Yaz Modasını Şehre Taşıyın

Giyim, her dönemde oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Giyim kuşam konusu, her zaman farklı ve değişken özellikleri ile insanlar tarafından belirgin olmayı başarmıştır. Giyim konusundaki temel teknik olan bilgilerin dışındaki tüm bilgiler zaman içerisinde gelişip değişmeye devam eder. Bunun nedeni ise her devrin ya da dönemin giyim ve kuşam anlayışının farklı olması geliyor. Elbette bu durumdaki temel belirleyici faktör hiç şüphesiz o dönemin insanlarının zevkleridir. Zevkler, genel olarak giyim modasını etkileyen temel faktördür. Hatta zevk ve beğeniler neredeyse tüm durumları etkileyebilen bir şeydir. Moda sadece giyim ürünlerinden oluşmaz. Modayı tamamlayan pek çok unsur bulunabiliyor. Bunu örneklendirmek gerekirse ayakkabı, çanta ve aksesuarlarda modayı tamamlayıcı ve hatta belirleyici etki ediyor. Moda yılın her döneminde değişken olduğu için yaz modasını şehre taşıyın diyerek yazın moda olan giyim ve kuşam ürünleri ile fark yaratabilirsiniz.

Moda Nedir?

Moda aslında pek çok sektörde var olan ve etkisi tartışılamayacak kadar büyük bir faktördür. Moda genel olarak değişken zevkleri ifade etmek adına kullanılan bir sözcüktür. Ancak bu sözcük daha çok giyim ürünleri üzerinde kullanıldığı için o sektöre ait bir olgu gibi kabul edilse bile bu doğru değildir. Moda, en anlaşılır tanımıyla pek çok farklı şekli olabilen ve sürekli değişken olan bir durumdur.

Mevsimlerin Modası

Mevsimler, neredeyse her şeyi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebiliyor. Dünya genelinde pek çok iklim kuşağı olduğundan hâliyle her ülkenin mevsim sayısı ve çeşidi farklı olabiliyor. Elbette bu farklılık ve çeşitlilik modayı etkileyip geliştirip dönüştürebiliyor. Ülkemizde dört mevsim olduğu için modayı daha doğrusu giyim sektöründeki modayı etkileyen dört farklı dönem bulunuyor. Mevsimlerin derece farkları kıyafetlerin tasarımında ve kullanımında doğrudan etkili olduğu için moda sektöründe önemli bir yere sahiptir. Yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin kendine özgü tonları ve giyim ürünleri olması bu mevsimlerin modasını haklı olarak etkileyebiliyor.

Mevsimlerin Renkleri

Her mevsimin rengi ya da renk tonları olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Mevsimlerin renklerini o mevsimde doğada bulunan renkler doğrudan etkiler. Hatta moda sektörü her mevsimin renk tonlarına uygun olarak şekillenir. Bu durumu örneklendirmek gerekirse yazın daha çok sarı ve tonları, kış mevsiminde ise daha çok koyu tonlar, ilkbaharda ise daha çok doğada doğrudan bulunan renkler tercih edilir. Aynı şekilde sonbaharda toprak tonları tercih edilir. Yani modayı belirleyen asıl doğada bulunan renklerdir.yaz modasini sehre tasiyin

Yaz Modası Nasıl Olmalı

Yaz mevsimi genel olarak herkesin sevdiği ve enerji depoladığı bir mevsimdir. Bu mevsimde genel olarak insanlar yıl boyunca yoruldukları için tatil yaparlar. Yaz mevsimi genel olarak havanın aşırı sıcak olduğu bir mevsimdir. Bu nedenle giyim modasını oluştururken kullanılacak kumaşların terletmeyen ve efil efil esecek hafif kumaş ürünleri olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yaz mevsimi sıcak bir mevsim olduğu için koyu tonlar yerine açık tonlar tercih edilmelidir. Bu sayede sıcaklık dengelenmiş olur.

Mekana Göre Moda

Moda oldukça değişken bir şey olduğu için pek çok değişkene göre şekillenebiliyor. Modada renk ve mevsim iki temel belirleyici gibi görünse bile modada mekânda belirleyici özelliğe sahip olabiliyor. Modada mekânın yerinin olmasının sebebi kişilerin mekâna uygun bir şekilde giyinmesi olarak ifade edilebilir. Çünkü mekâna göre giyinmek moda için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Şehirde Yaz Modası

Yaz modası, oldukça canlı renklere ve hafif kumaşlara sahip bir dönemin modasını ifade eder. Yazın modasını mekânın belirlediğini daha önce ifade edildiği biliniyor. Şehirlerde mekânlara dâhil olduklarından yaz modasını şehrin her anına taşımanız sizin moda görünümünüz açısından ayırt edici bir etken olacaktır. Şehirde yaz modasını tam olarak yansıtabilmeniz için şehrin dinamiklerini moda tarzınızda barındırmanız önemli bir etki olacaktır. Yazdığınız şehirde yaz mevsimini moda tarzınız ile hissettirmek istiyorsanız daha canlı renklerden oluşan giyim ürünlerini tercih etmelisiniz. Yaz modasını şehrinize yansıtmanız için ayakkabı, çanta ve aksesuarlarınızı da kıyafetinize abartı olmayacak şekilde uydurmanız gerekiyor. Burada tamamlayıcı etkiye sahip olan moda ürünlerini doğru bir şekilde kullanarak yaz modasının canlı renkleriyle oluşan tarzınızı şehre yansıtabilirsiniz.

Yorum yapın