Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Nasıl Yapılır

Son yıllarda kozmetik sektöründe gerçekleşen ciddi gelişmeler sonucu makyaj yapmak her kadın için ulaşılabilir ve rutin bir eylem haline geldi. Günümüzde birçok insanın daha iyi görünmek için sıklıkla başvurduğu makyaj, hayatımızın içine bu kadar girmişken doğru makyajın nasıl yapılması gerektiği de merak edilen noktalardan biri oldu.

 

 Doğru Ürüne Nasıl Karar Verilir?

 

Ürün alışverişi yapmadan önce cilt tipinin doğru şekilde analiz edilmesi gerekir. Yağlı, kuru ve karma şeklinde üç adet temel cilt tipi bulunmaktadır. Bunun yanında cildin sivilceye yatkın olup olmadığı, alerjik bir yapıda olup olmadığı veya güneşe karşı ne şekilde hassasiyet sergilediği de göz önünde bulundurulması gereken noktalardır. Cilt tipini belirlerken bir dermatologdan yardım almak faydalı olacaktır. Bu aşamadan sonra ilgili cilt tipi için piyasaya sürülmüş makyaj malzemelerine göz atmak ve bunların içerik listelerini okumak gerekir. Ne kadar popüler olursa olsun bir ürünü içerik listesine bakmadan almak doğru olmaz. Çünkü aynı ürün farklı ciltlerde bambaşka sonuçlar yaratabilir. Bu değerlendirmelerden sonra tespit edilen ürünleri imkan olduğu takdirde mağazaya gidip deneyerek almak faydalı olacaktır. Çevrimiçi yapılan alışverişler özellikle makyaja yeni başlayanlar için yanıltıcı sonuçlar doğurabilir.

 

 İlk Olarak Hangi Makyaj Ürünlerini Satın Almak Gerekir?

 

Makyaja başlarken tüm makyaj ürünlerini aynı anda almak yerine temel birkaç ürünü alıp zaman içerisinde şekillenen zevklere göre diğer malzemeleri tamamlamak hem daha mantıklı hem daha tasarruflu olacaktır. Örneğin başlangıçta birer tane fondöten, kapatıcı, rimel, allık, ruj ve makyaj fırçası almak yeterli olabilir. Daha sonra bu listeye aydınlatıcı, far paleti, far fırçası kontör paleti, göz kalemi, kaş sabitleyici gibi ürünler eklenebilir. Zamanla farklı renklerdeki ruj ve farlar, farklı sertliklerdeki fırçalar ve diğer çeşitli ürünlerle tam anlamıyla bir makyaj stili oluşturulabilir. Bunun yanında hem yağ bazlı hem de su bazlı birer temizleme ürünü edinip her makyajdan sonra çift fazlı şekilde makyajı temizlemek gerekir.

 

 Makyaj Nasıl Öğrenilir?

 

 Birçok konuda olduğu gibi makyaj konusunda da gelişmenin yolu pratik yapmaktan geçer. Özellikle göz makyajında ustalaşmak için başlarda istenilen sonuç elde edilemese bile tekrar tekrar denemek gerekir. Bunun yanında birçok web sitesinde makyajla ilgili öğretici videolar bulunmaktadır.

 

Yorum yapın