İş Görüşmesi Ve Mülakatta Nasıl Giyinmeli

İş görüşmesi ya da mülakat, her nasıl adlandırırsanız adlandırın bu, en fazla bir saatlik görüşmeler, kesinlikle hayatınızda yaşadığınız en stresli anlar arasında yer almaktadır. Herhangi bir mülakatta ya da iş görüşmesinde rezil olma ihtimaliniz de çok yüksektir karşınızdaki kişide çok önemli ve güzel etkiler bırakma ihtimalinizde.

İş görüşmelerinde sizin için belki de en zorlayıcı konulardan birisi kıyafet seçimi oluyordur ya da olacaktır. İşte bu yazımızı okuduktan sonra aklınızdaki birçok soru işaretinden kurtulacağınıza eminiz.

Unutmayın herhangi bir iş görüşmesi veya mülakata girdiğiniz zaman karşınızdaki insanda bırakacağınız ilk etki sizin kıyafetlerinizle bıraktığınız etki olacaktır. Kıyafet sizi o iş için değerlendirecek kişi ya da kişilere karşı oynayacağınız en önemli kozunuz aynı zamanda sizin paketiniz olacaktır.

Peki, mülakatta nasıl giyinmeli gelin baştan aşağıya birlikte inceleyelim;

İş Görüşmesinde Saçlar

iş görüşmesi saç

İş görüşmesine gidecek olduğunuz günden bir gece önce saçlarınızı mutlaka yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Saçlarınızda varsa yağlanma elektriklenme gibi etkileri o mülakat yapılacak odaya yanınızda götürmemelisiniz. Çok absürt bir saç kesiminiz olmaması da önemlidir. Unutmayın etkiyi bütün bedeniniz ve kıyafetinizle vereceksiniz. Bu etkenlerden hiç birisi bir adım öne çıkmamalı hepsi ölçülü olmalıdır. Bizim tavsiyemiz saçlarınızın mülakata girerken toplu olması yönündedir. Bu durum sizi hem daha ciddi hem de daha derli toplu gösterecektir. Çok abartılmamış bir topuz ya da arkadan düzgünce bağlanmış temiz saçlar iş görecektir.

İş Görüşmesinde Üst Beden Giyimi

iş görüşmesi ceket

Kıyafet seçiminizde aslında önemli olan nokta ne tarz bir iş için başvuru yapıyor olduğunuzdur. Mülakatta ne kadar ciddi giyimli olacağınızın ayarını işinizde ne kadar ciddi kıyafetler giymeniz gerektiğini hesaba katarak ayarlamalısınız. Ancak siyah renk ya da koyu tonlu bluzlar ya da gömlekler her mülakat için iş görebilecek kıyafetlerdir. Ne giyerseniz giyin yıpranmamış, güneş lekeleri olmayan ve temiz kıyafetler tercih etmelisiniz. Mülakat sırasında terleme olanağınıza karşılık ter belli etmeyecek kıyafetler seçmeniz de uygun olacaktır. Zira koltuk altlarınızda ter izleri oluşması hoş bir görüntü olmayacaktır.

Kıyafet seçimindeki bir diğer önemli nokta aşırı dekolteden kaçınmanız olacaktır. Çünkü aşırı dekolte her zaman vücudunuzun bir bölgesini öne çıkaracaktır ve sizin kişiliğinizi yansıtmakta yetersiz kalacaktır.

Son olarak eğer vaktiniz olacaksa mülakattan bir gün önce manikür yaptırmanızı da öneriyoruz.

İş Görüşmesinde Alt Beden Giyimi

iş görüşmesi etek

Alt bedende seçeceğiniz pantolon ya da etek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta vücudunuza oturan ve yıpranmamış kıyafet seçimidir. Çok dar bir etek ya da pantolon fazla öne çıkacağı için, bol olanı da fazla salaş duracağı için tavsiye etmiyoruz.

Etek seçiminde eteğiniz ne çok uzun nede çok kısa olmalıdır. Diz seviyesinde etekler yeterli olacaktır. Diz seviyesinin üstündeki etek hem sizi otururken rahatsız edecek hem de fazla ön plana çıkacaktır.

Son olarak ayakkabı seçerken de orta topuklu ayakkabılar seçmelisiniz. Yüksek topuklu ayakkabılar her zaman yürüme açısından bir risk oluşturacaktır. Bunun dışında mümkünse kapalı ayakkabılar tercih edin. Açık ayakkabı tercih etme durumunda iseniz kesinlikle çorap giymeyin.

Kıyafet seçiminde en önemli etken vücut tipinizi doğru olarak bilmenizdir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için hangi vücut tipine sahipsiniz isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum yapın