El Bakımı Nasıl Yapılır

Eller gün içinde en çok deforme olmaya açık olan organımızdır. Bu yüzden de özel olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. El bakımı nasıl yapılır? Ele hangi ürünler iyi gelir ve hangi ürünler ellere zarar verir gibi merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik.

Özellikle de pandemi döneminde aşırı dezenfektan, sabun ve kolonyağına maruz kalan eller normalden hızlı kurumaya ve yıpranmaya başladı.

Bu kuruluk ve yıpranma ellerde çatlaklara, kızarıklıklara, tırnak kırılmalarına ve kaşıntılara sebep olabilir. Uzunu süre el bakımı yapılmadığı taktirde de ellerde erken yaşlanma görülmeye başlar.

Bilindiği üzere el yaşlanmasının günümüzde bir çözümü yoktur. Bu yüzden mevcut olanı korumak ve yaşlanma belirtilerini olabildiğince geciktirmek çok önemlidir.

Dilerseniz bu etkilerin detaylı sebeplerini birlikte inceleyelim.

Eller Neden Kurur?

 • Aşırı soğuğa uzun süre maruz kalmak,
 • Aşırı sıcağa maruz kalmak,
 • Deterjan gibi cilde uyumlu olmayan maddelere maruz kalmak,
 • Kimyasal maddelerle eldivensiz temas etmek,
 • Aşırı dezenfektan kullanımı,
 • Kurucu etkisi daha çok olan aşırı sıvı sabun kullanımı,
 • Kimyasal içeriği fazla olan nemlendiriciler kullanmak,
 • Sürekli oje kullanmak,
 • Sürekli aseton içeren oje çıkarıcılar kullanmak,
 • Kaybedilen nemi ellere geri kazandırmamak,

Ellere İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

 • Zeytin yağı,
 • Limon,
 • Hindistan cevizi yağı,
 • E vitamini,
 • C vitamini,
 • Badem yağı,
 • Doğal içerikli nemlendirici losyonlar,
 • Doğal sabunlar,
 • Bal

El Bakımı Nasıl Yapılır?

bakimli el

Evde el bakım maskeleri yapmak için tarifleri burada bulabilirsiniz.

El bakımı yapmak için büyük paralara ihtiyacınız yoktur. Ellerinize dikkatli davranarak ellerinizin yıpranmasını önleyebilirsiniz. Ancak ek bakım muhakkak gerekir. Özellikle de sürekli dezenfektan türevi ürünler kullandığımız şu günlerde.

El bakımı yaparken yatmadan önceki saatleri tercih etmeniz ve gece boyu emilimden faydalanmanız açısından önemlidir.

Ayrıca yine evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz saç bakım maskelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Ellerinize yalnızca zeytin yağı sürmek bile elinizin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacaktır. Ancak eğer ellerinizde kararma, lekelenme, tırnaklarınızda sararma gibi sorunlarınız da varsa zeytin yağı içerisine limon sıkarak ellerinizi daha beyaz ve lekesiz hale getirebilir. Tırnaklarınızı da beyazlatabilirsiniz. Limon kullanırken ardından yine kimyasal içermeyen bir nemlendirici ile nemlendirmek faydalı olacak çünkü limon da içeriğinde asit bulunduran bir meyve.

Çilek de el bakımının vazgeçilmezidir. İçerisindeki yoğun E vitamini ve C vitamini ellerin ihtiyacı olan pigmentlerin yenilenmesine yardımcı olur. Böylece daha pürüzsüz ve çatlaksız bir ele kavuşmanız kolaylaşır.

Aslında yediğiniz tüm meyvelerin kabukları ile ellerinize masaj yapabilirsiniz. Tüm meyvelerde e ve c vitaminleri genellikle bulunduğu için tv karşısında ellerinizi onarabileceksiniz.

Bal bilindiği üzere mucizevi bir besindir. Günümüzde hemen hemen her tür bakım maskesinde bal kullanımını görüyoruz. Ellerin onarımında da balın etkileri mucizevidir. Zeytinyağı ve bal kırışımı ellerinizin nem düzeyini dengeleyecektir.

Hindistan cevizi yağı da eller için son derece faydalı ve yoğun nemlendirici içeriği olan bir üründür. Ayrıca hindistan cevizi yağı ellerinizdeki nemi uzun süre hapseder etkisi iki gün boyunca devam eder.

Bu tür bakımları haftada 2 kez yapmak rutinde yeterlidir. Ancak elleriniz çok fazla yıpranmış ise ve çatlaklar var ise ilk hafta her gün ikinci hafta ise haftada 2 kez olmak üzere hayatınıza yerleştirerek alışkanlık haline getirmek çok önemlidir.

Tırnaklar bakımı da el bakımının bir parçasıdır. Buradan tırnaklar neden kırılır ve kırılmaması için ne yapmak gerekir? Sorularının cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz.

El bakımı demek yalnız eller değil ayrıca tırnaklar için de önemlidir.  Ellerinize yapacağınız her tür bakım tırnaklarınızı da güçlendirecek. Özellikle de hızlı kırılma ve uzamama, soyulma gibi tırnak problemleriniz varsa bu el bakımı bu problemleri de giderecek.

 

Ellerdeki bakımsızlık tırnaklara da yansır. Ancak tırnak kırılması her zaman bakımsızlıktan kaynaklanmayabilir. Tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa öncelikli olarak bir kan tahlili yaptırmanızda fayda var. Bazı vitamin eksiklikleri de tırnak kırılmalarına neden olur.

Bu tip bir sorun varsa önce bu vitamin eksikliğini gidermek gerekir ve dengeli beslenmek de ikinci önemli husustur. Sağlık probleminiz olmadığı halde tırnaklarınız kırılıyorsa yapacağınız el bakımları ile tırnak kırılmalarını ve soyulmalarını engellemeniz mümkün.

Özellikle de limon tırnak kırılmalarını engelleyen eşsiz ve doğal bir ürün. Hazır olarak alacağınız kimyasal içerikli el maskelerinden genellikle hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bunun için bu tip ürünlere fazla paralar harcamak yerine evde tükettiğimiz malzemeleri kullanmak hem etkili hem de sağlıklı olacaktır.

Yapacağınız bakımların ardından ılık su ile durulayıp uyumak yeterlidir. Ancak gün içinde yapacaksanız yıkadıktan sonra az kimyasallı bir nemlendirici kullanmak yeterli.

Mükemmel eller için işte yapmanız gerekenler tam olarak bunlar. Eğer siz de ellerim çok kuru ve kırışık diyorsanız evde el ve tırnak bakımı yapmayı ihmal etmemelisiniz.

 

 

Yorum yapın