Daha İyi Bir Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Çağımızın en büyük kronik sorunlarından biri haline gelen uykusuzluk problemi, gün geçtikçe daha çok insanı etkisi altına almaya başlıyor. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her alandan insan, uykusuzluk probleminden şikâyet ederek doktorlarının kapısını çalmaya devam ediyor. Peki, uykusuzluk problemi ya da uyku kalitesizliği neden olur? İşte daha iyi bir uyku için yapılması gerekenler

Uyku Kalitesizliğinin Nedenleri

Uyku kalitesi, gün içindeki enerjimizi ve iş gücümüzü direkt olarak etkileyen ana faktörlerden biridir. Günün tüm psikolojisinin bağlı olduğu uyku kalitesi, düşük olduğu takdirde insan yaşam konfor kalitesinin düşmesine neden olmakta. En büyük nedenlerin başında gelen yüksek kafein tüketimi, mevsimsel geçiş, rutubetli ortamda uyuma gibi ana nedenlere bağlıdır.

Magnezyum Desteği

Uykusuzluğunuzun ana ve en yaygın nedeni, magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Magnezyum elementi, her insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir destektir ve ıspanak; fındık, fıstık gibi kuruyemiş çeşitleri ve bitter çikolata da yoğun olarak bulunur.daha iyi bir uyku icin yapilmasi gerekenler

Yeteri Kadar Karanlık

İnsanoğlunun gece uyuyor olmasının yüz binlerce yıl sonundaki adaptasyonu sonucu, insan bünyesi uykuyu da gece aramakta. Gündüz uykusu ile gece uykusu arasındaki kalite farkını deneyimlemişsinizdir. İşte gece uykusunu bu kadar değerli kılan, sessizlik ve karanlığın hüküm sürdüğü gecedir. İyi bir uyku için, iyi bir karanlık gereklidir.

Kafein ve Alkolden Uzak Durmalıyız

Uyku kalitesizliğinin en büyük iki nedenlerinden biri olan ve sık sık tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein ile alkol, maalesef uyku şikayeti ile doktorlara başvuran hastaların şikayetlerindeki en büyük sebeplerden. İçinde yüksek oranda kafein bulunan kola ve kahve gibi içeceklerin uyku kalitesizliğini beraberinde getirdiğini zaten biliyoruz. Ancak alkol içeren içecekler de uyku kalitesizliğini tetikleyen faktörler arasında.

Doktor Kontrolü

Her ne kadar basit bir problem gibi gözükse dahi uyku kalitesizliği, kişinin direkt olarak psikoloji ve akıl dengesini etkilediğinden ciddiye alınması gereken bir problemdir ve evde çözüm bulunamadığı takdirde mutlaka bir uzman veya doktora başvurulması gerekir. Tıbbi testler ve ilaç ya da vitamin desteği ile doğru ve etkili tedavi kolaylıkla çözüme kavuşabilir.

Yorum yapın