Yulaf Sütünün Faydaları Nelerdir?

Son zamanların popüler ürünlerinden biri de yulaf sütü. Pirinç sütü ve badem sütü gibi popüler olan diğer bitki bazlı süt ürünlerinin arasında yulaf sütünü de değerlendirebilmek mümkün. Alerji problemleri yaşayan ve laktoz intoleransı olan insanlar için inek sütüne bir alternatif olarak tercih edilen yulaf sütü, içerisinde glüten bulunmaması yönüyle de birçok kişinin tükettiği bir besin.

Yulaf Sütü Nedir ?

Yulaf sütü, vegan beslenen insanlar için inek sütü yerine tercih edilebilen bir süt alternatifi oluşturuyor. Yulaf sütünü hazırlarken, yulafları su ekleyerek karıştırdıktan sonra blender yardımıyla çekip ardından ince bir süzgeçle süzerek sütü elde ediliyor. Bunun yerine daha kolay olması açısından hazır olarak dışarıda satılan yulaf sütleri de tüketilebilir. Hazır olarak satılan yulaf sütü bazı vitaminler eklenerek inek sütüne yakın bir besin haline getirilip satılabiliyor. Popüler bir ürün olmasından dolayı pek çok insanın merak ettiği yulaf sütünün faydaları nelerdir?

yulaf-sutunun-faydalari-nelerdir

Yulaf Sütünün Faydaları Nelerdir?

Hem laktoz tüketim hassasiyeti bulunanlar hem de hayvansal gıda tüketimi yapmayan insanlar için vazgeçilmez besinlerden biri yulaf sütü. Diğer süt ürünlerine nazaran alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermediği için harikadır.

Yulaf sütünün diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Laktoz içermez ve vegan bir üründür.
 • Bir bardak yulaf sütü günlük demir ihtiyacının %10unu karşılar.
 • Anemi rahatsızlığının olmasına engel olur.
 • Diyetler sırasında da tüketildiğinde gerekli protein ihtiyacını karşılar.
 • Hazır satılan yulaf sütünün içerine eklenen D vitamini sayesinde kemikleri güçlendirir.
 • Ticari yulaf sütleri D ve A vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklığı güçlendirir.
 • Diğer sütlere nazaran lif içerdiği için lif ihtiyacını karşılar.

Bu ve dolaylı olarak daha birçok faydası ile birlikte yulaf sütü benzersiz bir besindir. Diyetlerin de olmazsa olmaz bir parçası haline gelerek tüketilmektedir.

 

yulaf-sutunun-faydalari-nelerdir
Yulaf sütü besleyici bir gıda türüdür

Neden Yulaf Sütü Tüketilmeli?

Yulaf sütü tat olarak diğer sütlere nazaran daha lezzetlidir. Besin değerinin yüksek olması ve alerji riskinin az olması açısından oldukça sağlıklıdır. İyi köpürme özelliğinden dolayı birçok baristanın tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir. Yapımı birçok süt türüne göre daha kolaydır. Bu nedenler onu tüketmek için oldukça yeterlidir.

 

Güncel paylaşımlarımızdan haberdar olmak için bizi Twitter sayfamızdan takip edebilirsiniz

“Yulaf Sütünün Faydaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

 1. Yulafla diyet yaptığım zamanları hatırladım, inanılmaz tok tutan bir besindir abur cubur yememi engelliyordu sütü de bir o kadar faydalıdır diye umuyorum

  Yanıtla
 2. Yulaf sütünün faydaları hakkında bilgi sahibi olmak gerçekten ilginçti. Ben genellikle kahvaltıda süt içerim, ancak yulaf sütünü denemek için sabırsızlanıyorum. Sizce yulaf sütünü nasıl tüketmeliyim? Yulaf sütüyle yapılan lezzetli tarifleriniz var mı? Teşekkürler!

  Yanıtla

Yorum yapın