Kruvasan Nasıl Yapılır?

Kruvasan Tarifi İçin İhtiyacımız Olan Malzemeler

  • 500 gram un
  • 1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
  • 1/2 paket yaş maya
  • 250 ml. Süt
  • 1/4 su bardağı toz şeker
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz

Hamuru açmak için:

  • 200 gram tereyağı

Üzeri için:

  • 1 adet yumurta sarısı

Kruvasan Tarifinin Püf Noktası

images 8 1

Sıcak veya soğuk, süt mayayı aktive etmek yerine öldürür bu yüzden mayalanma sürecinin olması için kesinlikle ılık süt olması gerekmektedir. Hamurun buzdolabında en az iki saat beklemesi ve bu süre esnasında aralarda merdane ile açılıp katlandıktan sonra tekrar buzdolabına kaldırılması gerekmektedir. Kruvasan hamurunu mümkünse mermer bir tezgâh üzerinde hazırlayın.

Kruvasan Tarifinin Pişirme Önerisi

İsteğinize göre üçgen şeklinde kestiğiniz kruvasan hamurlarını, içine blok ya da damla çikolata yerleştirdikten sonra da sarabilirsiniz.

 

 

Kruvasan Nasıl Yapılır?

images 9 1

Elediğiniz unu mutfak tezgâhı üzerine alın. Orta kısmını parmak uçlarınızla havuz şeklinde açın ve ortada kalan boşluğa tuz ve toz şekeri alın. Ilık durumda olan sütü de ekleyin. Küçük parçalara ayırdığınız yaş mayayı ekleyin ve orta kısımda bulunan malzemeleri yavaş yavaş parmak uçlarınızla karıştırın.

Yaş maya, toz şeker ve tuz; ılık sütün sıcaklığında çözüldüğü zaman eritilmiş tereyağını ekleyin. Kenar kısımda kalan unu da azar azar iç kısma alarak karıştırın. Bu aşamada metal bir ıspatula kullanabilir ve sıvı durumda olan tüm malzemeyi unla özleştirin.

Tüm malzeme özleştiğinde pürüzsüz, elastik ve yumuşak bir hamur elde etmiş olacaksınız. Hazırladığınız hamuru, üzerine temiz bir mutfak bezi örtün ve sonra oda ısısında 30 dakika kadar mayalandırın. Bu esnada mutfak tezgâhına streç filmi açın.

Hamuru açmak için kullanacağınız tereyağını streç film üzerinde bir merdane yardımıyla dikdörtgen şeklinde açın. Üzerine streç filmi örtün ve donması için derin dondurucuya kaldırın.

images 10 1

İki katı kadar mayalanmış olan hamuru, unladığınız mutfak tezgâhı üzerine alın ve bir merdane yardımıyla açın. Hamurun içindeki hava kabarcıklarını bu aşamada gitmiş olacak ve hamur daha kolay açılacaktır. Büyük bir dikdörtgen şeklinde açtığınız hamurun orta kısmına derin dondurucuda bekleyen ve dikdörtgen şeklinde açtığınız tereyağını yerleştirin.

Tereyağlı hamuru ortadan ikiye katlayın ve sonra unlanmış mutfak tezgâhı üzerinde merdane yardımıyla tekrar açın. Hamurun üzerinde yapışmış olan fazla unları bir fırça yardımıyla alıp hamuru dikdörtgen şeklinde katlayın ve streç film ile sardıktan sonra buzdolabına kaldırın. 30 dakika kadar bekletin.

Mutfak tezgâhını hafif bir şekilde unlayın daha sonra dolaptan aldığınız hamuru hafif tezgâhın üzerine, uzun ve dikdörtgen olacak şekilde açıp katlayarak yine streç film ile sarıp buzdolabına kaldırın ve 30 dakika kadar bekletin. Dolapta bekleyen hamuru unlanmış mutfak tezgâhı üzerine alın.

Katlarını açıp merdane yardımıyla uzun ve dikdörtgen şeklinde açın. Ardından uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Elde ettiğiniz hamur parçalarını birbiri üzerine kapattıktan sonra merdane yardımıyla üzerlerinden son bir kez geçin.

Keskin bir bıçak yardımıyla hamuru görseldeki şekilde kesin ve üçgen hamur parçaları elde edin. Hamurları geniş kısımlarından alıp yuvarlayarak uç kısımlarına doğru rulo şeklinde sarın.

Kruvasan şeklini yakalamış oldunuz. Hamurları yağlı kâğıt ile kaplanmış fırın tepsisine aralıklı olacak şekilde yerleştirin. Küçük bir kapta yumurtanın sarısını ayırın ve çırpın, çırptığınız yumurta sarısını bir fırça yardımıyla üzerlerine sürün. Pişirmeye hazır durumda olan kruvasanları son bir kez mayalanmaları için oda ısısında bekletin daha sonra fırını 180 derecede ısıtın ve

Tepsi mayalanmasını da tamamlayan kruvasanları fırında 15 dakika boyunca, üzerleri renk alana kadar pişirin. Afiyet olsun.

 

Yorum yapın