Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

Sivilcelerimden nasıl kurtulabilirim?’ her yaştan kadın ve erkeğin sık sık kendisine sorduğu bir sorudur. Özellikle ergenlik döneminde yüzde oluşan sivilceler ilerleyen yaşlarda deride kalıcı lekeler bırakabilmektedir. Sivilce oluşumunda stres, genetik bozukluklar, karaciğer yağlanması, sağlıksız beslenme gibi pek çok etken vardır. Özellikle ileri düzeyde ise tamamen kurtulmak için kesinlikle uzman bir hekimden yardım alınması gerekmektedir. Peki, normal seyrinde çıkan ve sizi rahatsız eden sivilcelerden evde kendi başınıza nasıl kurtulabilirsiniz?

Bitkisel Yöntemler

  • Limon ve tarçını birer kaşık olacak şekilde karıştırın ve 30 dakika yüzünüzde bekletin. Sonrasında ise bol su ile yıkayın. Bu işlemi bir ay boyunca her gün uygulayın.
  • Rendelenmiş salatalık veya salatalık kabuğunu yüzünüze uygulayın ve 30 dakika sonra soğuk su ile yıkayın. Bu yöntem cildinize parlak bir görüntü de sağlayacaktır.
  • Yüzünüzü düzenli olarak bir pamuk ya da peçete yardımı ile gül suyuyla her gün silin. Bu yöntemde gül suyuna tercihinize bağlı olarak limon suyu da karıştırabilirsiniz.
  • Yine pamuk yardımı ile elma sirkesini yüzünüze her gün günde birden fazla olacak şekilde uygulayın sivilcelerinizin kurumaya başladığını göreceksiniz.
  • Sarısından ayrılmış yumurta akını yüzünüze sürün ve 30 dakika bekletin bu yöntemde yüzünüzde kuruluk sağlayarak sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
  • Sarımsağı suyu çıkana kadar ezin. Pamuk kullanarak yüzünüzdeki sivilcelere sürün. Bu işlemi her gün uygulamanız halinde sivilceleriniz azalacaktır.
  • C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakalın kabuğunu krem olarak kullanabilecek şekilde iyice ezerek yüzünüze uygulayın ve sonuçlarını görün. Bir bakıma kendi sivilce kreminizi tamamen doğal bir yolla kendi evinizde yapmış olacaksınız.

Kimyasal Yöntemler

Öncelikle yazının başında belirttiğim üzere eğer kimyasal bir yöntem kullanacaksanız öncelikle bir hekime başvurmanızı ve kesinlikle bunu son çare olarak kullanmanızı tavsiye ediyorum. Peki, nedir kimyasal yöntemler.

  • Kozmetik firmalarından ya da eczanelerden temin edeceğiniz peeling ve yüz temizleme jellerini kullanabilirsiniz. Bunları uygulamanız durumunda sonrasında yüzünüzü bol su ile yıkamanız ve iyice arındırmanız çok önemlidir.
  • İkinci yöntem ise hekiminiz tarafından size yazılması durumunda ayık olarak reçete ile alabileceğiniz, her ay almadan evvel kan tahlili yaptırmanız gereken ve son derece etkili bir ilaç olan Zoretanin isimli ilaçtır. Bu ilaç sivilcelerinizi kesinlikle yok edecektir. Fakat ilacı kullandığınız süre soyunca cildiniz ve dudaklarınız çok fazla kuruyacak ve nemlendirici dudak kremi gibi yan ürünler kullanmak durumunda kalacaksınız. Yani kimyasal madde kullanmanız başka bir kimyasal madde kullanmanıza neden olacaktır.

Son olarak evde hem sivilce hem de siyah nokta tedavisi için uygulaya bileceğiniz son derece basit bir yöntem daha var. Bir tencerede su kaynatın. İçinde su kaynamakta olan tencerenin üzerine başınızı eğin. Başınızın üzerine bir havlu koyarak buharın dağılmasını engelleyin ve tüm buhar yüzünüze gelsin. Bu işlemin başından ve sonunda yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayın. Bu işlemi her gün tekrar edin. Farkı gözlerinizle görecek ve bebek gibi bir cilde sahip olarak sivilce ve siyah noktalara elveda diyeceksiniz.

Sivilce tedavisi sonrası cilde iyi gelen besinler isimli yazımızda bulunan tavsiyelerle cilt güzelliğinizi artırabilir ve koruyabilirsiniz.

“Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın