Renkler Nasıl Uyumlu Bir Şekilde Kullanılır?

Hayatımızın pek çok alanında önemli bir yer tutan renk kavramı, günlük yaşamı da şekillendirir. Gözümüze güzel görünen her türlü alanda renklerin eşsiz uyumu dikkat çeker. Kişisel zevklerin ortaya çıkmasında da önemli role sahip olan renklerin uyumu, moda kavramıyla şekillenerek tercihlerin ortaya çıkmasında kullanılır.

 Renk Uyumu Nedir?

Renk uyumu; kendini en fazla kıyafet, dekorasyon, aksesuar ve makyaj tercihinde gösterir. Modadan grafik tasarıma, dekorasyondan dijital medyaya kadar her alanda başarı uyumlu seçimlerle yakalanır. Hangi rengin hangi renkle kombin yapılacağı kişisel zevklere bağlı olmakla beraber, marka başarısının altında yatan en önemli detay renk seçimindeki yaratıcı yaklaşımlardır.

 Kırmızı Renk Nasıl Kullanılır?

568e57b567b0a91c1c8ea1c6

 Son derece iddialı bir renk olan kırmızı, günlük hayatın hemen her alanında karşımıza çıkar. Moda dünyasının vazgeçemediği çok çeşitli tonlara sahip olan renk dekorasyon sektöründen otomotive kadar her alanda keyifli sonuçlar elde etmek için kullanılır. Kırmızının en iyi şekilde takımlandığı renkler arasında; beyaz, siyah, yeşil, lacivert ve gri sayılabilir. Tercihlerini her zaman sadelikten yana kullananlar risk almadan kırmızının pastel tonlarından yana seçim yapabilirler.

 Sarı Nasıl Kombin Yapılır?

2014 Sarı elbise modası 1

 Her zaman trend olmasa da kimi dönemlere damgasını vuracak kadar güçlü olan sarı; moda, tasarım ve dekorasyon dünyasının vazgeçilmezidir. Siyah, beyaz, gri, lila, mavi tonları ve yeşille muhteşem bir uyum yakalayan renk insan psikolojisi üzerinde de sakinleştirici etkiye sahiptir.

 Turuncu Nasıl Kullanılır?

oranzhevoe plate

 Son derece sıcak ve samimi bir renk olan turuncu, zor kombin yapılır. Farklı tonlara sahip olan renk seçilen kıyafetin bütünlüğünü sağlamakla kalmaz, aksesuar desteğiyle yaratıcı kombinlerin ortaya çıkması için de kullanılır. Yine de her detayda turuncudan yana tercih kullananlar istedikleri bütünlüğe; beyaz, mor, turkuaz ve siyahla ulaşabilirler.

 Mavi Renk Nasıl Kombinlenir?

d51c22651570d5c564f1a5044f5554e1

 Her zaman trend olmayı başaran mavi ve tonları, kıyafet seçiminde hata yapılmasının temel nedenidir. Seçilen mavinin tonuna uygun olarak belirlenecek kombinler; beyaz, gri, turuncu ve pembe tonlarıyla uyumun yakalanması için kullanılabilir.

 Yeşil Nasıl Kullanılır?

58c015bf67b0a92cf4259734

 Doğadan ilham alan tasarımların baş tacı olan yeşil ve tonları günlük hayatta en çok kullanılan kombin seçenekleri arasında sayılabilir. Kahverengiden sarıya, doreden lameye kadar farklı tercihlerle bir arada uyumlu sonuçlar veren renk, ev dekorasyonunda da doğal efektlerin kullanılmasına katkı sağlar.

 Kurumsal renk seçiminde ise marka imajı ve hizmet verilen sektörün kendine has dinamikleri dikkate alınmalıdır. Geleneksel bakış açısına bağlı kalınan ancak modern detaylarla desteklenen renk uyumları tüketici gözünde her zaman hak ettiği karşılığı bulacaktır. Renklerle oynamak biraz cesaret biraz da tecrübe gerektirir.

Yorum yapın