ZEYTİNYAĞI FAYDALARI

Zeytinyağı da doğanın bizler için sunduğu sürprizli gıdalardandır. Birden fazla yararı olan zeytinyağına da, diğer besinlerde olduğu gibi bitkiler sayesinde edinilmektedir. Bilimsel deneylerin artması sonucunda, çok daha yararları ortaya çıkmıştır. Yüzlerce yıldır kullanılmakta olan bu yağ, en sağlıklı doğal besinler arasındadır. Uygun şekillerde üretilen zeytin ve yağı, insan vücudu için sayısız fayda barındırmaktadır. Sadece salata ve yemek kültüründe değil, aç durumda iken bile içilerek tüketilebilir.

Zeytinyağı İçmenin Faydaları Nelerdir?

Kanser ve türevi hastalıkları önleyici etkisi mevcuttur. Bağırsak ve sindirim sistemlerinin daha düzenli çalışmasını sağlamak için gerekli maddelere sahiptir. İçeriğindeki yararlı bileşik asitler ile hücre çalışma sistemlerini düzenler, yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı önleme sağlar. Bilhassa bağırsak hücreleri kontrolsüz büyüme önlemesiyle meşhurdur.

Deri yenilenmesini ve genç görünüm sağlar. Yenilenme ve yaşlılığa bağlı sarkmaların önlenmesinde görev üstlenmiştir.

Kemik, saç ve tırnaklar için koruyucu özellik taşımaktadır. İçerdiği sayısız mineral ve vitaminler ile, güzellik ürünlerinde de yer bulmuştur. Sağlıklı bir görünüm kazandırarak saç, cilt ve tırnaklara fayda sağlamaktadır. Kemik yapısının bütünlüğünü korumaktadır.

Karaciğerde birikmiş toksinlerin atılmasını sağlar. İnanılmaz derece bağışıklık sistemini korumaya ve düzenlemeye yardım eder. İçerdiği asitler ile immünolojik rahatsızlıkların önüne geçebilmektedir.

Kalbin düzenli ve sağlıklı çalışmasını teşvik eder. Özellikle selenyum oranı ve e vitamini açısından yüksek değerlere sahip olan zeytin yağı, barındırdığı k vitamini ile de damar ve çeperlerin koruyucu görevindedir.

İltihap söktürücü bileşenleri barındırmaktadır. İlaç kullanan insanların bedenlerine oranla, zeytinyağı kullananların daha yüksek iltihap temizleyebilme gücü mevcuttur.

Günümüz yaşam şekillerinden kaynaklı kötü niyetli yüksek kolesterolün önlenmesini sağlar. İyi kolesterolün ise dengelenmesi konusunda yardımcıdır.

Unutkanlık problemlerini önlemektedir. Genetik ya da yaşlılığa bağlı olarak oluşan unutkanlık ve Alzheimer rahatsızlıklarına karşı savunma yapmaktadır.

Kadınlarda göğüs bölgesi sarkmalarını önleyici etkisi mevcuttur. İçermiş olduğu antioksidan ve değerli asitler ile birlikte yüksek miktarda serbest radikaller içerir. Bu da cilt yapısının korunmasında, sarkmaların önlenmesinde fayda sağlamaktadır. İçilebilir olması yanında, istenilen bölgeye masaj şeklinde uygulanması da tercihe bağlıdır.

Yorum yapın