Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Hamile birçok anne adayı hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir? Diye düşünüp durmaktadır. Her anne adayı doğacak olan yavrusunu sağlıkla dünyaya getirmek ister. Bunun için de hamilelikte spor yapmak bir o kadar önemlidir. Gebelik döneminde yapılan spor hem anneye hem bebeğe önemli derecede fayda sağlamaktadır.

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Hamilelikte yapılabilecek sporlar nelerdir? Dediğiniz de anne adayları için de birçok aktivite bulunmaktadır.

Bunlar;

  • Pilates
  • Yüzme
  • Yürüyüş
  • Yoga gibi anne adaylarına yayar sağlayacak bir sürü spor bulunmaktadır.

Hamilelikte Pilates

Gebelik döneminde pilates anne adayı için vazgeçilmez bir aktivitedir. Vücut olarak dinginliği ve huzuru sağlayan pilates sırt v bel ağrılarına iyi gelmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de uzman biri tarafından hamileliğe uygun pilates hareketleri yapılması gerekmektedir

Hamileler İçin Yüzme

Yüzmek gebelikte anne adayını rahatlatmakta ve ağırlaşan vücudun dengesini sağlamada anne adayına yardımcı olmaktadır. Suyun kaldırma kuvveti anne adayını su üzerinde daha rahat hareket etmesine yardım etmektedir. Burada da dikkat edilmesi gereken suyun temiz ve hijyenik olmasıdır.

Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?
Hamilelikte Yapılabilecek Sporlar Nelerdir?

Hamilelikte Yoga

Yoga anne adayı için faydalı bir aktivite olsa da yogada da yapılması tehlikeli bazı hareketler vardır. Bu nedenle yoga eğitimini uzman ve deneyimli bir hoca ile uygulamanız da yarar var. Hamilelikte yoga yapmak bedenen, ruhen ve fizik olarak anne adaylarının daha iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır. Yoga ile hem doğum öncesi hem doğum sonrası faydalarını göreceksiniz.

Hamilelikte Yürümek

Hareketli bir yaşam sürmek herkes için son derece sağlıklıdır. Birde gebeliğe bağlı olarak vücutta oluşan ödemleri atmak için yürümek anne adayları için son derece önemli bir aktivitedir. Temiz hava da düzenli ve zorlamadan yapacağınız yürüyüşler doğum için daha uygun bir zemin hazırlayacaktır.

Hamilelikte Yapılan Sporun Anne Üzerindeki Faydaları

Sporun, hareketli yaşamın herkes için faydası vardır. Birde hamilelikle birlikte değişen vücut dengesi ile anne adayları üzerinde sporun etkisi fazladır.

Bunlar;

  • Karın bölgesinde oluşan ağırlığın dengelenmesini sağlamak
  • Metabolizmanın çalışma hızını arttırır
  • Hamilelikte oluşan sırt ve bel ağrılarını hafifletir
  • Ödem oluşmasını engeller
  • Uyku problemlerini önler
  • Anne adayının psikolojik olarak kendini iyi hissetmesini sağlar anne adayları üzerinde sayamayacağımız bunlar gibi birçok faydası vardır.

Yorum yapın