Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik en basit tanımı ile bir kadının karnının içinde bir ya da birden fazla embriyonun yani döllenmiş yumurtanın gelişme ve yeni bir insana dönüşme sürecidir diyebiliriz. Hamilelik çoğu durumda istenerek meydana gelen bazen de istem dışı oluşma ihtimali olan bir durumdur.

Hamile olma durumunuzda evrimsel gelişimimiz gereği vücudunuz size belirli tepkiler verecektir. Bu tepkiler aslında vücudunuzdan gelen  ”Bak içeride yeni bir insan, yani senin yavrun büyüyor ona göre tedbir al ve kendine daha fazla dikkat et!!!” uyarısı olarak düşünülebilir.

Hamile olup olmadığınızdan emin olmadığınız durumlarda ise bu uyarıları değerlendirerek daha net sonuçlar elde etme imkanınız vardır. Peki, nedir bu uyarılar?

Öncelikle belirtmek isteriz ki korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalınıp kalınmadığının belli olması için yaklaşık olarak 3 hafta geçmesi gerekmektedir.

Regl (Adet) Gecikmesi

adet gecikmesi

Adet gecikmesi çoğunlukla hamileliğin ilk belirtilerinden birisidir. Hamile kaldığınız durumda ilk regliniz bir ya da birkaç gün gecikebilir. Ancak bu durum hamile kaldığınız anlamına gelmemektedir. Her adet gecikmesini hamilelik olarak yorumlamamalısınız bunun aşırı kilo alma ya da verme stres v.s. gibi nedenleri olabilir.

Bunun dışında akıntı şeklinde çok hafif ağrılı kanamalar görülmesi de normaldir. Ayrıca süte benzer beyaz bir akıntı olma durumunda da hemen telaşlanmayın ancak doktorunuza hamilelik testi için başvurmanızı tavsiye ederiz.

Göğüs Değişimleri

hamilelik göğüsler

Hamilelikte vücudunuzun en erken değişecek ve hormonlardan etkilenecek olan bölgesi göğüsleriniz olacaktır. Göğüsleriniz şişmeye ve büyümeye erkenden başlayabilir. Bunun dışında göğüslerinizde oluşacak aşırı hassasiyet de hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Karın Bölgesinde Değişimler

hamilelik belirti

Karın bölgesinde ilerleyen süreçte tabii ilk en belirgin değişim karnınızın büyümesi olacaktır. Ancak bundan biraz daha önce rahminizin büyümesine bağlı olarak karın bölgenizde kasılmalar hissedebilirsiniz. Aynı zamanda bazen de hafif şekilde ağrılar hissetmeniz son derece normaldir. Bunun dışında kabızlık yaşamanızda hamilelik döneminde son derece normal kabul edilmektedir. Çok fazla idrara çıkmanız da olması gereken durumlar arasındadır.

Hormonal Değişiklikler

hamilelik hormon

Hormonal değişiklikler en fazla muzdarip olacağınız değişiklikler olacak diyebiliriz. Bunları sıralamamız gerekirse;

  • Duygusal olarak hassaslaşmanız kaçınılmazdır. Yani normalde sinirlenmeyeceğiniz durumlara sinirlenebilir ya da normalde ağlamayacağınız durumlarda ağlamaya başlayabilirsiniz.
  • Mide bulantısı yaşamanız kaçınılmazdır. Özellikle sabah bulantıları daha yaygındır ancak sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bu dönemde en sevdiğiniz yiyecekleri görmeniz hatta sadece düşünmeniz dahi midenizi bulandırabilir.
  • Canınızın bir anda çok şiddetli şekilde herhangi bir yiyeceği çekmesi durumu da olağan bir durumdur. Bu zamanda tabii bu yiyeceği tedarik etmeniz daha olumlu olacaktır ancak tedarik edilmemesi bebekte herhangi olumsuz bir duruma sebebiyet vermeyecektir.
  • Son olarak baş dönmesi yaşamanız da hamilelik döneminde beklenen hormonal değişikliklere bağlıdır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtilerin sadece bir ya da birkaç tanesine sahip olma ihtimaliniz de bulunmaktadır. Hamilelik testi yaptırmaya karar vermeniz için bu belirtilerin hepsine sahip olmanıza gerek yoktur.

Eğer kadın doğum kontrol yöntemleri yazımızdaki metotlardan birisini uygulamıyorsanız hamile kalmış olma ihtimaliniz yüksektir.

Son olarak hamilelik sürecinde halk arasında bilinen ancak hiçbir bilimsel kanıtı olmayan yöntemlere itibar etmemenizi hem sizin hem bebeğinizin sağlığı açısından tavsiye ediyoruz. Eğer böyle bir yöntemin doğruluğunda ısrar eden birisine rastlarsanız aklınıza şu küçük bilgiyi getirin. ”Türkiye’de IQ ortalaması 80 ve akraba evlilikleri yaygın.”

Yorum yapın