Kadına Dair Herşey

Vejetaryen Beslenen Anne Adayları İçin Vitaminlerin Önemi

0 2

Gebelik öncesi beslenme anne adayları için çok önemlidir. Bunun nedeni vücuda beslenme yolu ile alınan vitamin ve minerallerdir. Bu vitamin ve mineraller besinler yolu ile vücuda girer ve güçlü bir bağışıklık kazanmamıza yardımcı olur. Hayvansal gıdalar bol vitamin ve mineral içeren besinler grubudur. Fakat vejetaryen beslenen kişiler et ve et gruplarını tüketmezler. Vejetaryen bir annenin yeterli vitaminleri alması için et grupları önemlidir ve vejetaryen beslenen anne adayları için vitaminlerin önemi oldukça çoktur.

B12 Vitaminin Önemi

B12 adı verilen vitaminin eksikliği annede birtakım problemlere yol açar.

Eksikliğinde şunlar meydana gelir:

  • Hatırlamada zorluklar yaşanır.
  • Sık üşüme
  • Saçlarda dökülme
  • Halsizlik
  • Nörolojik hastalıklar
  • Bebekte gelişim bozuklukları

Daha birçok sorun yaşanabilir. B12 adı verilen vitamin eksik olduğu durumlarda kırmızı et yenmesi önerilir. Fakat vejetaryen anneler bu ihtiyacı yumurta ve süt ürünlerini tercih ederek de giderebilir. Hiç hayvansal gıda tüketmeyen vegan bir annenin ise tablet şeklinde alması gereken önemli bir vitamindir.

Vejetaryen Beslenen Anne Adayları İçin Vitaminlerin Önemi
Vejetaryen Beslenen Anne Adayları İçin Vitaminlerin Önemi

Kalsiyumun Önemi

Kalsiyum süt ve süt ürünlerinde fazla miktarda bulunur. Anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir. Kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir. Bundan dolayı vejeteryan anneler karalahana gibi bitkisel içerikli ve kalsiyumdan zengin bitkiler tüketmeye devam etmelidir. Aksi taktirde bebekte gelişim geriliği yaşanabilir. Anne adayının doğum sonrası süt miktarını da etkiler.

D Vitamininin Önemi

Yeterli D vitamini takviyesi almak gebelikte çok önemlidir. D vitamini sayesinde kalsiyum ve fosfor emilimi gerçekleşir. Aynı zamanda kullanılmasını sağlar. Kemik, diş sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Eksikliğinde anne adayında kramplar, yorgunluk, bebeğin gelişiminde gerilemeler gibi olumsuz etkenler meydana gelir. D vitamini içerikli beslenemeyen vegan annelerin tablet şeklinde de olsa bu vitamini alması çok önemlidir. D vitamini güneş ışınları ile vücuda alınır. Bu yüzden sık sık güneşe çıkmak gerekir.

Folik Asitin Önemi

Folik asit bebeğin sınır sisteminin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlar. Eksikliği durumunda bebeğin sinir sisteminde hasarlar meydana gelebilir. Vejetaryen ağırlıklı beslenen anneler ıspanak ve tam tahıllı gevrek gibi ürünleri düzenli şekilde tüketmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.