Şişkinlik ve Gaz Oluşumundan Nasıl Korunabilirsiniz?

Gün içerisinde rahatsız çok rahatsız edici şekilde şişkinlik ve ya gaz oluşumu yemekler sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Pek çok insan vücut içerisinde normal derecede gaz olmasına rağmen gaz ve şişkinliği çok hissetmektedir. Öyleyse bu tür şişkinlik ve gaz oluşumundan nasıl korunabilirsiniz?

Şişkinlik ve Gaz Oluşumu Nedir?

Kalın bağırsakta bulunan zararsız bakterilerin birçok sindirilmemiş gıdalarda bozulma yaparak gaz oluşumunu sağlamasıdır. Kişinin hava yutması da gaz oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bazen yemek yerken veya bir şey içerken bir miktar hava yutulabilir.

Hızlı bir şekilde tüketen, sakız çiğneyen, sigara içen ve gevşek takma diş kullananlarda ise çok daha fazla hava yutması görülür. Midede ki gaz genelde geğirme işlemi ile çıkarılır, geriye kalan küçük bir kısım gaz ince bağırsaklara geçer ve bir bölümü de burada emilir.

Diğer az bir miktarı ise kalın bağırsaklara geçerek makat yoluyla atılır. Midenin kendisi de karbondioksit gazı oluşturabilir fakat gazın önemli bir bölümü ince bağırsak içerisinde emilir ve kalın bağırsağa ulaşmaz.siskinlik ve gaz olusumundan nasil korunabilirsiniz

Şişliğe ve Gaz Oluşumuna Neden Olan Gıdalar Neler?

Karbonhidrat barındıran gıdaların birçoğu gaz oluşumuna neden olur. Fakat proteinler ve yağlar karbonhidrattan daha az gaz ve şişkinlik yapan gıdalardır. Gaz ve şişkinliğe neden olan gıdalar şunlardır;

  • Şeker.
  • Nişasta.
  • Laktoz.
  • Fruktoz.
  • Lif.

İçinde bu tip şeyleri barındıran yiyecekler genelde şişkinliğe ve gaz oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Gaz ve Karın Şişkinliği Nasıl Önlenir?

Yemek yendiğinde yavaş ve tadını çıkararak yenmelidir. Acele edilerek yenen yemekler şişkinliğe sebep olur. Bir öğünü tam anlamıyla bitirmek 30 dakika civarı olmalı ve her ağza alınan lokma iyice çiğnenmelidir. Sebze ve et kesinlikle tüketilmelidir. Sebzeler kolay ve iyi sindirildiği için hazmı kolaylaştırır ve gaz oluşumunu engeller.

Tuz aşırı bir şekilde değil ölçülü olarak kullanılmalıdır. Tuz şişirici etki bulundurur sebebi vücuttaki su miktarını tuzun belirlemesidir. Bu nedenle tuzun yerine kullanabileceğiniz doğal olan otlar ve limonları öğünlerinizde tercih etmek gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Son olarak doğru nefes alıp vermektir. Doğru bir biçimde nefes alıp vermek vücuttan toksin atımında yardımcı olacağından gaz ve şişkinlik oluşumu da bir nebze engellenir.

Yorum yapın