Kadına Dair Herşey

Yüz Tipine Göre Gözlük Seçimi

2 14

Yaz aylarının yaklaşması ile güneş gözlükleri daha fazla kullanacağımız aksesuarlar arasında yer almaya başlayacaktır. Her sene modası değişen, daha farklı modelleri trend olan bir sektör gözlük sektörü. Ancak gözlük seçerken daha fazla dikkat etmeniz gerekenler size ne kadar yakışacağı ve yüz şeklinize nasıl daha iyi uyacağı olacaktır. Öncelikle gözlük seçerken dikkat etmeniz gereken genel kurallardan daha sonra ise yüz tipinize uygun olan gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlardan bahsedeceğiz. Bu yazının sonunda kendinize en yakışan model ve rengi ayrıca hangi yüz tipi size uygun onu bulacağınıza eminiz.

Gözlük Seçimi Genel Kurallar

gunes gozlügü
  • Gözlük rengi seçerken saç renginize uygun ve en çok hangi renk giyiniyorsanız ona uyacak şekilde bir renk seçmelisiniz. Yani iki unsuru da net şekilde belirlemelisiniz.
  • Gözlük boyutu yüz boyutunuza uygun olmalı. Yani yüzünüz küçükse küçük çerçeveli büyük ise büyük çerçeveli gözlükler tercih etmelisiniz.
  • Göz bebekleriniz gözlük çerçevesinin tam ortasına gelmelidir. Aksi halde çok eğreti bir görüntü oluşacak ve gözlük sizde size ait değilmiş gibi duracaktır.
  • Gözleriniz yakınsa küçük köprülü uzaksa kalın köprülü gözlükler tercih etmelisiniz.
  • Burnunuz büyükse gözlük köprüsünün aşağıda küçükse yukarıda seçilmesi gerekmektedir. Bu durum burnunuzu daha güzel gösterecektir.

Gözlük Seçimi İçin Yüz Tipleri

yüz tipleri

Gözlük seçimi hususunda en fazla dikkat etmeniz gereken hangi yüz tipine sahip olduğunuzdur. Aşağıda anlattığımız yüz tiplerinden hangisine daha yakınsanız ona göre gözlük seçmeye özen göstermelisiniz.

Oval Yüz Tipi

oval yuz tipi

Bu yüz tipi ideal olarak kabul edilen yüz tipi olarak bilinmektedir. Aslında diğer yüz tiplerinde gözlük seçerken amaç yüzü oval yüz tipine benzetmektir. Yüzün her tarafından oranı ideal olduğu için bu yüz tipine her çeşit gözlük kullanılabilmektedir. Ancak gözlük seçerken yüz tipini bozmayacak modeller tercih edilmelidir. Çok büyük çerçeve, çok düşük köprü ya da çok kalın sap tercih etmemek gerekir. Amaç yüzün doğal şeklinin ortaya çıkmasıdır.

Yuvarlak Yüz Tipi

yuvarlak yüz tipi

Bu yüz tipinde gözlük seçerken esas amaç yüzünüzü biraz daha uzun göstermek olacaktır. Yuvarlak çerçeveden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir. Daha fazla köşeli ve dikdörtgen çerçeveler tercih edilmelidir. Aynı zamanda ince çerçeve yerine de kalın çerçeve tercihi daha uygun olacaktır. Gözlüğü takarken de çok fazla aşağıya kaymamasına dikkat etmelisiniz.

Dikdörtgen (Uzun Yüz) Tipi

uzun yuz tipi

Bu yüz tipine sahipseniz yuvarlak yüzün tam aksine ince çerçeveli gözlükler tercih etmelisiniz. Aynı şekilde yuvarlak çerçeveli gözlükler tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Köşeli çerçeveye sahip gözlükler yüzünüzü daha uzun göstereceği için onlardan kaçınmalısınız. Gözlüklerinizi de kaş hizasına yakın olacak şeklide seçmelisiniz.

Üçgen Yüz Tipi

uçgen yuz tipi

Üçgen yüz tipine sahipseniz yanaklarınız dar alnınınız geniş demektir. Bu durumda alnınıza daha dar yanağınızı daha geniş gösterecek modeller tercih etmelisiniz. Bunun için en ideal olan ise alt çerçevesi olmayan gözlükler olacaktır. Gözlüğünüz üst çerçevesi ise düz bir çizgi şeklinde olmalıdır. Son olarak ta gözlüğünüz şakaklarınızla aynı hizada olmalıdır.

Kalp Yüz Tipi

kalp yüz tipi

Bu yüz tipine sahipseniz üçgenin tam tersi bir yüze sahipsiniz demektir. Bu durumda yapmanız gereken alt çerçevesi geniş olan modeller tercih etmek olacaktır. Kalın çerçeveli ve desenli modellerden uzak durmalısınız. Biraz daha düşük modeller tercih etmeniz ise her zaman daha iyi olacaktır.

Elmas Yüz Tipi

elmas yüz tipi

Eğer net ve çıkık elmacık kemiklerine sahipseniz bu yüz tipine sahipsiniz demektir. Bu durumda tercih etmeniz gereken modeller sapı yüksek modeller ve üst çerçevesi belirgin modeller olmalıdır. Oval çerçeve tercihi de doğru tercih olacaktır.

Yüz tipinizden sonra eğer vücut tipinizi de öğrenmek ve ona uygun giyinmek istiyorsanız Hangi Vücut Tipine Sahipsiniz? isimli yazımıza da bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.