Yıpranan Saçlarınızı Canlandırmanın Yolları

Özellikle kış aylarında yıpranan saçlar çoğu kadın için can sıkıcı bir durum haline gelebiliyor. Bu mat ve yıpranmış görüntüdeki saçları daha canlı hale getirmek o kadar zor değil. Peki, en doğal yöntemlerle yıpranan saçlarınızı canlandırmanın yolları nelerdir?

Saçlar Neden Yıpranır?

Birçok kadının en çok önemsediği fiziksel özelliklerinden biriside saçlardır. Bazen ne kadar saçlarımıza iyi baksak da saçlarımız yıpranabiliyor. Peki, bunun sebebi nedir? Özellikle kuru saçların dikkat alması gereken bir konu olan saç nemlendirmek aslında yıpranmayı da önlüyor. Kış aylarında saçları bolca nemlendirmek önemlidir. Çünkü saç, kuru ve soğuk havadan etkilenerek daha cansız ve yıpranmış hale geliyor.

Saça çok fazla ısı veya boya işlemi yapmakta saçın doğallığını bozuyor. Her gün saçınızı maşalamanız veya düzleştirmeniz saçınıza ne kadar güzel görünüm verse de saçın kırılmasına neden oluyor. Sık ısı işleminden kaçınmanız gerekiyor. Saçlarınızın daha canlı gözükmesi için çok sık saçınızı yıkamayın. Çünkü saçın yağa da ihtiyacı vardır. Bu yüzden saçınızı fazla yıkamanız saçı yıpratır ve saç yağ ihtiyacını da karşılayamaz.yipranan saclarinizi canlandirmanin yollari

Saçların Canlı Olabilmesi İçin Ne Yapılabilir?

Kontrolden çıkan ve cansız görünüme sahip olan saçlarınız için ilk önce bol bol E vitamini almalısınız. Tükettiğiniz besinler saçlarınıza da etki eder. Sağlıklı ve vitaminli yiyeceklerden tüketmeniz hem bedeninize hem de saçlarınıza iyi gelecektir.

Eczanelerde satılan saç için uygun olan E vitaminlerini alabilirsiniz. Kullandığınız şampuanın içine 4-5 kapsül atın ve saçlarınızı o şekilde yıkayın. Saçınızı düzenli olarak kestirmeniz de saçlarınızı güçleştirir. Saçınızı en yüksek ısıda kurutmayın ya da düzleştirmeyin. Saçınız çok fazla nemliyken taramayın, saçınızın biraz kurumasını bekleyin. Çünkü nemli saç, saçın en hassas olduğu zamandır.

Saçlar İçin Maskeler

Saçınız için bol E vitamin içeren maskelerden alınız. Saçınıza bu maskeleri düzenli ve doğru bir şekilde uygulamaya özen gösteriniz. Saçlarınızı canlı hale getirebilmek için evde doğal maske hazırlayabilirsiniz. Bu maske için 1 yumurta akı ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı gerekiyor. Maskeyi saçınızda 30 dakika bekletin. Saçınıza bu maskeyi uyguladıktan sonra ılık suyla durulayın. Haftada 1 kere uygulayacağınız bu maske saçlarınızı daha canlı bir görüntüye kavuşturacaktır.

Yorum yapın