Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş ipini kullanmak sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı? Bu çok tartışılan bir konudur. Fakat sanılanın aksine diş ipini kullanmak son derece sağlıklı bir eylemdir. Diş ipi dişlerinizin köklerinde diş fırçası ile ulaşamayacağınız noktalara ulaşmanızı ve oralarda kalan yemen artıklarından dişlerinizi temizlemenizi sağlayan diş sağlığınıza katkısı büyük bir maddedir. Kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

İki tür diş ipi bulunmaktadır birisi naylon birisi iplik olmak üzere. Öncelikle tavsiye edilen şekli iplik olandır. Çünkü naylon kopmaya daha müsaittir. Tabii ki tahmin edeceğiniz üzere iplik olan diş ipi naylon olana göre biraz daha pahalıdır. Ama diş sağlığınız için daha iyi olanı kullanın ve cüzi bir miktar daha fazla ödeyin. Peki, gelelim esas konuya;

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

dis ipi 1
Öncelikle diş ipinizde 30 ya da 40 cm kadar göz kararı bir şekilde koparın. Daha sonra bunu sağ elinizin bir parmağına ve sol elinizin bir parmağına sarın. Bunu yaparken diş ipini bütün dişleriniz arasında gezdireceğinizi hesap ederek yapmalısınız. Yaklaşık olarak 10 cm gibi bir kısmını açıkta bırakmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında ise diş ipini dişlerinizin arasında çok sert olmayacak şekilde ileri ve geri hareket ettirerek gezdirin. Bunu yaparken sert davranmanız diş etinize zarar verebilir ve bunun sonucunda elde edeceğiniz yarardan çok daha fazla zarara uğrarsınız. Bu yüzden nazik olmaya önem göstermelisiniz.

Diş ipini dişlerinizin arasında gezdirirken acele etmeyin. Yukarıya ve aşağıya değil ileriye ve geriye hareket ettirmeniz daha iyi temizlemenizi sağlayacaktır.

Her iki dişin arasından diş ipinizi çıkardıktan sonra o arada kullanmış olduğunuz diş ipi kısmının kirlenmiş olduğunu unutmayın. Bu nedenle her seferinde ipin temiz kalan kısımları ile devam etmelisiniz.

Diş ipini günde bir defa kullanmanız sağlıklı dişlere sahip olmanız için yeterli olacaktır. Tavsiye edilen ise yatmadan önce kullanmanızdır. Tabii ki diş ipi kullanırken aynı zamanda günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamayı da unutmamalısınız.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen diş sağlığınızla ilgili her zaman problemlerle karşılaşmanız olağan bir durumdur. Bunun çözümü için ise düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmenizi öneriyoruz.

Eğer diş ipi kullanımı dahil her şeyi yapıyor ancak ağız kokusundan kurtulmakta zorluk çekiyorsanız, ağız kokusu giderme yöntemleri isimli yazımıza bakmanızı ve faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

“Diş İpi Nasıl Kullanılır” üzerine 2 yorum

  1. Diş ipi mi arayüz fırçası mı sizce çok kararsızım hangisine devam etmeliyim bilemiyorum dişlerim oldukça sık seyreklik yok

    Yanıtla

Yorum yapın