Makyajda Doğru Renk Seçimi

Makyajda doğru renk seçimi ve renklerin birbirleriyle uyumunu birçok kadın bilmemektedir. Hangi renk göz farıyla hangi renk ruj kullanımı yapılması gerektiğini bilmek önemlidir. Makyajda doğru renk seçimi için aşağıda bulunan detayları göz ardı etmemek gerekir.

Renk Çarkı

Makyaj yapan kişilerin renk çarkını kullanmayı bilmesi gerekir. Mavi, sarı ve kırmızı her zaman ana renkler olarak alınır. Diğer renklerinde bunların karışımından meydana geldiğini unutmamak önemlidir.

Gözlere Makyaj

goz makyaj

  • Kahve gözler, yeşil ve bordo renkler ışıldamak adına mükemmel seçim olur. Ayriyeten buğulu göz makyajı da çok yakışır. Bu tip gözler için kullanılan eyeliner sayesinde gözler daha büyük gözükür.
  • Yeşil gözler, kahve tonlarda kalem ve göz farlarının kullanımları uygun olur. Hatta yeşil gözlere kahve göz makyajıyla kırmızı rujda çok yakışır.
  • Mavi gözler, çekici ve etkileyici bir yapıya sahiptir. Gözlerin rengini tamamen belirginleştirmek adına sarı ve turuncu göz farı kullanımı yapılabilir. Allık kullanımında da pembe ve şeftali tonları seçilmelidir.

Maskara Seçimi

maskara makyaj

Maskara kullanımı ildin ve kirpikleri çekici hale gelmesine olanak sağlar. Soluk ve yaşlı cildi bulunan kadınların genç görünmesi konusunda etkilidir. Ayrıca özellikle sarı saçlı kadınların kesinlikle maskara kullanımı yapması gerekir. Ayrıca ince ve zayıf kirpikleri bulunan bayanların kesinlikle koyu renkli maskara tercih etmesi gerekir.

Allık Seçimi

allık makyajda renk secimi

Allıklar her zaman bir bayanı olduğundan daha büyük göstermektedir. Allık sayesinde soluk cilde sahip olan kişilerin cildinin canlanmasını sağlar ve ışıltılı bir görüntü sağlanır. Allık için şeftali ve pembe tonlarının kullanımı ideal seçim olur. Altın tonlarında allık seçimi yapılacaksa yüze sıcaklık verileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Yanakların altında olan bölge içinde cilde uyum sağlayan pastel tonların kullanımı yapılmalıdır.

Ruj Kullanımı

ruj secimi

Fındıkkabuğu ve pastel olan tonların seçimleri her zaman her türlü makyaja uyum sağlama konusunda destekçidir. Özellikle orta yaşın üzerinde olan kadınlarında kesinlikle aşırı düzeyde koyu renklere sahip olan rujlardan uzak kalması gerekir. Bunun yanı sıra kusurları direkt olarak ortaya çıkartan, soğuk görünüm sağlayan ve dudakların kuru görünmesini sağlayan rujlardan da uzak kalınmalıdır.

Makyajda renk seçimi konusunu hallettiğinizde makyaj malzemelerini nasıl korumanız gerektiğine dair yazdığımız makyaj malzemeleri bozulur mu isimli yazımıza da kesinlikle bakmanızı öneriyoruz.

Yorum yapın