Rainbow Kek Tarifi

Rainbow kek yapımı evet tarif belki biraz uğraştırıyor, renk renk pasta tabanları hazırlanıyor ve pişiriliyor. Fakat sonuçta elde ettiğimiz leziz bir kek ve masal gibi bir görüntü oluyor, uğraşlara fazlasıyla değiyor. Tarif 8 dilimdir, hazırlama süresi yaklaşık olarak 3 saat ve pişirme süresi ise 1 buçuk saattir.

 

Rainbow kek için gerekli olan malzemeler;

images 1 2

 1. 200 gram toz şeker,
 2. 160 gram pudra şekeri,
 3. 50 gram ılık su,
 4. 350 gram un,
 5. 65 gram mısır nişastası,
 6. 12 tane yumurta.

 

Kullanacağınız keklerin tabanına renk vermek için;

 1. 3 gram turuncu gıda boyası,
 2. 3 gram yeşil gıda boyası,
 3. 3 gram mor gıda boyası,
 4. 3 gram sarı gıda boyası,
 5. 3 gram mavi gıda boyası,
 6. 3 gram kırmızı renkte gıda boyası.

 

Kek tabanlarınızın ıslanabilmesi için;

 1. 180 gram muzlu süt.

 

Rainbow kekin kreması için gerekli olan malzemeler;

 1. 200 gram mascarpone peyniri,
 2. 3 damla olacak kadar limon suyu,
 3. 300 gram krema.

 

Rainbow keki süslemek için gerekli olan malzemeler;

images 3 1

 1. 2 yemek kaşığı olacak kadar renkli dekor şekeri.

 

Rainbow kekin tarifine geçmeden önce, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

Kekinizde kullanacağınız mor rengi elde edebilmek için, dilerseniz kırmızı ve mavi renklerdeki iki gıda boyasını karıştırabilirsiniz. Dilerseniz pişirme süresinin daha kısa olması için birden fazla kelepçeli kek kalıbından da yardım alabilirsiniz. Hazırlayacağınız kremanın daha sert olması için, paketler halinde satılan krema sertleştirici ürünlerden de yardım alabilirsiniz, uzun uzun çırpma işlemi gerçekleştirdikten sonra buzdolabına beklemesi için bırakabilirsiniz. Kullanacağınız yumurtaların beyazlarının içerisine yumurtaların sarısının kaçmamasına özen gösterin.

 

Rainbow kekin tarifi;

images 2 2

 1. Dikkatli bir şekilde, kullanacağınız yumurtaların sarılarını ve beyazlarını farklı farklı tabaklara ayırın.
 2. Kullanacağınız yumurtaların beyazlarını bir karıştırıcı yardımı ile hızlıda ve katı bir yapıya sahip olana kadar karıştırın.
 3. Yumurtaların sarılarına ise toz şekeri katın ve iyice karıştırın. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, şekerin tanelerinin tamamen erimiş olması gerekmektedir.
 4. Şimdi ise yumurtaların sarısına, soğuğa yakın olacak ılık bir sıcaklıkta su ekleyin. Kullanacağınız unu eleyin ve karışıma yavaş yavaş ekleyin. Ardından mısır nişastası ve pudra şekeri de ekleyin.
 5. Karıştırma işlemine devam edin, kıvam tamamıyla pürüzsüz olmalı.
 6. Hazırlamış olduğunuz kek harcına, çırpmış olduğunuz yumurtaların beyazlarını da ekleyin. Hafif ve nazikçe karıştırın, burada yumurta aklarını bozmamak önemli.
 7. Pandispanya hamurunu farklı kaplarda 6 eşit parçaya ayırın. Ayırdığınız her bir parça hamura farklı renklerde ve tarifte yazılan ölçülerdeki kadar gıda boyalarınızdan katın. 6 parça, 6 hamur ve 6 farklı renk olmalı. Mavi, kırmızı, mor, sarı, turuncu ve yeşil renklerde ayrı ayrı kek harçlarınızı hazırlayın.
 8. Kullanacağınız kek kalıbınızın altına bir yağlı kağıt serin. Hazırlamış olduğunuz renkli kek harçlarını renk renk ve sırayla yağlı kağıdın üzerindeki kelepçeli kek kalıbında önceden ısıtmış olduğunuz 175 derece sıcaklıktaki fırında, her bir ayrı renkli hamuru tek tek 15 dakika boyunca pişirin.
 9. Kekinizin tabanları ince olmalı. Örneğin, ilk olarak turuncu renkli olan hamuru pişirdiyseniz, dinlendirmek için kenarı alın bu arada soğusun ve diğer renkli harcı kelepçeli kek kalıbınıza koyarak fırında yine aynı süre ve ısıda pişirin. Bu işlemi tüm tabanlarda uygulayın.
 10. Kekinizin kreması tam olarak köpürene dek çırpma işlemi uygulayın. Kullanacağınız mascarpone peyniri koyu kıvamlı olursa daha iyi olacaktır. Kremanın sertleşmesi amacı ile mascarpone peynirini, 3 damla kadar limon suyunu kremanıza ekleyin. Bu krema karışımınızı 7 dakika boyunca bir mikserden yardım alarak iyice karıştırın. Ardından soğuması ve iyice sertleşmesi için buzdolabına koyabilirsiniz.
 11. Renkli pandispanyalar tamamen piştiyse ve iyice dinlendiyse, yuvarlak şekildeki bir kalıptan yardım alarak hepsinin boyutunu eşitleyin.
 12. Hazırlamış olduğunuz mor renkli pandispanya katınızı geniş bir tabağa yerleştirin. Pandispanyaya muzlu süt dökerek kekin ıslanmasını sağlayın. Ardından üzerine bir miktar krema ile tamamen kaplayın ve bu işlemi tek tek tüm renklerde uygulayın.
 13. Gökkuşağına benzemesi amacıyla mordan sonra renklerin sırasıyla, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve ardından kırmızı kekinizin katlarının muzlu sütle ıslanmasını sağlayıp ardından krema ile iyice kapladıktan sonra tek tek üst üste hepsini yerleştirin.
 14. Artmış olan krema ile daha şık ve sürprizli görünmesi için kenarlarını ve üzerini sıvayın, ardından en son olarak üzerine renkli dekor şekerlerinden serpiştirin.
 15. Bir süre boyunca kekinizin buzdolabında soğumasını bekleyin ve ardından dilimlere ayırdıktan sonra kekiniz yemek için hazır durumdadır, afiyet olsun.

Rainbow kek tarifini beğendiyseniz daha fazla tarifimize bakabilirsiniz.

 

Yorum yapın