Doğru Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet yapmak sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Gelin size kendi diyet listenizi hazırlamayı öğretelim.

Yaz günleri yaklaştıkça kadınların fazla kiloları en fazla göze batan ve rahatsız eden unsurlar arasında zirveye çıkmaktadır. Plajda daha düz bir karın görüntüsü tabi ki bütün kadınların istediği bir durumdur. Kışın kalın kıyafetler fazla kiloları saklarken maalesef yazın aynı durum söz konusu olmamakta.

diyet spor

Diyet İçin Düzenli Spor

Düzenli olarak yapılacak spor tabi ki bizim ilk tavsiyemiz olacaktır. Düzenli olarak spor yaparsanız aslında çok ağır bir diyete hatta çoğu zaman da hiçbir diyete ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak günlük hayatın yoğunluğu ve en büyük neden olarak ta üşengeçlik birçok insanın düzenli spor alışkanlığı oluşturamamasına neden olmaktadır.

İşte tam da bu durumda düz bir karna sahip olmak isteyen kadınların öncelikli tercihi diyet listeleri olmaktadır. Aslında diyetin esas anlamı, belli bir hastalıktan korunmak ya da hastalığın etkilerini geçirmek için uygulanan beslenme listesidir. Modern insanın da en büyük hastalığı fazla kilolu olmaya başlamasıdır.

Peki, tüm bunlardan sonra doğru diyeti nasıl yapmalısınız?

diyet meyve

Öncelikle belirtmek isteriz ki diyeti yapmadan önce en sağlıklı olacak yöntem bu işi profesyonel bir diyetisyen mentorluğunda yapmanız olacaktır. Çünkü diyet listeleri kişiye özel hazırlanan listelerdir. Genel geçer bir diyet listesi olamaz. Diyet listeniz hazırlanırken bunu etkileyen birçok öge mevcuttur. Örneğin kan değerleriniz, yağ değeriniz, günlük alışkanlıklarınız, uyku saatiniz bunlar sadece birkaç önemli detaydır. Bunun gibi birçok detayın değerlendirilmesi sonucu etkili ve size özel bir diyet listesi bir diyetisyen tarafından yazılmalıdır.

diyet tartı

İkinci olarak kısa zamanda fazla kilo kabı vaat eden ya da bunu yapan diyetlerden uzak durmalısınız. Kısa sürede aşırı kilo kaybı muhtemelen kaslarınızın erimesine sebep olacaktır. Bu durum da son derece sağlıksız şekilde zayıflamış olacaksınız.

aLCHv 1497425900 6801

Üçüncü madde olarak diyetinizi belli bir süre uyguladıktan sonra sizde belli seviyede alışkanlıklara sebep olacaktır. Bu alışkanlıkları kilo verdikten sonra da devam ettirmelisiniz. Eğer ideal kiloya ulaşınca diyetinizi uygulamayı bırakırsanız bu durumda verdiğiniz kiloları tekrar almanız çok olası bir durumdur. Bu yüzden mümkün olduğunca sürdürülebilir diyet listelerini tercih etmelisiniz.

Su Diyeti

Dördüncü olarak ta diyeti yaptığınız süre boyunca mümkün olduğunca fazla su tüketmeye önem göstermelisiniz. Diyetinizi uygularken su kaybınızın fazla olması mümkündür. Özellikle yanlış diyeti uyguluyorsanız su kaybınız gerçekten çok fazla olacaktır.

dietblunders

Son olarak diyet listenizi uygulama başlamadan önce kesinlikle psikolojik olarak kendinizi hazırlamalısınız. Aslında kilo vermede en önemli öge ve en az dikkat gösterilen öge budur. Psikolojik olarak kendinizi hazırlamadan kesinlikle diyete başlamayın.

Daha ayrıntılı bilgi için doğru diyet nasıl yapılır isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Yorum yapın