Ağız Sağlığı İçin Yemeniz Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı için birçok konuya dikkat etmek gerekir. Çünkü kişiler yaşamları boyunca beslenmek zorunda kaldıkları için ağzı ve diş sağlıklarına daha çok dikkat etmeleri gerekir. Ağız sağlığına dikkat etmek için bazı yiyeceklerin sıklıkla bazı yiyeceklerin ise hiç tüketilmemesi gerekir. Bu konuda gereken özen gösterildiği takdirde herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Ağız sağlığı için yemeniz gerekenler ise şu şekilde anlatılmaktadır.

Su ve Sütü Eksik Etmeyin

Ağız mikrop ile ilk tanışan bölgedir. Bu sebepten daha steril olması için gerekenlerin yapılması istenir. Ağız ve diş sağlığı için ilk etapta düzenli olarak su tüketimi sağlanmalıdır. Ağız içi ve dişlerin sağlıklı olabilmesi için süt tüketimi de önemlidir. Kalsiyum açısından en zengin besin olan süt hem ağız içini temizler ve dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Süt, ağız içinin yanmasını engeller. Bundan dolayı ağız içini korumak için sofranızdan sütü asla eksik etmeyin. Kısacası yeterince sıvı tüketimi ağız içi sağlığı için çok önemlidir. Bu konuda uzman hekimler sürekli uyarılarda bulunmaktadır. Ağız sağlığı için su ve süt oldukça iki önemli besin grubudur.agiz sagligi icin yemeniz gerekenler

Protein Ağırlıklı Beslenin

Ağız sağlığından yağsız protein desteği önem sağlar. Özellikle et, tavuk, yumurta gibi besinler ilk sırada yer alır. İçeriğindeki fosfor maddesi dişlerin daha sağlam ve parlak olmasını sağlar. Tavuk ve balıklar ve kuruyemiş grupları ağız sağlığında çok etkilidir. Diş ve diş eti sağlığını tam anlamıyla korumak için vitamin takviyesine dikkat etmek gerekir. Özellikle B2 vitamini ve B3 vitamini ağız sağlığında gereklidir. Bu besinlerin düzenli tüketimiyle ağız içi korunması sağlanır. Ağzınızın korumak için mutlaka protein ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Tüm bakterilerden korunmak ve daha temiz bir ağıza sahip olmak için tatlı patatesi de sıklıkla tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

Peynir Çeşitleriyle Ağzınızı Tam Koruyun

Düzenli olarak peynir tüketimi ağız içini en iti dezenfekte etme yöntemidir. Kalsiyum açısından güçlü bir besin grubu olan peynir ve çeşitleri her sabah kahvaltısında tüketilmesi gereken bir yiyecektir.

Yorum yapın