Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri

Ağız kokusu günlük hayatta birçok insanın muzdarip olduğu konulardan bir tanesidir. Ağız kokusu sosyal ilişkilerinizi ve kendinize olan güveninizi zedeleyebilecek kadar kötü bir durumdur. Ancak ağız kokusundan kurtulmak sandığınız kadar zor bir durum değildir.

Bu yazımızda size ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayacak yöntemleri anlatacağız.

Diş Fırçalamak

752x395 dis nasil fircalanir dogru dis fircalama teknigi nedir 1538465302911

Ağız kokusunun nedeni ağzımızın içindeki bakteriler ve yemek artıklarıdır. Bu nedenle ağız kokusundan kurtulmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi düzenli olarak günde en az 2 defa olmak üzere dişlerinizi fırçalamak olacaktır. Bunu yaparken de bütün dişlerinizi iyice temizlediğinize emin olmalısınız. Çoğu insan arkada kalan dişlerine pek fazla önem vermez. Bu durum da ağız kokusuna sebep olur. Alt ve üst dişlerinizi ayrı ayrı dairesel hareketlerle fırçalamalısınız.

Diş İpi Kullanın

14205

Diş ipi kullanımı çok yaygın olmasa dahi en az diş fırçası kullanımı kadar önemlidir. Diş fırçasının çıkaramadığı dişlerinizde sıkışan yemek artıklarından kurtulmanın başka bir yolu yoktur.

Eğer diş ipi kullanımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi arıyorsanız diş ipi nasıl kullanılır isimli yazımıza göz gezdirmenizi öneririz.

Ağız Kuruluğunu Önleyin

beyaz dil

Ağız kuruluğu ağız kokusunun en önemli sebebidir. Dolayısıyla ağız kuruluğunu önlemeniz ağız kokusunu da önlemeniz anlamına gelecektir. Ağız kuruluğunun sebepleri çok fazla kahve tüketme, alkol tüketmek veya alkollü ağız çalkalama suyu kullanmak, yeterince su içmemek, şeker tüketmek gibi devam etmektedir. Eğer saymış olduğumuz hususları aza indirirseniz ağız kuruluğunu bununla birlikle ağız kokusunu önlemiş olacaksınız.

Çiğnenmesi veya Tüketilmesi Gerekenler

tarcin ve limon

Her yemekten sonra tarçın çiğnemeye özen göstermelisiniz. Tarçın ağız kokusuna sebep olan bakterileri öldüreceği için uygulanacak en önemli yöntemdir.

Bunun yanında bir bardak içine yarım limon sıkarak içmek ya da direk limon yemek te ağız salyasını arttıracağı için ağız kokusunu önleyecektir.

Nane ve karanfil ise geçici çözümlerdir. Sadece ağız kokunuzu maskelemeye yarayacaktır. Özellikle nane şekeri tüketmek önce kokuyu maskeleyecek sonrasında ise içindeki şeker yüzünden ağız kokusunu arttıracaktır.

Son olarak sigara tüketimi tabii ağız kokusunu arttıracaktır. Sigara içmemeye özen göstermelisiniz ve düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmelisiniz.

“Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri” üzerine 3 yorum

  1. Ağız kokusu gerçekten hayatı etkileyen bir faktör. Buradaki yöntemler oldukça faydalı teşekkürler.

    Yanıtla

Yorum yapın