Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

Siyah noktalar cildinizde özellikle de yüzünüzde oluşan ve bazen gerçekten de sinir bozucu bir hal alabilen problemlerdir. Siyah noktaların esas sebebi cildinizi yeteri kadar temizlememenizdir. Özellikle makyajınızı silerken özenli olmazsanız siyah noktaların oluşumuna davetiye çıkarmış olursunuz. Eğer yüzünüzde siyah noktalar oluşmaya başlamışsa aynı noktalarda sivilceler oluşmaya başlayacağının da habercisidir. Onun için oluşan siyah noktalara anında müdahale etmelisiniz.

Eğer müdahale etmekte geç kalmışsanız üzülmeyin ve sivilcelerinizden nasıl kurtulacağınızı anlattığımız yazımıza bir göz gezdirin. Peki, siyah noktalardan evde uygulayacağınız basit yöntemlerle nasıl kurtulursunuz?

Öncelikle belirtmek isteriz ki aşağıda anlattığımız yöntemlerin hepsini de uygulamadan önce sıcak su ile duş almanız ya da yüzünüzü yıkamanız gözeneklerinizi açacağı için yöntemlerin etkili olmasını sağlayacaktır.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yumurta Akı Maskesi

yumurta akı maskesi
yumurta akı maskesi

Bu maskeyi yapmanız için öncelikle bir yumurtanın akını bir kâseye boşaltın. Daha sonra yanınıza bir peçete alın ve peçeteyi katmanlarına ayırın. Önce siyah nokta olan bölgelere yumurta akını sürün. Sonra peçetenin bir katmanını yapıştırın ve üzerine tekrar peçetenin diğer katını yapıştırın ve tekrar yumurta akı sürün. Bu şekilde yüzünüzde kurumasını bekleyin. Yaklaşık olarak 15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Zaten yüzünüzün iyice gerildiğini fark edeceksiniz. Sonrasında peçeteleri yüzünüzden sıyırın ve yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayın. Son olarak ta yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayın.

 

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Karbonat Ve Maden Suyu Maskesi

maske
maske

Bu işlem için ise yaklaşık olarak iki çay kaşığı karbonatı yarım çay bardağı maden suyu ile bir kapta karıştırın. Karışımınız macun kıvamına geldiğinde zaten olduğunu fark edeceksiniz. Bu maskeyi yüzünüzde siyah nokta olan yerlere uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve nemlendirin.

 

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Diş Macunu Ve Tuz

diş macunu maske
diş macunu maske

Bu yöntem için ise 2 çay kaşığı tuz ve az miktarda diş macununu bir kapta karıştırın ve bu karışımı yüzünüzdeki problemli noktalara uygulayın. 10 dakika boyunca beklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında ise tabii yüzünüzü soğuk suyla yıkayıp nemlendirmeyi unutmayın.

 

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Bal Ve Süt Maskesi

bal maskesi
bal maskesi

Bir çay bardağı süt ve 2 çay kaşığı balı bir kasede karıştırın. Sonrasında 3-4 dakika arasında ısıtın. Isıtmış olduğunuz bu maskeyi yüzünüzün tamamına uygulayın. 10 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın ve nemlendiricinizi uygulamayı unutmayın.

 

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Siyah Nokta Temizleme Bantları

siyah nokta bandı
siyah nokta bandı

Son olarak anlattığımız tüm bu yöntemler eğer size zahmetli geliyor ise herhangi bir marketten alacağınız siyah nokta temizleme bantlarını kullanmakta size istediğiniz faydayı sağlayacaktır. Tabii tekrar hatırlatıyoruz bu işlem sonunda da yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak nemlendirmeyi unutmayın.

Yorum yapın