Kışın Gripten Korunmanın Yolları

Kış ayları yaklaştıkça bireylerin en dikkat çektiği nokta grip salgınından nasıl korunmak gerektiği ile ilgilidir. Soğuk havalarda üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan gribal enfeksiyon insan sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır. Kışın gripten korunmanın yolları ise mutlaka not edilmelidir. Her yaş grubunu etkileyen ve bazı ilaçların alınmasına sebep olan grip hastalığından kurtulmak için ufak önlemler alınabilmelidir.

Gripten Uzak Durun

Gripten korunmanın en medikal yolu grip aşısı olmaktadır. Kış ayına girmeden önce sağlık merkezlerinde uzman hekim kontrolünde yapılan grip aşısı sayesinde rahat bir kış mevsimi geçirilebilir. Grip aşısı sadece gripten değil bronşit ve zatürre gibi hastalıklardan da korunmayı sağlar. Gribe karşı en etkili silah C vitamini desteğidir. Her gün en az bir bardak portakal suyu içmek gripten önemli derecede koruma sağlar. Kış aylarında bağışıklık sistemini daha güçlü kılmak için limon, portakal ve greyfurt tüketimini arttırmak gerekir. Ayrıca et grubu ve sebze grubunu da sofralardan eksik etmemek gerekir. Fasülye, bezelye, kabak, hindi eti gibi gıdaları sıklıkla tüketmek gerekir.kisin gripten korunmanin yollari

Temizliğin Önemi

Grip bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı kış aylarında özellikle elleri çok sık yıkamak gerekir. Gün içerisinde mutlaka en az 4 kez elleri kurallara göre yıkamak gerekir. Gribal enfeksiyondan korunmak için bu madde oldukça önem sağlar. Kış aylarında sık sık elleri yıkamak gripten önemli ölçüde korur. Ayrıca kişilerle yakın temastan kaçınmak da gripten korunma için önem sağlar. Öpüşme, sarılmak ve tükürüklere maruz kalmak gribal enfeksiyonu doğrudan alma anlamını taşır. Karşınızdaki kişiden olabildiğince uzak durmak sağlık için gereken bir davranıştır. Kış ayında gripten korunmanın en önemli maddesi budur.

Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Kış aylarında vücudun direncini güçlendirmek için tüm besin gruplarından tüketmek gerekir. Hapşırırken ve öksürürken mutlaka bir peçete yardımıyla ağız ve burnun kapatılması gerekir. Yeterli sıvı alımına dikkat de çok önemlidir. Günde en az 2,5 litre sıvı tüketmek gripten korumaktadır. Isı geçişlerine de çok dikkat etmek gerekir. Sağlıklı bir kış için kendinize dikkat edin.

Yorum yapın