujunuzu doğru sıcaklıkta saklamış iseniz ve aldığınız tarihten bu yana 2 yıldan az bir süre geçmiş ise endişe edeceğiniz bir durum yoktur. Fakat çok sıcakta kalmış ise ve aldığınız tarihin üzerinden 2 yıldan fazla geçmiş ise aynı zamanda rujunuz çok kuru ise onun çöpe gitme vakti çoktan gelmiştir.

 

makyaj-malzemeleri-bozulur-mu
 

Fondöten Ne Kadar Süre Kullanılır Nasıl Bozulur?

Kadınların yüzlerindeki kırışıklık sivilce vb. gibi istenmeyen görüntülerin üzerini kapattığı fondötenin kapalı durumda bekleme süresi 2-3 yıl arasıdır. Fondöten de tıpkı ruj gibi oda sıcaklığında saklanmalıdır. Eğer fondöteninizin üzerinde yağımsı bir tabaka oluşmuş ve dibe çökmüşse atın çöpe gitsin.

Oje Ne Kadar Süre Kullanılır Nasıl Bozulur?

Kapalı bir oje de 2-3 yıl dayanır. Fakat ağzını uzun süre açık bırakırsanız kalınlaşır ve bozulduğunu anlamanız çok ta zor olmaz.

Güneş Kremi Ne Kadar Süre Kullanılır Nasıl Bozulur?

Güneş kremi aslında tek kullanımlık bir üründür dersek yanlış olmaz. Çünkü güneş kremi de diğer kozmetik ürünleri gibi oda sıcaklığında saklanmalıdır. Fakat daha çok sahilde ya da havuzda kullanıldığı ve direk güneşe maruz kaldığı için bozulma süresi de kısalmış olur. Siz en iyisi hiç riske girmeyin ve bir yaz önceden kalan güneş kremini kesinlikle kullanmayın.

Makyaj malzemeleri kimyasal ürünler olduğu için kesinlikle son kullanma tarihlerine dikkat edin. Mümkün olduğu sürece önemli ve güvenilir markaların ürünlerini kullanmaya çalışın. Unutmayın güzel görünmeniz sağlıklı olmanızdan kesinlikle daha önemli değil.

makyaj-malzemeleri-bozulur-mu

Eğer makyaj malzemelerinin kullanım ömürleri ile uğraşmak istiyorsanız kalıcı makyaj yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Kalıcı makyaj ile ilgili daha çok bilgi için kalıcı makyaj nasıl yapılır isimli yazımıza bakabilirsiniz.

“Makyaj Malzemeleri Bozulur Mu?” üzerine 5 yorum

  1. Makyaj malzemeleri bozulur mu konusunda sayenizde bilgi sahibi oldum. Makyaj malzemelerin korunma şartlarına ve sürelerine artık dikkat edeceğim.

    Cevapla
  2. Makyaj malzemelerinin de son kullanma tarihi görünür biçimde olmalı ancak kimse dikkat etmiyor ne yazık ki.

    Cevapla

Yorum yapın