Smoothie Bowl Tarifi, Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen ve genellikle yabancı tariflerde sıkça karşımıza çıkan bir isim olan ”smoothie bowl’‘, meyvelerin, kuru yemişlerin yani sağlıklı olan her şeyin birleşiminden oluşuyor. Pratik bir kahvaltı, sağlıklı bir ara öğün olarak tüketebiliyorsunuz. Bir blender, renkli ve lezzetli meyveler, yoğurt ya da süt kullanarak yapabileceğiniz rengarenk bir tarif. Bu tarifimiz ile yılın her mevsimi vücudunuzun fit kalmasını sağlayabilir ve sürekli dinç bir şekilde metobolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

blackberry banana smoothie bowl 1980x1320 119505 1

Smoothie kültürümüze daha doğrusu mutfağımıza gireli 2 yıl olmadan oldukça popüler bir aperatif haline geldi. Amerika kökenli olan ve sağlık deposu olarak bilinen bu içeceği insanlar genelde spordan çıktıktan sonra veya spor yapmaya başlamadan önce tüketiyorlar. Ve bu içeceğin üstüne genellikle protein değeri yüksek besinler tüketmeye özen gösteriyorlar. Çünkü smoothie bu bahsettiğimiz protein değeri yüksek besinlerin kan dolaşımını hızlandırmasına yardım ettiği söyleniyor. Gelin hep birlikte bu yapımı oldukça basit, evde herkesin kendi başına hazırlayabileceği ve en önemlisi kendi zevkine göre düzenleyecebileceği muhteşem tarifimize bir göz atalım. Şimdiden herkese afiyetler olsun. Umarız üstesinden gelebilirsiniz!

Smoothie Bowl Malzemeleri

5 dakikada, pişirmeye gerek olmadan hazırlanan 1 kişilik -malzemeleri artırarak porsiyonu büyültebilirsiniz- smoothie kasemiz için malzemeler şu şekilde;

 • 5 yemek kaşığı yoğurt
 • 10-15 adet yaban mersini
 • 5 adet çilek
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı chia tohumu

Üzerine koymak için gereken malzemeler ise;

 • 10 adet yaban mersini
 • 1 adet büyük boy muz
 • 1 tatlı kaşığı chia tohumu
 • 10 adet çiğ badem

Smoothie Bowl Tarifi

Berry Smoothie Bowl EXPS JMZ18 224489 B03 08 5b 1

Malzemelerimizi hazır hale getirdiğimize göre artık tarifine geçebiliriz.

 1. Süzme yoğurduğu blender’ın içine koyun.
 2. Çileklerin sap kısımlarını çıkartarak yoğurdun üzerine ekleyin.
 3. Yaban mersinini, balı ve chia tohumunu da ilave ettikten sonra iyice karıştırın.
 4. Yeterince karıştığından emin olduktan sonra karışımı kaseye alın.
 5. Muzu dilimleyerek karışımın üzerine serin. Badem, chia tohumu ve yaban mersinleriyle üzerini dilediğiniz gibi süsledikten sonra sosyal medya da paylaşmak serbest. Afiyet olsun!

Minik bir öneri olarak; üzerini süslerken yulaf ya da tohumlar da kullanabilirsiniz.

 Ayrıca nefis balkabaklı turta tarifimize de bakmayı unutmayın.

 

 

 

Yorum yapın