Kabızlık İçin Anında Çözüm Yolları

Kabızlık özellikle günümüzde birçok insanın oldukça sık şekilde yaşamış olduğu bir rahatsızlıktır. Kabızlık genel olarak dışkının yeterli miktarda su tutamamasına bağlı olarak ortaya çıkan tuvalete çıkamama gibi büyük bir problemi de yanında getiren oldukça rahatsız edici bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir.

Kabızlığın başlıca nedenleri olarak; yeterince su tüketmemek, çok fazla hareketsiz kalmak, yanlış ve yetersiz beslenmek, bağırsak iltihabı ve ülser sayılabilir.

Kabızlık özellikle diyet sırasında yanlış bir beslenme uygulanmasına kaynaklı olarak kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Eğer sizde diyet yaparken bu tarz problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız doğru diyet nasıl yapılır isimli yazımıza göz gezdirmenizi öneririz.

Peki, kabızlık tedavisinde dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Su Tüketimi

Kabızlığın başlıca sebeplerinden birisi yeterli miktarda su tüketmemektir. Bir insanın bir günde ortalama olarak 8-9 bardak su tüketmesi gerekmektedir. Bu tüketimin altında kaldığınız zaman kabızlık yaşayacağınız birçok problemden sadece birisidir. Ancak burada asıl dikkat etmeniz gereken şey su ihtiyacınızı sadece sudan karşılamaktır. Çay, kahve, kola vs. gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamaz. Aksine vücuttan su atılımını hızlandıracağı için arttırır.

Limon ve Su

0x0 duzenli olarak limonlu su icmenin hic bilmediginiz faydalari 1546256272067

Eğer kabızlık yaşıyorsanız bir bardak ılık suya yarım limonu sıkarak her sabah içmeniz kabızlık probleminize çok yararlı olacaktır.

Zeytinyağı

zeytinyağı 1

Zeytinyağı kabızlık tedavisinde en çok uygulanan ve en çok bilinen doğal tedavi yöntemidir. Bunun böyle olmasının sebebi ise çok etkili bir yöntem olmasıdır. Eğer kabızlık yaşıyorsanız yine her sabah bir kaşık doğal zeytinyağı içmenizi tavsiye ediyoruz. Bu durumunda gün içerisinde çok yararını göreceğinize eminiz.

Kuru Erik ve İncir

kabizliktan kurtaran karisim 2

Kuru erik ve incir de lif bakımından çok zengin gıdalar olmaları sebebiyle en etkili doğal kabızlığı önleyicilerdir. Düzenli tüketimi sizi kabızlıktan koruyacağı gibi kabızlık sırasında tüketimi de kabızlığınızın hızlı şekilde geçmesi ve uzun süre tekrar etmemesini sağlayacaktır.

Keten Tohumu

0x0 keten tohumu suyunun faydalari 1517470064670

Keten tohumu en etkili kabızlık giderici doğal ilaçtır. Zaten müshil hapının da etkin maddesidir. Keten tohumunu biraz ezdikten sonra ister yoğurt veya salata ile yiyerek isterseniz de herhangi bir içeceğinize karıştırarak tüketebilirsiniz. Ancak kullanımının çok olmamasına dikkat etmelisiniz aksi halde ishal problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Portakal Yaprağı

portakal 287387

Son olarak en etkili hatta mucizevi bir yöntem olarak ta taze portakal yapraklarını bir demlikte su ile kaynatın ve bu suyu daha sonra için. Bu yöntem ile hem kabızlığınız çok kısa sürede geçecek hem de uzun süre hatta belki de hiç tekrar etmeyecektir. Bu yöntemde tavsiye ettiğimiz portakal yaprağı sayısı 6-7 tane su miktarı ise bir su bardağıdır. Ve yöntemi kabızlığınız geçene kadar birer gün ara ile uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

“Kabızlık İçin Anında Çözüm Yolları” üzerine bir yorum

Yorum yapın