Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado son zamanlara kadar ülkemizde pek bilinmeyen ve değer görmeyen bir meyve olmasına karşın son zamanlarda özellikle kadınlar arasında son derece popüler olamaya başladı. Avokado anavatanı Orta Meksika olan oval şeklinde armuda benzeyen bir meyvedir.

Peki, avokadoyu son zamanlarda bu kadar popüler yapan şey nedir? Tabii ki faydalarıdır. Avokadonun aslında doğanın bize bahşettiği birçok şey gibi saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları mevcuttur. Bunlar;

Avokado birçok kanser türüne karşı antioksidan görevi görür.

İçerisinde bolca yağ bulunmasına karşın kolesterol oranı çok düşüktür. Yağı son derece faydalıdır.

Avokado yaprağının kaynatılıp tüketilmesi sonucu böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur.

İçerisinde A, C ve özellikle bolca E vitamini bulunmaktadır. E vitamini cildinizin parlak ve pürüzsüz görünmesi açısından çok önemlidir. Düzenli avokado tüketimi sonrasında çok kısa sürede ilk faydayı cildinizde göreceğinizi belirtmek istiyoruz.

İçerisindeki bolca yağ asidi ve lif sayesinde kabızlığa çok iyi gelmektedir.

Bağışıklık sistemi ve kalp sağlığı açısından çok yararlıdır. Kötü huylu kolesterolü düşürmede son derece etkilidir.

Son olarak avokado mutluluk hormonu yani serotonin salgılanmasını sağladığı için tüketimi depresyona dahi iyi gelmektedir.

Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokadonun tüketilmesi son derece basit ve çeşitlidir. Direkt olarak hiçbir işleme tabi tutmadan meyve olarak tüketilebilir. Ezilerek meze olarak kullanılabilir. İçerisine ceviz karıştırılabilir. Salatalara rendelenebilir ya da ezilerek karıştırılabilir. Aynı şekilde yoğurt ya da mısır gevrekleri ile karıştırılabilir.

Aynı zamanda avokadonun çekirdekleri de son derece faydalı ve tüketilebilirdir. Çekirdekleri blenderdan geçirerek yoğurtla tüketebilirsiniz. Ya da fırında pişirdikten sonra da tüketebilirsiniz.

Ancak avokado kalorisi son derece yüksek bir meyvedir. Bir tam avokado nerdeyse 500 kalori içermektedir. Bu yüzden tüketilirken çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Avokado Peelingi

Son olarak bu mucizevi meyvenin bir diğer yararından bahsetmek istiyoruz.

Üç avokadonun çekirdeğini rendeleyin ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı krem haline gelene kadar karıştırmalısınız. Daha sonra bu karışımı hava almayacak bir kaba koyun ve ışık almayan bir yerde 3 gün bekletin.

Artık peeling için gerekli malzemeyi elde ettiniz. Bu kremi duştan sonra ister yüzünüze ister bütün vücudunuza masaj yaparak uygulatın 30-45 dakika kadar bekletin. Sonrasında ise soğuk suyla yıkayın. Cildinizde gözle çok net görülen bir değişim olacaktır.

Bunun dışında başka peeling yöntemlerine göz atmak isterseniz vücut bakım önerileri yazımız tam size göre olacaktır.

“Avokadonun Faydaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın