Su Buharında Pişen Diyet Kek

Hem tadı leziz hem de sağlıklı ve yağsız bir kek. Bu tarifin en güzel olan özelliği, yumuşacık olması ve kabarık olması. Ayrıca hazırlaması da oldukça kolay. Tarif 8 kişilik, hazırlama süresi yaklaşık olarak 20 dakika ve pişirme süresi ise 20 dakikadır.

Su buharında pişen yumuşak kek için gerekli olan malzemeler;

 • 160 gram toz şeker,
 • 50 gram su,
 • 1 paket kadar kabartma tozu,
 • 2 tane yumurta,
 • 150 gram süt,
 • 150 gram un,
 • 8 gram kakao.

Kullanacağınız kalıbınızı yağlayabilmek için gerekli malzemeler;

 • 13 gram un,
 • 15 gram tereyağı.

Servis ederken süslemek için gerekli olacak olan malzemeler;

 • Dilediğinizce mevsim meyvesi,
 • 10 gram pudra şekeri.

Tarife geçmeden önce tarifi hazırlarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar;

DSC03386

Eğer tarifi ölçerken çay bardağı kullanacaksanız, bu çay bardağı büyüklerinden olmalı. Pişirirken kullanacağınız kek kalıbı tam bir yuvarlak şeklinde olmalı ve dilimli kek kalıplarından olmalı. Kullanacağınız kekinizin kalıbı tencerenizin büyüklüğünde olmalı ve tencereye eklediğiniz su miktarı, su kaynamaya başladığı sıralarda kekinizin üzerine çıkmamalı. Benmari kekinizi hazırlarken, kalıptan çıkarırken dikkat etmeniz gerekmektedir. Keki kalıptan çıkarmak için iyice soğumasını beklemeniz gerekiyor, yoksa şekli bozulacak ve puf bir kek olduğundan dolayı dağılacaktır. Kek kalıbınız iyice unlanmış ve yağlanmış olması gerekir, buna rağmen tersine doğru çevirdiğinizde düşmesi gerekirken düşmüyorsa bıçak kullanarak keki tahrip etmek yerine arkasına tersi dönükken bir iki defa vurmayı deneyin.Herhangi bir kapta, şeker ve yumurtayı tam bir krema kıvamına gelene dek karıştırın. Ardından karışımınıza su ve süt ekleyerek çırpma işlemine devam edin. Kabartma tozu, kakao ve unu da ekleyerek iyice çırpın.

Kek kalıbınızın her yerine dağılacak miktarda yağlayın ve ardından unlayın. Kalıbın tersini çevirin ve fazlalıkların dökülmesini sağlayın. Bir önceki maddede hazırlamış olduğunuz kek karışımını, kek kalıbınıza dökün.

Şimdi ise kalıbı koyacağınız tencere önem arz etmektedir. Tencerenin içerisine kek kalıbınız sığmalı ve tencerenin içerisine su eklediğinizde kapağı kapanabiliyor olmalı. Kek kalıbınızı tencerenin içerisine düzgün bir şekilde yerleştirin ve tencerenin içine 4 parmak yüksekliğinde olacak kadar su ekleyin. Tencerenin ağzı açık olacak şekilde ve orta ateşte, su kaynayana dek pişirin.

Tencerenin içerisindeki su kaynamaya başladığında herhangi bir bez ile kek kalıbının üzerini açık kalmayacak bir şekilde örtün. Üzerini örtmüş olduğunuz bez ya da havlu, kalıbı tamamen kaplamış olmalı ve bir hava alabileceği herhangi bir boşluk kalmamış olmalı.

Ocağın altını kısın ve kısık ateşte tencerenin kapağını kapatın. Kapağı hiç açmayın ve 25 dakika kadar pişirin. 25 dakikanın ardından, bir çatal ya da bir kürdan yardımıyla kekin pişip pişmediğine bakın. Batırmış olduğunuz kürdan ya da çatal temiz bir şekilde çıkıyorsa artık ocaktan alabilirsiniz. Eğer temiz çıkmıyorsa üzerini tekrar havlu ya da bez ile örterek 3 ya da 4 dakika kadar daha pişmesini bekleyin.

Piştikten sonra ocağın altını kapatın ve acele bir şekilde tencereden çıkartın. Daha sonra oda sıcaklığında bir süre boyunca dinlenmesini ve soğumasını beklemeniz gerekmektedir.

Su buharında pişen yumuşak benmari kekin tarifi;

Oda sıcaklığıyla aynı sıcaklığa gelmiş olan kekinizin kenarlarını bir spatula ya da bir bıçaktan yardım alarak kek kalıbından çıkarın. Bu işlemi tamamladıktan sonra bir tabak yardımıyla ters çevirin. Kekin kalıptan ayrılırken yıpranmaması için hafif bir şekilde bir iki defa kalıbın arkasına vurabilirsiniz.

Dilimleyerek tabaklara koymuş olduğunuz kekinizi servis ederken, dilerseniz pudra şekerini eleyerek ve yanında da dilediğiniz meyvelerle birlikte servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum yapın