Botoks Nedir, Etkileri Nelerdir?

Botoks özellikle orta yaş ve üzerinde olan kadınların son derece rağbet ettiği bir operasyon şeklidir. Özellikle alın bölgesindeki kırışıklıklarından rahatsız olan kadınlar tarafından mucize bir kurtarıcı olarak görülmektedir. İşte bizde bu yazımızda siz değerli kadınların bu derece rağbet ettiği botoks hakkında bilmeniz gerekenleri toparlayarak anlatmaya çalıştık.

Botoks Nedir?                                                                       

botoks nasıl yapılır

Botoks özellikle alın ve göz çevresinde oluşan yaşa ve mimiklere bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesi amacıyla vücudunuza bir iğne yardımı ile enjekte edilen bir serumdur. Botoks serumu bir aslında toksik bir maddedir ancak toplum içerisinde yanlış olarak bilindiği üzere bir yılan zehri kesinlikle değildir. Botoks diğer kırışıklık giderme yöntemlerine oranla çok daha etkili bir yöntemdir.

Botoks Nasıl Yapılır?

botoks nedir

Bu yöntem aslında yine toplumda yanlış bilinenin aksine yüzünüze bir dolgu yapmak amacı ile uygulanan bir yöntem değilidir. Yani bu yöntemi uygulayan doktor yüzünüzü doldurma amacı gütmez. Bu tedavide amaçlanan şey uygulandığı bölgedeki kasların sinirler ile bağlantısını kesmektir.

Botoks tedavisi öncesinde tedavi uygulanacak olan bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bunun için de genellikle kremler tercih edilmektedir. Daha sonra daha önceden belirlenmiş olan bölgelere iğne yardımı ile enjeksiyon yapılır. Ancak bu iğne insülin iğnesinden bile ince bir iğnedir. Yani iğne canınızı yakmayacaktır. Bu işlem yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında sürecektir.

İşleminiz bittiğinde doktorunuzdan ayrılırken yüzünüzde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Tedavinin etkisini görmeniz için yaklaşık olarak 3-4 gün beklemelisiniz. Bu işlem sonrasında da normal şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Herhangi bir tedavi süreci olmayacaktır. Yaklaşık olarak 10 gün geçtikten sonra ise tamamen etkisini görmüş olacaksınız.

Ancak tüm bunlar tabii kalıcı olmayacaktır. Botoks süreli bir tedavidir. Her insan için değişse dahi yaklaşık olarak 4 ay ya da 6 ay gibi bir süre etkisini gösterecektir. Bu sürenin sonunda tedaviyi tekrar yaptırmanız gerekmektedir. Yani düzenli aralıklarla devam eden bir tedavi olmalıdır.

Eğer tedaviyi bırakırsanız da cildinizi kesinlikle daha kötü bir duruma gelmeyecektir. Bunun tam aksine çok daha iyi bir cilde ve normalden çok daha kaliteli bir yaşlanmaya sahip olabileceğinizi belirtmek gerekir.

Eğer botoksa yaptırmak istemiyorsanız ve kırışıklıklarınızdan da rahatsız oluyorsanız size en uygun yöntemi bulmak adına kırışıklıklardan kurtulmanın doğal yolları yazımızda aradığınızı bulacaksınız.

Yorum yapın