60Lar Makyajı Nasıl Yapılır

3 adımda 60’ların Modasını Yaşa

 

60’ların çarpıcı ve etkileyici modası, makyajı ve stili aslında nasıldı? Bu makalede göreceğiniz 3 adımdan sonra 60’lardan çıkmış kadınlar gibi olabilirsiniz. 60’ların önemli olayları olan Vietnam savaşı, Küba krizi, The Beatles’ın ilk şarkısının halka duyurulması, ekonomik enflasyonu, Ay’a ilk adım atışımız ve birçoğunda kadınların kendilerini nasıl takdim ettiklerini ve moda endüstrisine bırakılan işaretleri göreceğiz.

Gözler:

images 1

60’ların olayı büyük gözlerdi. Özellikle Twiggy adındaki internet kişiliği, büyük ve dikkat çekici eyeliner’ı endüstriye kattı. 60’ların kadınları gözlerini olabildiğince geniş ve canlı göstermek için eyeliner’larını kalın bir biçimde, kendi gözlerinin doğal eğrisine uygun bir şekilde çektikten sonra, kaşlarına doğru. Yukarıya bir kanat yaparlardı. Bu günümüzde de sıkça gördüğümüz bir tekniktir. O zamanlarda gözaltına da, daha uyanık ve canlı bir görünüm için beyaz kalem sürülürdü.

 

Günümüzdeki göz farları çoğunlukla sıcak tondadır; kahverengi, pembe, turuncu, kırmızı veya sarı. Fakat o zamanlarda çoğunlukla soğuk renkler kullanılırdı. Mavi, gri, yeşil ve ya beyaz. Böylece yüzlerine renk katmış oluyorlardı, fakat soğuk tonlar sayesine odak noktasını eyeliner’da tutuyorlardı.

 

Kirpikler her zaman büyük ve uzun yapılırdı. Bu görünüm ya sahte kirpiklerle yaratıldı, ya da olabildiğince çok maskara sürülürdü. O zamanlarda kirpiklerin kalın değil, uzun olmaları daha da önemliydi. Bu alt kirpikler için de geçerlidir.

 

60’larda kaşlar ne çok temiz ve inceydiler, ne de çok gür ve kalınlardı. 60’lardan birçok moda ve makyaj fotoğraflarında ki gibi, daha doğal bir görünüm sergileniyordu, fakat birçok kadın kaş kalemiyle, kaşlarını daha koyu yaparlardı. Marilyn Monroe’nun fotoğraflarına bakarsanız, kaşlarının ne kadar doğal, ama bakımlı olduklarını görebilirsiniz.

Dudaklar:

retro1

60’larda makyaj çoğunlukla gözlerde yaşandığı için dudaklar daha sade kalırlardı. Sıkça kullanılan bazı renkler yumuşak pembeler, nude’lar, mercan tonları, fondöten rengi ve bazı moda endüstrilerinde beyaz rujlardı. Bu rujlar çoğunlukla mat olurlardı, böylece başkalarının gözleri dudaklarda değil, kadının gözlerinde olurdu.

Yüz:

images

Bu zamanlarda kadınlar kontür, aydınlatıcı ve ya bronzer’dan uzak dururlardı. Allık da bazen sürülse de çoğunlukla hafif pembeler kullanılırdı. Çok pudra kullanarak yüzlerini olabildiğince matlaştırırlardı. Onun dışında kapatıcı kullanarak ekstra dikkat isteyen yerleri kapatırlardı. göz altı torbaları, lekeler, sivilceler vs. 60’larda aktrislik ve modellik yapmış olan Audrey Hepburn, büyük gözleriyle, cildini sade, kusursuz, ve olabildiğince solgun gösterirdi.

 

 60’ların kadınları:

images 2

60’lardaki kadın popülasyonu renklere bayılırlardı. Bu sadece moda ve makyajda değil, evlerinde de görünürdü. Bu nedenle de makyajlarında çok renk kullanmazlardı, çünkü vücutlarını kıyafet ve aksesuarlarla renklendirirlerdi. Bu tarz 60’ların sonlarına doğru daha da hippi tarzına dönüşüp, psychedelic renkler ve desenler, uzun saçlar, bol kıyafetler ve daha sade makyajlar ortaya konuldu. Alman aktris olan Veruschka von Lehndorff buna güzel bir örnektir.

 

Yorum yapın