Saça Zarar Veren Yanlışlar

Saçlarınız ister çok uzun olsun isterseniz makul ölçülerde olsun isterseniz de çok kısa olsun hiç fark etmez. Saçlarınıza iyi bakmalısınız. Eğer bakmazsanız sonu saç dökülmesinde kadar gidecek olan mühim bir yanlışa düşmüş olabilirsiniz. Evet, saçlarınız günlük hayatınızda bir çok durumda yıpranmalara karşı dirençli olabilir. Ancak bu durumun böyle kalması da tamamen sizin elinizde.

İşte saçlara zarar veren yanlış uygulamalar;

Islak Saç Taramak

islak sac
Belki de birçoğunuz bunu yapıyorsunuz. Duştan hemen çıkar çıkmaz saçınızı daha ıslak iken kurutuyorsunuz ya da saç düzleştirici, fön makinası vb. ile saçınıza işkence ediyorsunuz. Ancak bu durum saçlarınızın yıpranmasına neden olan en büyük etkenlerden birisidir. Bunu yapmayı acilen bırakmalısınız. (Kamu spotu : ) )

Buna ek olarak saçlarınızı yıkarken de çok sıcak su kullanmamalısın. Ilık su kullanmak saçlarınızı temizlemeniz için yeterli olacaktır.

 

Saçlarda Oluşan Kırıklar

bakimsiz saclar
Saçlarınızda oluşan kırıkları almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Saç kırıkları hem saçlarınızın sağlığını etkilemekte hem de saçlarınızın gerçekten çok kötü görünmesine neden olmaktadır.

Saç kırıklarını almak için kuaföre gitmenize gerekte yok saçınızın kırıklarını nasıl alacağınızı anlatmış olduğumuz yazımıza bakmanız yeterli olacaktır.

Saçlarınızda oluşan kırıkları koparmamalı anlattığımız yöntemlerden herhangi birisiyle almalısınız.

Çok Fazla Kimyasal Ürün Kullanmak

sac boyama
Saç için tam bir kâbus olan durumlardan birisi de saçlarınıza sürekli uyguladığınız kimyasal maddeler. Bu maddelerin kullanımı azaltmak elinizde olan bir durum. Saç renginizi sürekli değiştirerek saçınızı defalarca boyaya maruz bırakmayın. Ya da saçlarınızın şeklini korumak adına kullandığınız kimyasalları biraz daha azaltın.

Burada önemli olarak gördüğümüz bir bilgi vermek istiyoruz. Saçlarınızı yıkarken şampuanı bütün saçınıza uygulamayın sadece kafa derinize gelecek şekilde uygulayın. Bu durumda saçınıza temas eden kimyasal maddeyi azaltacaktır. Unutmayın şampuan sadece kafa derisinin temizliği için üretilen bir ürün.

Tabii saç kremi kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Saçlarınızı Çok Sıkı Toplamayın

sac toplama
Saçlarınızı günlük hayatta toplu olarak kullanıyor olabilirsiniz. Ancak durumu da abartmamalısınız. Saçlarınızı toplarken saç dipleriniz ağrıyacak kadar sıkı toplamamalısınız. Bu temel kural. Bunun dışında bazı günler saçlarınızı açık olarak kullanmak ta saçlarınız için iyi olacaktır.

Saçlarınıza Karşı Nazik Olmamak

sac nazik
Evet, her durumda saçlarınıza karşı nazik davranmalısınız. Saçlarınızı toplarken, yıkarken, kırıklarınızı alırken ya da kurularken. Saçlarınıza karşı nazik olmadığınız her durumda saçlarınıza zarar verdiğinizi unutmamalısınız.

Yorum yapın