Kestane Balının Faydaları

Kestane balı ülkemizde ünlü olan bir bal çeşididir. Ülkemizin Karadeniz bölgesinde arılar tarafından üretilerek alıcılara sunulmaktadır. Söz konusu bal arıların kestane ağacı çiçeklerinden polen toplaması ile elde edilmektedir. Kestane balı aynı zamanda acı bal olarak bilinmektedir ve lezzetli olduğu için çokça tüketilmektedir. Bu bal çeşidi diğer ballardan koyu renkte olduğu ve kestane gibi koktuğu için ayırt kolayca edilebilmektedir. Ancak bu kadar lezzetli ve farklı olan kestane balının faydaları birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Kestane balının faydalarından birisi tüketenlerin bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Ayrıca kestane balının mideyi rahatlatıcı ve mide rahatsızlıklarını önleyici etkisi vardır. Kestane balı bağırsakların çalışmasını düzenler ve kabızlığı giderir. Kestane balı ayrıca grip, öksürük ve solunum rahatsızlıklarını giderir.

Aynı zamanda kestane balının cildi güzelleştirme özelliği de vardır. Yapılan araştırmalarda 1 yıl içinde astım rahatsızlığını giderdiği görülmüştür. Düzenli kestane balı tüketimi ile tansiyon ve kolesterol değerleri düzenlenebilir. Kestane balı sürekli acıkan kişilere tokluk hissi de verir. Ayrıca kestane balı kan şekerini düzenler.

Kestane balı aynı zamanda tarçınla beraber çay şeklinde tüketildiğinde yaşlanmayı önleyici etki sağlar. Kasların güçlenmesi içinde düzenli kestane balı tüketilmesi gerekir. Ayrıca kestane balı ağızlarda oluşan çeşitli yaraları da iyileşmesinde etkilidir. Kestane balı kilo vermek amacıyla diyetlerde de kullanılabilir.

Kestane Yara ve Ağrı Tedavisinde Kullanımı

Kestane balı yiyecek olarak tüketilmesinin yanı sıra yanık olaylarında da kullanılıyor. Vücutta meydana gelen yanıklar için uygulanan tıbbi tedavi tamamladıktan sonra vücutta yanık izlerinin kalmaması için düzenli olarak izlerin üzerine kestane balı sürülmektedir.

Bu sayede oluşan izler kısa sürede yok olarak izlerin kişileri rahatsız etmesini engellemektedir. Yaşanan ağrılarda ağrıyan yete kestane balı ve tarçın karışımı sürüldüğünde ağrı kesici etkisi gösterdiği görülmüştür.kestane balinin faydalari

Kestane Balı Tüketim Miktarı

Kestane balı kuvvetli bir besin olduğu için belirli bir miktarda tüketilmesi gerekir. Kişilerin kestane balını günde en fazla 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketmesi uygundur. Farklı gıdalarla birlikte tüketildiğinde ağır gelmemektedir.

Çeşitli rahatsızlıkları olan hastalar bu balı tüketmeden önce doktorlarına danışarak fayda ya da zarar verip vermeyeceğini öğrenmelidir. Özellikle şeker hastaları kestane balının tüketirken son derece dikkatli olmalıdır.

Kestane Balının Cilde Faydaları

Kestane balı cilt sağlığı içinde faydalı bir besindir. Kestane balı cilt maskesi olarak kullanıldığında cildi nemlendirici etkisi vardır. Kestane balı cilde sürüldüğünde cildi yumuşatır ve canlandırır. Ayrıca sivilce gibi cilt lekelerinin giderilmesinde de kestane balı kullanılabilir. Düzenli tüketilen kestane balı sayesinde cilt parlaklık kazanır.

Yorum yapın