Zayıflamak İçin Ne Yemeliyim?

Zayıflama konusunda yapılan araştırmalar, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin akıllıca programlanmış beslenme yöntemleriyle olabileceğini göstermektedir. Kilo problemi olsun veya olmasın insanların kafasını meşgul eden bir sorudur “Zayıflamak için ne yemem gerekir?” sorusu. Nasıl besinler almalıyız ki hem doyurucu olsun hem de lezzetten ödün vermesin üstelik zayıflamaya da yardımcı olsun. Gerçekçi olmak gerekirse öyle bir besin yok maalesef. Fakat bazı bilimsel araştırmalar gösterdi ki zerdeçal, kimyon, yeşil çay ve sütün ölçülü oranlarda tüketilmesi yağ sentezleme işlemini yapan enzimlerin çalışmalarını durdurduğu belirlendi. Bedene giren her besinin içeriği kadar, miktarının da zayıflamak konusunda önemli olduğunu unutmamak gerekir. Besinlerin kar ve zarar durumuna göre öğün programlanması, doğru zayıflama ve kiloyu koruma konusunda önemlidir.

Zayıflamak İçin Kahvaltının Önemi

zayiflama kahvalti

Belki de Türk mutfağının en önemli öğünü kahvaltıdır. Cemal Süreyya’nın “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” sözü kahvaltının kültürümüz içinde ki önemini belirtmekte yeterlidir. Kahvaltı zayıflama konusunda da önemli bir yere sahiptir. Herkesin bazal metabolizması farklı olduğu için uygulayacağı diyette kişiye özel olmalıdır. Çeşitli formül veya mobil uygulamalarla zayıflamak için günde ne kadar kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu hesaplayabilirsiniz. Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlamayı ihmal etmeyin. Bilimsel araştırmalar kahvaltının kolesterolü dengelediğini, fiziksel performansa yardımcı olduğunu ve insülin direncine faydalı olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar bir grubu yıllarca takip ederek kahvaltı yapmayan bireylerin yılda 10 kilo aldığını saptamışlardır. Kahvaltı da yağsız besinler, tahıl ve taze meyve yemek gerekir. Yumurta, yağsız peynir ve süt, kahvaltılık gevrekleri kuruyemişler ve meyve sofradan eksik olmamalıdır.

Zayıflamak İçin Öğle Yemeği

zayiflama ogle yemegi

Bu öğün kahvaltı yaptıktan en az 4 saat sonra olmalı. Bilimsel araştırmalar bu öğünü atlayan insanların zayıflayamadığını göstermektedir. Öğlen alacağınız besinler çoğunlukla sebze olmalıdır. Sebzelerin yanında da yağsız eti tercih edebilirsiniz. Etin yanında kuru bakla ve tahıl alarak öğününüzü dengelemek oldukça faydalı olacaktır. Öğlen yemeğiniz 300-350 kalori arasında olmasına dikkat etmelisiniz.

 Zayıflamak İçin Ara Öğün ve Akşam Yemeği

zayiflama ara ogun
zayiflama aksam yemegi

Ara öğünde mutlaka protein ve kalsiyum zengini ayran, yoğurt veya peynir almalısınız. Bunların yanın da sebze almak da yararlı olacaktır. Ara öğün kalorimiz 100-150 arasında olmalıdır.

Akşam yemeği çoğunlukla fazla yemeğin tüketildiği bir öğündür. Günlük almamız gereken kalorinin büyük çoğunluğunu bu öğünde alıyoruz. Kilo almayı sağlayan kalorilerin büyük bir çoğunluğunun akşam yemeğinin eseri olduğunu belirtmek gerekir. Akşam yemekleri yağsız et, tavuk ızgara, fileto, çiğ sebze yemekleri tercih edilebilir. Alacağımız kalori 550-600 arasında olmalıdır.

Zayıflamak İçin Egzersiz Yapın

zayiflama egzersiz

Egzersizler kalp atışı ve kan akşını hızlandırarak vücudun oksijen kullanımını artırır. Bu da yağ dokularının daha hızlı ve kolay yanmasını sağlamaktadır. Düzenli yapılan egzersizler kilo kaybını hızlandırdığı gibi vücudun sıkılaşmasına da yardımcı olmaktadır. İstediğiniz vücuda ulaşmak için 6-7 kilometre yürümelisiniz. Orta tempoda yapacağınız bu yürüyüş egzersizi kalori yakımınızı arttıracak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde beslenmesine dikkat eden ve egzersizlere özen gösterenler kilo vermede zorlanmayacaklarıdır.

Daha fazla içerik için sitemize göz atmayı unutmayın.

“Zayıflamak İçin Ne Yemeliyim?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, yazınız gerçekten faydalı oldu. Ancak, zayıflamak için sadece ne yediğimize değil, ne kadar yediğimize de dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Sizin bu konuda bir öneriniz var mı?

    Yanıtla

Yorum yapın