Lohusaya Söylenmemesi Gerekenler

Lohusa dönemi, postpartum dönemi ya da puerperiyum dönemi gibi isimlerle de bilinmektedir. Ve lohusalık durumunda aksi bir şeyle karşılaşılırsa uzmanlar tarafından anne adayına psikolojik ve fiziksel tedaviler yapılır.

 Lohusa Dönemi Ne Demektir?

 Anne adaylarının gebelik sürecindeyken vücutlarında meydana gelen farklılıkların doğumdan sonra, doğumdan önceki normal haline dönmesi için geçen süreçtir.

 Lohusalık Dönemi Ne Kadar Sürer?

 Doğumdan sonra vücutta meydana gelen farklılıkların eski haline dönmesi yani lohusalık döneminin tamamlanması genel olarak yaklaşık 6 hafta kadar sürmektedir.

 Lohusa Halinde Olan Anne Adaylarına Nelerin Söylenmemesi Gerekir?

lohusalık psikolojisi2 1201x800

 Anne adayları için hassas olan bu lohusa döneminde onlara yönelik bazı cümlelerin kurulmaması gerekir. İşte o cümleler:

 1. Niye Bebeği Sürekli Emziriyorsun?

 Annelerin bebeklerini ne kadar emzirdiğini düşünenler vardır. Bebeğin vücut yapısını, annenin psikolojik durumunu ve bu süreçteki uyku düzenini bilmeyenler sadece emzirme sıklığını düşünmektedir. Bu tarz soru sorabilen bir insana verilecek cevap evet olmalıdır. Çünkü yeni doğan bebek sürekli olarak emzirilmelidir.

 2. Galiba Henüz Bir Düzeniniz Yok!

 Yetişkin insanların bile bir günün diğer bir gününe tutmadığı ve bu durumda düzen oturtamadığı gibi bebekler için de bir düzenin oluşmaması gayet normaldir. Ama bazı insanlar bu durumu normal karşılamamaktadır. Halbuki yeni doğan bebeklerin uyku düzeni, beslenme düzeni hâlâ oturmayabilir. Çünkü sürekli gelişmekte olan bebek için disiplinli bir düzen bazen gerçekleşmeyebilir.

 3. Bebeğini Aç Bırakıyorsun!

 Sadece birkaç gün anne ve bebek arasındaki ilişki gözlemleyen bir insan bu gibi saçma bir düşünceyi anne adayının yüzüne vurabiliyor. Halbuki bebeği annesinden başka kimsenin daha iyi anlayamayacağını, nasıl davranacağını daha önceden bilemeyeceğini, ne istediğini bilemeyeceğini ve ne zaman aç olduğunu bilemeyeceğini düşünmemektedir. Bu gibi durum anne için oldukça rahatsız edicidir.

 4.Bebeğin Niye Sürekli Geceleri Uyanmakta?

 Merakla ve imalı bir tavırla sorulan bu soru anne adayları için katlanılmaz bir durumdur. Bebekler 1 hatta 2 yaşına kadar geceleri uyanır. Yalnızca bebekler uyanmaz yetişkin insanlar da uyanır. Yetişkin insanlar bu durumu göz ardı ederek soruya aktarınca anne adayını zor duruma sokabilir. Ama bu soruya şöyle bir cevap verilebilir: Gelişmekte olan her bebek ya acıktığı için ya da tuvalet ihtiyacını gidermek için aynı zaman da hastalık durumunda ebeveynleri uyarmak için geceleri ağlayarak uyanabilir. Henüz konuşamayan biri için bu gibi durumlar aslında normaldir.

lohusa depresyonu nedir e1479496023123

 5. Senin Sütün O Bebeğe Yetecek mi?

 Oldukça absürt kaçan bu soru anne adaylarını endişelendirmektedir. Çünkü sütünün emzirdiği bebeğine yetip yetemeyeceğini bilemez. Bebekler sık sık anneyi emmek ister. Çünkü anne sütü çabuk sindirilir. Bu yüzden bebek sürekli emmek ister ve anne adayı bu soruyla karşılaşınca strese girer. Aslında annenin strese girmesi bebek için daha sakıncalıdır. Eğer sütünün yetmeyeceğini düşünen anne adayları varsa bu sorularla uğraşmak yerine uzman birine danışmalı ve bilinçli bir yardım almalıdır.

Yorum yapın