Fondöten Nasıl Seçilir?

Fondöten her kadının olmazsa olmaz makyaj malzemelerinden birisidir. Çünkü her çeşit makyajı yaparken aslından ilk kullandığımız malzemeler kapatıcılar ve fondötenlerdir. Fondöteninizi rastgele sadece fiyatına ya da markasına bakarak seçmeniz yapacağınız en büyük makyaj hatalarından birisi olacaktır. Ancak özellikle yeni başlayanlar için fondöten seçimi nasıl olmalıdır?

fondöten
fondöten

Fondöten almaya karar verdiğiniz zaman almadan önce yapmanız gereken ilk şey hangi cilt tipine sahipsiniz bu konuda emin olmak olacaktır.

Eğer ki cildiniz yağlı ise kendinden pudralı fondöten seçin ki cildinizin biraz daha kurumasına yardımcı olsun

kuru cilt
kuru cilt

Ancak eğer kuru bir cilt tipiniz var ise nemlendirici özelliği olan fondötenlere bakmanız daha uygun olacaktır. Bu fondötenler yüzünüzü hem nemlendirecek hem de ıslak bir görüntü sağlayacaktır. Ancak sizin öncesinde nemlendirici kullanmanız da son derece gerekli bir işlem olacaktır.

Fondöten Rengi Nasıl Seçilir?

Seçeceğiniz fondöten cilt renginize uygun olmalıdır. Eğer bu seçimi yanlış yaparsanız absürt bir görüntü ortaya çıkacaktır. Seçerken sizin en çok ihtiyacınız olan şey sabırdır. Sabırlı olun ve yavaş yavaş seçin. Satın almaya giderken makyaj yapmayın. Sadece yüzünüze nemlendiricinizi sürün ve evden çıkın.

cilt rengi
cilt rengi

Renk seçimini yaparken deneyeceğiniz fondöteni yüzünüze sakın sürmeyin. Yüzünüze sürmek sizi renk seçiminde yanıltacaktır. Fondöteni parmağınıza hafifçe sıkın ve yüzünüz ile boynunuzun arasında tam geçiş noktasında uygulayın. Bunu yaparken bir çizgi halinde yapmanız yeterli olacaktır. Daha fazla yapmayın ki diğer fondötenlere de yer kalsın ve renkleri de karşılaştıracak fırsatınız olsun. Fondöteni uyguladıktan sonra bir süre bekleyin mümkünse en az 10-20 dakika arasında olsun. Çünkü ilk sürdüğünüzde göreceğiniz renk bir süre sonra değişebilir.

Anlattıklarımızı uygulamanız durumunda sizin cilt renginize en yakın  rengi bulmanız çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda sonradan oluşacak renk değişimleri ile de hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Uygulama yaparken ise çok fazla abartmayın ince fondöten uygulamanız onun çok daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Fakat kalın uygularsanız gün içinde çok daha çabuk dağılacağına emin olabilirsiniz.

Aynı zamanda fondöteni uygularken baş kısmınızda görünen her yerinize uygulayın. Yani, sadece yüzünüze değil boynunuza hatta varsa göğüs dekoltenize ve kulaklarınıza da uygulayın ki ortada kötü gözükecek bir renk farkı olmasın.

“Fondöten Nasıl Seçilir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın