Kapsül Gardıroba Sahip Olmak:Pratik Dolap

Pratik dolap yada diğer adı ile kapsül dolap nedir? Nasıl kullanılır ve siz nasıl sahip olabilirsiniz. Bu yeni trend çok konuşulacak.

Hızlı moda kavramından türeyen Fast-Fashion terimi olarak bilinen günümüz moda sektörü daha çok ürün almak ve sürekli farklı giyinmek üzerine kurulu bir sistem. Başarılı kişilerin dolaplarında genelde tekdüze ürünlerin bulunduğunu göz ardı etmemişsinizdir. Alışveriş yapmanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünen insanlardansanız bu tip dolaplar size göre. Modayı fazlasıyla takip etmek sizi önem vermeniz gereken işlerden alıkoyabilmektedir. Bu nedenle kapsül dolap (pratik dolap) oluşturmak enerjinizi vaktinizi koruyacaktır.

kapsül dolap tasarlama
kapsül dolap tasarlama

Kapsül gardırop nedir?

Son zamanlarda popüler olmasının dışında kapsül dolaplar 1970’lerden beri bilinen bir kavramdır. Modası geçmeyen parçalardan oluşan genellikle sezonluk parçalardan ibarettir. Minimalist insanların daha çok benimseyeceği ve uygulayacağı bir akım olduğunu düşünüyoruz.

minimalist ünlüler
minimalist ünlüler

Kapsül gardırop nasıl yapılır?

Kapsül dolap yapmanın püf noktalarından biri de parça sayısını belirlemektedir. Her sezona ait belli parçaların dolapta bulunması gerekir. Montlar,elbiseler,takılar hepsinin sayısı her sezon belirli sayılardadır. Dikkat etmeniz gereken nasıl bir yaşam sürdüğünüzdür. Eğer resmi klasik giyinmek zorunda kalmadığınız bir hayatınız varsa kesinikle siz spor parçalar eşlik etmelidir. Eğer daha resmi olmak istiyorsanız ise “casual” paçalar kullanarak dolabınızı yeniden oluşturabilirsiniz. 3 ay boyunca kullandığınız bu parçalara hiçbir ekleme yapmamanız gerekiyor. Eğer bu kıyafetler eskidiyse elbette değiştirebilirsiniz. Ancak eskiyen parçadan kurtulmayı unutmayın. Bunların yanında dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise dolabınızdaki parçaların hepsinin birbiriyle kombinlenebiliyor olması. Böylece sürekli aynı parçaları giyerek farklı görünebilirsiniz.

kapsül dolap kullanan ünlüler
kapsül dolap kullanan ünlüler

Neden kapsül gardırop?

Bu akım sizi büyük tasarrufa sokacak. Hem de zaman açısından size verim sağlayacak. Az ürününüz olduğundan ve hepsini birbiri ile kombinleyebileceğiniz için dolabın önünde uzun süre ne giyeceğinizi düşünmeden hazırlanabilirsiniz. Sürekli yeni şeyler almak zorunda hissetmediğiniz için de bütçeniz ferahlayacak. Aynı zamanda gerçek tarzınızı öğrenmenizi ve stilinizi belirlemenize yardımcı olur.

stil önerisi
stil önerisi

Kapsül gardırop kimler için?

Mark Zuckerberg, Cem Yılmaz, Steve Jobs, Drew Barrymoore gibi ünlüler bu akımı takip ediyor. Lakin bu akımı takip etmek için mutlaka ünlü bir yıldız ya da yoğun bir iş insanı olmak gerekmiyor.  Birazdan okuyacağınız listede en az üç maddeye “evet” diyorsanız bu akım size de hitap ediyor demektir.

kapsül dolap örnek
kapsül dolap örnek
 • Eğer dolabınız kullanmadığınız kıyafetlerle dolu ise
 • Size uygun olmayan kıyafetlerinizi bile hala atmaya kıyamıyorsanız
 • Eskidiği için kullanmadığınız kıyafetleriniz çok yer kaplıyorsa
 • Sizi ifade eden zamansız bir tarz sahibi olmak istiyorsanız
 • Daha az stresli bir hayat yaşamak istiyorsanız
 • Kıyafet seçimlerinizin kontrolünü modanın elinde tuttuğunu düşünüyorsanız
 • Gardırobunuzdaki aksesuar ve ayakkabı dağınıklığından rahatsızsanız kapsül gardırop tam olarak sizin için!

“Kapsül Gardıroba Sahip Olmak:Pratik Dolap” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar,

  Yaklaşık iki buçuk senedir ben de sade yaşam, sıfır atık yaşam, minimalizm ve kapsül gardırop konularında araştırmalar yapıyorum, bu konularla ilgili yazılan yazıları okuyorum ve yapılan çalışmaları büyük bir ilgiyle takip ediyorum. Hızlı tüketimin arttığı günümüzde insanlar artık mutlu olmayı alışveriş yapmaya bağlıyorlar. Tükettikçe mutlu olunabileceği gibi bir yanılgı var toplumumuzda. Oysa yalnızca tüketim odaklı bir yaşam bireyleri mutlu etmez. Yeni bir kıyafet ya da eşya satın almak kısa bir süreliğine mutluluk verebilir ancak mutluluğumuzu sürekli yeni şeyler satın almaya bağlarsak evimiz, hayatımız içinden çıkılamaz bir hal alır, fazlalıklarla dolu bir yaşam sürmeye başlarız. Bu da bizi verimsiz ve mutsuz bir yaşama götürür. Bunun yerine hayatımızdan fazlalıkları çıkarabilir, giymediklerimizi, kullanmadıklarımızı başkalarıyla paylaşabilir, yeni şeyler üreterek, kendimiz ve toplumumuz için faydalı işler yaparak gerçek mutluluğu tadabiliriz. Bu konu üzerine hazırladığım bir yazımı izniniz olursa ben de sizinle paylaşmayı çok isterim; https://www.tarz2.com/fazlaliklar-sizi-tuketmesin

  Kapsül gardırop üzerine yazdığım yazımı da şuraya bırakıyorum; https://www.tarz2.com/sonbahar-kis-kapsul-gardirobu-nasil-olusturulur

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıcakla ve sadelikle kalın.

  Cevapla

Yorum yapın