D Vitaminini Yeterli Depolamanın Yolları

Kemik sağlığını korumak için D vitamini desteği çok önemlidir. Ayrıca bağışıklığın da tam anlamıyla güçlendirilmesi için vücutta yer alan D vitamininin depolanması önem arz eder. D vitamininin yetersiz olduğunda birçok hastalığın da ortaya çıkması mümkündür. Kişiler her gün düzenli olarak D vitamini alarak daha dinamik bir bünyeye sahip olabilir. Vücudun D vitamini ihtiyacı ise bazı besinlerden yüksek miktarda alınabilmektedir. D vitaminini yeterli depolamanın tek yolu gıda takviyesi almaktır. Ancak bu gıdaları tüketirken günlük sadece D vitaminin yüzde 20 sini karşılayabilirsiniz. D vitaminini yeterli depolamanın yolları için bazı püf noktaları öğrenmek gerekir.

Güneşe Çıkmaktan Asla Korkmayın

En sağlıklı şekilde D vitamini depolamak için güneş ışığından sıklıkla faydalanmak gerekir. Gün içerisinde D vitamini almak için güneşte kalmak en mantıklı karardır. D vitamini eksikliğinde güneşte kalmanız en iyi depolama şeklidir. Ancak saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında güneşte kalmak D vitamini eksikliğini önemli derecede arttırmaktadır. 2 diz altının ve iki dirsek altının açıkta kalması güneşin D vitamininden yararlanma fırsatını sağlamaktadır. Açık tenli bireyler günde 15-20 dakika ve koyu tenliler ise sadece 30-45 dakika kadar güneşte kalmaları en doğru davranıştır. Ayrıca günlük düzenli uykuya dikkat etmek gerekir. D vitaminini en iyi depolamanın ikinci etkeni düzenli uyumaktır. Düzensiz uyuyan kişilerde D vitamini eksikliği çok fazladır.d vitamini yeterli depolamanin yollari

Yeterli Kiloda Kalmak D Vitamini Seviyesini Yükseltin

D vitamini eksikliğinde fazla kilolardan kaçınmak gerekir. Fazla kiloya sahip kişilerde D vitamini eksikliği görülebilir. Bu sebepten D vitamini aralığını yükseltmek için fazla kilolarınıza veda etmeniz gerekir. Zayıflamayla birlikte D vitamini oranı daha fazla artacaktır. Şekerli ve paketlenmiş yiyeceklerden uzak durarak daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sağlıklı beslenerek ve kilo kontrolü yaparak D vitamininizi arttırabilirsiniz.

D vitamini İçin Sağlıklı Beslenin

D vitaminini depolarken besin gruplarına dikkat etmek de gerekir. İçeriğinde vitamin barındıran her türlü yiyecek D vitaminini önemli derecede arttırmaktadır. Ancak sadece yiyecekten değil güneşten de yoğun şekilde D vitamini alabilirsiniz.

Yorum yapın